Blocuri fizice APIA

Creat de alive, Ian 06, 2015, 12:38 PM

« precedentul - următorul »

alive

Buna ziua.

Stie cineva de unde pot downloda blocurile fizice de la APIA, asta in cazul in care se pot downloda in format shp/dwg/dxf etc..

Multumesc anticipat.

John Doe

Nu ai voie sa le detii cica, n-ai de unde sa le descarci. Du-te si vorbeste frumos cu cei de la APIA, poate rezolvi. Zborurile le face armata, poate stii pe cineva acolo.

alive

#2
Citat din: John DoeNu ai voie sa le detii cica, n-ai de unde sa le descarci. Du-te si vorbeste frumos cu cei de la APIA, poate rezolvi. Zborurile le face armata, poate stii pe cineva acolo.



Multumesc, m-ati scapat de cautari inutile pe internet.

John Doe

Si inca un aspect: posibil sa ti le modifice astia peste noapte daca cineva cere asta si se constata ca asa este, deci nu prea ai cum sa fii cu ele la zi. In principiu, cam ce e curat pe ortofoto are bloc fizic; iti faci shape, le incarci pe LPIS si vezi tu ce pica in bloc si ce nu.
Sa asteptam legislatia si mai vedem, o mai freaca putin. Probabil are si Ponta ceva teren pentru subventii...

alive

#4
Citat din: John DoeSi inca un aspect: posibil sa ti le modifice astia peste noapte daca cineva cere asta si se constata ca asa este, deci nu prea ai cum sa fii cu ele la zi. In principiu, cam ce e curat pe ortofoto are bloc fizic; iti faci shape, le incarci pe LPIS si vezi tu ce pica in bloc si ce nu.
Sa asteptam legislatia si mai vedem, o mai freaca putin. Probabil are si Ponta ceva teren pentru subventii...

Sunt constient ca se pot modifica datele blocurilor fizice, eu administrez aprox 3000 ha teren agricol pe mai multe comune si e cam greu cu portalul APIA , am nevoie de toate datele la un loc : Tarla, Parcela, Suprafata , Bloc Fizic Apia, Nume Prenume proprietar , Nr. Ctr. Arenda , Data scadenta Ctr. , Pozitia terenului in coo. stereo 70 pentru eventualele probleme cu vecinatatile.

E posibil sa ma chinui degeaba sa fac agricultura de precizie intr-o tara ca Romanica.

John Doe

Inteleg, si eu am avut problema asta. Una din solutii este mediul GIS: faci ce interogari vrei, obtii lista CSV si fisiere shape pe care le incarci in LPIS si desenezi peste. Nu e chiar usor, dar se poate si merita.


580/319px 40.8KB

alive

#6
Ce program imi recomanzi ? A venit la un moment dat o firma care incerca sa imi vanda un soft "Agrimap" de la firma Isagri dar pentru solutia completa cerea 20.000 E.

Citat din: John DoeInteleg, si eu am avut problema asta. Una din solutii este mediul GIS: faci ce interogari vrei, obtii lista CSV si fisiere shape pe care le incarci in LPIS si desenezi peste. Nu e chiar usor, dar se poate si merita.

AlexGIS

#7
Citat din: aliveCe program imi recomanzi ? A venit la un moment dat o firma care incerca sa imi vanda un soft "Agrimap" de la firma Isagri dar pentru solutia completa cerea 20.000 E.
Agrimap costă câteva sute de lei pe lună.

alive

#8
Citat din: AlexGIS
Citat din: aliveCe program imi recomanzi ? A venit la un moment dat o firma care incerca sa imi vanda un soft "Agrimap" de la firma Isagri dar pentru solutia completa cerea 20.000 E.
Agrimap costă câteva sute de lei pe lună.

Pretul care l-au zis ei anul trecut cu licente pe server si tot tacamul 20.000 E .

John Doe

GIS-ul in sine nu e un program, ci mai degraba un sistem informational. Ti-l poti construi singur cu AutoCAD si ceva de baze de date (Excel, Access, SQL) si il poti folosi cu anumite limitari, iar daca vrei mai mult si ai ceva fonduri, poti discuta cu cineva sa-ti faca si o interfata profi - adica ceea ce e in captura de ecran. Avantajul este ca il poti construi sa faca aproape exact ceea ce ai tu nevoie.

AlexGIS

@alive
Pe QGis, care e open source, poți construi cam orice dorești într-o singură interfață, fără să faci cross între platforme. Există chiar și un webclient pentru QGis pe github.