GPS prin padure

Creat de ovimatrix, Noi 24, 2014, 12:54 PM

« precedentul - următorul »

ovimatrix

dragos_utiu1: Daca zici ca nu e deasa (si mai ales acuma iarna ca nu prea sunt frunze) si e semnal GPRS in zona s-ar putea sa ai norocul sa mearga si cu ROMPOS. Am fost eu acuma cateva saptamani la o masuratoare de 2 ha in padure si spre surprinderea mea a mers ROMPOS-ul in zona (cica nu ar fi fost departe antena de Cosmote...sau ma rog Telekom acuma) si cum nu erau frunze am si ramas mirat cand am vazut ca am precizii sub 10 cm. Desigur am avut si cateva zone unde nu vroia nici cum sa scada sub 20-30cm. Insa eu am si un jalon de 5M unde daca e sa am probleme cu precizia ridic jalonul (chiar si la maxim daca e cazul) si atuncea eroarea mai scade. Insa pt trasare.....e cam imposibil presupun sa faci asa ceva cu un jalon ridicat la 5M :) sa nu mai zic ca la inaltimea aia de nu e perfect drept automat deja faci erori "umane" pe langa cele de GPS.
Bafta  :)

george75m

Nu va bazati pe GPS prin paduri si pe la marginea lor. Am vazut deviere de 2 m pe puncte determinate cu aceeasi initializare la Rompos, masuratoarea fiind intr-o poiana cu larga deschidere, departe de copaci. Hrms raportat 1-2 cm, punctele au fost  determinate ca media a 30 de masuratori, deviatia standard intre determinari cativa mm. Distanta fata de statia permanenta: 15 Km. Cu toate acestea, rezultatele au fost complet gresite.
Cred ca anumite initializari (solutie fixa) obtinute in zone/perioade dificile sunt eronate.
De acum incolo, voi cauta ca anumite puncte, de exemplu colturile parcelelor, sa le determin simultan cu RTK si in mod stop and go pentru post procesare, dar si cu initializare diferita, pentru verificare. Am setat si nivelul de incredere la rezolvarea ambiguitatilor la 99% (era pe 95%).

ace

Ce citesc aici ma ingrozeste. Cum sa masurati in padure cu GPS-ul? Va bateti joc de meseria voastra.
PDOP sau GDOP cat ati avut in padure? Sunt curios.
Din discutii observ ca aveti pretentia ca ROMPOST sa va dea coordonate bune, gresit, ROMPOST va da corectii diferentiale ca si o Baza, daca antena GPS Rover ''vede'' 4 sateliti sa nu va asteptati la precizie sub 1m.