PENTAX 325 NX POZ a II a lunetei

Creat de forest, Oct 01, 2008, 07:59 PM

« precedentul - următorul »

forest

Detin un Pentsx 325NX de vreo 2 ani, dar nu stiu cum sa introduc datele atunci cand vizez in poz a IIa a lunetei, astfel incit statia sau softul de prelucrare sa poata recunoaste automat a II-a pozitie si sa faca mediile necesare. Acuma procedez in modul urmator: inregistrez masuratoarea din poz a II a sub un nume diferit de priam masuratoare si apoi fac mediile manual in Toposys. VA multumesc pentru orice sugestie.

goguletz

Eu as da aceeasi denumire punctului vizat si in a doua pozitie. Toposys face media in mod automat tuturor punctelor cu aceeasi denumire din acelasi punct de statie.

Sper ca te-am ajutat cu ceva!

cioro

Corect numai ca la unghiul vertical nu se face media ;)

John Doe

Daca nu ai softuri destepte, nu e greu sa-ti faci tu un LISP  simplu pentru asta.

Andyano

sal! as avea nevoie de o informatie..am un Pentax 325 NX si nu stiu cum sa fac sa masor ca si cu Leica TCR 702 cu QCODE..Ar trebui implementate in statie niste coduri de exemplu 04 drum sau 05 canal...as vrea sa stiu daca pentax stie la fel ca si leica cu qcode. mersi!

forest

salutare

Pur si simplu in meniul de EDIT al punctului introduci un cod predefinit de tine, cu caractere alfa-numerice. Dupa descarcarea datelor poti uni aceste puncte functie de cod.

Succes

Modificat de forest (14-08-2009 22:18:26)

Andyano

ms mult! asa cu edit faceam si eo..speram sa fie o metoda la fel de rapida ca si la leica..asa cu pentaxul la fiecare punct inainte sa il iei dai edit...si scrii codul..la 100 de puncte luate nici ca se simte dar cand masori vreo 10km cu pana in 16000 de puncte ... nebunesti sa tot dai pe edit.....mersi mult oricum! :D

simy_topo

Eu am masurat cu Pentax 325  chiar mult peste 100 aproape 200 de km (in medie 1000 de puncte sau mai bine pe km) si am mers pe varianta EDIT si crede-ma dupa ca merge repede dupa ce iti formezi putin mana nu e ca si cu Leica da merge. Eu am folosit codurile de la TopoLT

Succes la ridicari

Brrrrr mai ales pe frigul asta

brinzatoru

salutare! Am o intrebare: cum d-zeu se introduc fisiere de puncte pentru o trasare la un Pentax R-322NX? Trebuie sa am un program special cum e Geo Office pentru Leica sau se pot introduce asc.-uri?

simy_topo

Ai nevoie de SierraSoft DL-02 si de setarile corespunzatoare atat in statie cat si in program.