Proiect de lege privind reinfiintarea OGR

Creat de Ionica34, Feb 16, 2010, 11:52 AM

« precedentul - următorul »

Ionica34


                  Foarte interesant ultimul rand :
Idea principala..suntem aproape 2000 de autorizati in tara , exista nevoia ca breasla sas i impuna normele de conduita, sa devina un partener al ANCPI privind elaborarea normelor tehnice, si a legislatiei specifice, ca sa putem fii recunoscuti ca o  meserie liberala,precum  avocatii,arhitectii,...
Revin la problemele anterioare :
- s-au platit niste cotizatii, deloc putine, adunate dau undeva intre 1 - 2 milioane euro. Ce s-a intamplat cu banii astia?
- Neuner este membru in Consiliul de Administratie al ANCPI. Cand elaboreaza el norme de conduita? Cand e membru in CA sau cand e (ca vrea sigur sa fie) Presedinte al Ordinului Geodezilor.
Noi nu de ordin avem nevoie.
Avem nevoie de un sindicat care sa ne apere intr-adevar de ceea ce se intampla intre noi, autorizatii, si ANCPI.
Ca de ars, cu Ordinul ne-am ars!!!
Or sa-si faca iar sediul pe la vreun distribuitor de echipamente sau alte solutii topografice, or sa ne ia iarasi cotizatii pentru a nu face nimic.
Daca stam cu mainile in san, asta o sa avem.
O organizatie, care se va lupta pentru cei din conducerea ei, sa isi aloce cele mai multe lucrari, iar noi, ceilalti, ca sa nu zic alt cuvant, vom fi sclavi pe plantatie, buni de platit cotizatie si cam atat. Cand vom ridica glasul sa intrebam de ce ni se resping lucrarile la ANCPI, de ce nu isi respecta propriile regulamente, de ce altele, vom fi trimisi la plimbare de onor conducerea Ordinului, care e si parte din conducerea ANCPI-ului.
Sa-mi fie cu iertare, dar atati de multi membrii "marcanti" ai ordinului au fost si in conducerea ANCPI(fost ONCGC) incat nu mai am incredere in ei.
Si hai sa-i enumeram :
Neuner si Valeriu Manolache - membrii in CA, fosti presedinte respectiv vicepresedinte.
Valeriu Manolache - fost presedinte ANCPI, membru in consiliul de Administratie al ANCPI, vicepresedinte OGR
Si altii ca ei (Gabriel Popescu, Profesorul Savulescu, etc).



               

jos_ogr


                  Hienele nu dorm, asteapta la colt poate ,poate trece Proiectul de lege (Pl 505/2010) cu Ordinul Geodezilor.Sper ca si aceasta initiativa legislativa va ajunge tot la RESPINS, cum de altfel inca doua propuneri legislative a lui TAGA CLAUDIU PL 715/2010 si PL92/2010 au fost respinse definitiv.Probabil tot dupa interesele  lor au vrut sa reglementeze breasla.


               

Mit


                  Eu unul nu-s de acord cu art.40 referitor la drepturile de autor.


               

Alin B.


                  Bai fratilor, suntem o tara de comentatori de pe margine. Nimeni nu se implica in nimic, dar stim sa comentam al dracului de bine de pe margine. Si in cazul asta cu OGR sau cum or vrea sa-l numeasca, se intampla ca in politica. Nu ne implicam in politica pentru ca suntem foarte ocupati, avem profesii, meserii pe care le practicam cu mandrie si nu avem timp sa ne balacarim in politica.Cand un cunoscut pe care il respectam da semne ca s-ar implica mai mult pt. ca i-a ajuns sa lase pe altii (oportunisti) sa ia decizii pentru el, il descurajam si il acuzam voalat ca se da cu dusmanul. Astfel, se vor implica doar cei care au facut-o si pana acum, care cu mici exceptii, sunt cei care s-au implicat pentru ca altfel nu aveau sanse sa-si castige real painea, fiind de regula persoane cu pregatire deficitara, cu mintea odihnita, oportunisti, care se implica in interes personal sau in interesul unui grup restrans.
     Nu se poate sa refuzi tot timpul orice activitate organizatorica motivand ca tu esti un profesionist care are f. multa munca de facut, dar apoi sa tipi in gura mare ca un strain care habar n-are de tine sau de cei ca tine, nu iti reprezinta corect interesele!!!


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Alin B.


                  si inca o chestie , lucrurile se schimba din interior , nu din exterior ...

_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Ionica34


                  Alin B.
Ai dreptate. Am propus tot aici pe forum sa facem un sindicat al topografilor.
Rezultatul - doar f...t in gura n-am fost.
Vrem sa facem ceva : haideti fratilor sa facem un sindicat. Sa ne luptam prin el cu OCPI-ul, cu notarii, cu ANCPI-ul.
Sa promovam noi regulamente de avizare a lucrarilor si sa obligam ANCPI-ul si OCPI-ul chiar si in instanta sa-si faca treaba.
Ei traiesc pentru ca noi muncim. Daca noi am face greva o saptamana sa zicem, ar fi terminati.
Fiindca de acum incolo ei sunt pe autofinantare.
Care e de acord cu sindicatul, eu as vrea sa incepem cat mai rapid.
Sindicatul nu trebuie sa autorizeze, nu asta e scopul lui. Trebuie doar sa faca lucrurile sa mearga. Nu este normal sa ai o lucrare buna, si OCPI-ul sa ti-o respinga fiindca alt autorizat a gresit lucrarea alaturata, iar vecinul nu vrea sa dea semnatura ca accepta modificarea suprafetei, ca el are ipotecata la banca casa.
Drept urmare, OCPI-ul nu face nimic, desi are posibilitatea sa noteze in CF suprapunerea si sa notifice banca de greseala
Culmea este ca OCPI a recunoscut ca exista greseala dar inspectorul nu vrea sa faca nimic, ca nu are nimeni ce sa-i faca!!!
Si cum banuiesc ca va intalniti multi cu diverse cazuri poate mai rele decat ce am prezentat eu, cred ca se impune un sindicat care sa ne apere cu adevarat in fata OCPI-ului, ANCPI-ului si notarilor.
Nu este normal ca noi sa tragem dupa actele facute prost de notari. Obligatia noastra este sa efectuam documentatia din punct de vedere tehnic. Ori noi suntem obligati sa incheiem contract cu clientul si sa-i predam lucrarea avizata si de CF!! Ori daca CF-ul constata ca sunt ceva probleme in acte, tu nu-ti poti lua toti banii de la client. Si de ce? Fiindca notarii au gresit multe acte, iar pe ei nu-i trage nimeni la raspundere, in schimb noi incasam toate castanele.



               

John Doe


                  Da, am auzit multe pareri despre chestiunea in cauza, si tu ai dreptate. Nu am un raspuns, nici solutii. Doar o parere: daca ne gandim putin, istoric vorbind fiindca problema noastra nu e singulara, toate schimbarile au aparut la vremea potrivita, cand au fost intrunite anumite conditii. Probabil inca nu e vremea aia... speranta moare ultima?


               

ancka


                  de acord cu Ionica34.Haideti sa o facem.

_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

Alin B.


                  aceasta asociatie profesionala trebuie sa aiba ceva parghii asupra membrilor pt ca altfel degeaba vom spune gata, o saptamana nu depunem documentatii la OCPI, ca vor fi sigur oportunisti care vor incerca sa castige piata tocmai in acest interval. Un simplu sindicat nu cred ca va ajuta.
  Asociatia profesionala trebuie sa reprezinte interesele membrilor onesti, sa promoveze profesionalismul, sa organizeze diverse colocvii stiintifice, sa aiba relatii de colaborare cu alte organisme similare externe, sa promoveze tehnologii noi aparute in domeniul nostru de activitate, sa se ocupe de imaginea breslei, saia masuri impotriva celor ce nu respecta deontologia profesionala, etc.
   Personal cred ca OGR, UGR, CGR sau cum or vrea sa-l numeasca ar trebui sa apara, dar atunci cand seva face din nou adunarea membrilor fondatori pentru alegerea conducerii si votarea statutului, sa fim pregatiti, organizati, pentru a putea sa ne impunem punctul de vedere.
   E mult de discutat si cred ca ar trebui ca multe aspecte sa fie discutate fata in fata, de cei dispusi sa aloce timp pentru aceasta initiativa. Va fi greu, dar nu imposibil.


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !