documentatie prima inscriere

Creat de Tiberius1, Noi 15, 2014, 10:30 PM

« precedentul - următorul »

Tiberius1

In conformitate cu ordinul 700/2014 pentru documentatiile de prima inscriere a imobilelor ce au nr top , iar terenul a facut obiectul legii 18 , (teren ce a fost intabulat in anul 2005 ,) se cere atasarea in documentatie a "plan parcelar receptionat" .
Intrebarea este : Plan parcelar ce se gaseste in arhiva OCPI , dar nu este in Stereo 70 , sau plan parcelar receprionat in Stereo 70 .
Am intrebat si la ANCPI ....acuma astept raspuns .

John Doe

Plan parcelar receptionat, in Stereo 1970. Daca nu este, il faci tu gratis ca altfel nu-ti primeste lucrarea.
Si asta e cadastrul gratuit, adica unii vor munci pe gratis fiindca cine trebuia sa-l faca n-a fost in stare.

Modificat de John Doe (16-11-2014 10:04:56)

Tiberius1

Foarte tare ...si in cazul in care toti din tarlaua respectiva sunt intabulati.....?

capu'

Din câte am înteles eu, planul parcelar în cazul tău trebuie refăcut neapărat. Dar există totuși o speranță. Mie în referat mi-a zis așa: (...) și ținând cont de faptul că imobilul este neîmprejmuit se va prezenta planul parcelar conform prevederilor în vigoare (...). Deci, eu deduc de aici că dacă omul are gard, nu ar fi o problemă cu avizarea lucrării de primă înscriere. În consecință să-și facă omul un gard cât de cât, ieftin, etc. (am ajuns rău). Oricum, ordinul este în curs de modificare.

Modificat de capu' (10-02-2015 18:58:11)

zolitakacs

La noi s-a cerut autorizatia de construire a gardului pentru a evita smecheriile de a pune un gard provizoriu.

capu'

Știu, s-a pus și la noi problema, dar unde scrie în ordinul 700 că trebuie să pun în lucrare autorizația de împrejmuire ?

MBsurvey

[Neoficial spus] In unele locuri (Alba) documentatia se mai accepta si fara plan parcelar, atata timp cat in masuratori sunt incluse cateva detalii mai importante de teren (drum, vale, conducte...). Ati intalnit asa ceva prin alta parte ? (jud Cluj. ma intereseaza mai specific)

severcoman

#7
Citat din: zolitakacsLa noi s-a cerut autorizatia de construire a gardului pentru a evita smecheriile de a pune un gard provizoriu.

carevasazica daca eu imi pun gard provizoriu impotriva mistretilor se considerra smecherie, dar EI daca intabuleaza provizoriu sau cu pozitie incerta, punand in aplicare consecintele alea ulterioare ale lipsei planului parcelar, cum s-ar chema ?...
*(?)
 :wink2: