Pasaj trecere prin cladire

Creat de Crtopo, Sep 16, 2014, 03:34 PM

« precedentul - următorul »

Crtopo

Buna ziua,
Stie cineva daca se poate dezlipi pasajul de trecere printr-o cladire? Suprafata construita cuprinde si pasajul. Cladirea are P+4 si la parter exista un pasaj de trecere ce face legatura intre curtea din fata si cea din spate. Peste pasaj sunt apartamente. Practic pasajul poate sa fie folosit doar de 1 apartament de la parter. Mai exista o cale de acces pentru celelalte apartamente.
Constructorul vrea sa dea pasajul apartamentului de la parter. Se poate asa ceva?
Eu nu vad nicio varianta de a da pasajul unui apartament. Doar daca il inchide, (cu autorizatie) il face terasa acoperita si il include in apartament.
Daca stie cineva alte variante astept cu interes.
Multumesc.

Mit

Se reapartamenteaza toata cladirea

severcoman

#2
Citat din: Crtopo.... Doar daca il inchide, (cu autorizatie) il face terasa acoperita si il include in apartament.

bun!
iar dupa ce il obtine in conditiile amintite detine, va obtine si autorizatie de desfiintare, il deschide la loc, desfiinteaza terasa si ramane in final doar cu pasajul de trecere...
pai nu ?

Crtopo

Inca nu este inscrisa nici constructia, deci nu este vorba de reapartamentare.
1. Exista o posibilitate sa se dezmembreze pasajul de trecere ca un lot separat? Eu cred ca este imposibil. Exista 4 etaje peste el. Dar eram curios daca exista si alte opinii.
2. Se poate include pasajul in apartamentul de la parter (la faza de apartamentare) ca o terasa eventual (prin orice varianta:aut de construire pentru transformat pasajul in terasa, sau orice alta varianta legala)?
Multumesc.

severcoman

#4
Citat din: Crtopo...deci nu este vorba de reapartamentare.

va fi deci vorba de apartamentare.
(lasand la o parte faptul ca trebuia sa postezi in alta parte).
alte opinii : este ca si cum ai intabula gaura covrigului, adica spatiul gol, delimitat intre grinzile de la apartamentul 1; se poate orice!