Main Menu

Ajutor

Creat de phibrizzo, Sep 13, 2017, 06:06 PM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

Am primit un dwg cu o masuratoare de la un coleg. Dau sa mai curat din puncte cu topolt->punct-> sterge punct. Cand selectez punctul primesc urmatoarea eroare : "Nu a fost selectat un block PUNCT cu atribute". Ma uit la punctele mele si vad ca block name e Punct. Zic, lasa ca il pacalesc si schimb numele blocului din Punct in PUNCT. Acum nu mai primesc eroarea dar nici nu se intampla nimic dupa ce selectez punctul. A mai patit cineva asa ceva? Si mai important a gasit o rezolvare?
   Va multumesc anticipat.

Marian

Cred ca raportarea punctelor de catre colegul tau nu a fost facuta cu TopoLT

phibrizzo

Am descoperit si aici care era buba. Se pare ca daca punctele sunt raportate intr-o versiune mai noua ale TopoLt nu le poti edita cu o versiune mai veche. In cazul de fata se folosise versiunea 10 pentru pentru a le raporta iar eu am versiunea 7.

mcozmoiu

nu e asta merge si daca pct sunt raportate cu o vers mai veche, vezi ca ai ceva la setarile din autocad, topolt preia acele setari.

phibrizzo

Poi la mine erau raportate cu o versiune mai noua nu mai veche.

mcozmoiu

am gresit eu in exprimare, pct raportate in topolt cu orice fel de versiune pot fi prelucrare tot cu orice versiune vrei

John Doe

Punctele nu au fost raportae cu TopoLT.
Nu e suficient sa schimbi denumirea blocului, asta e treaba de smecheri. Blocul definit in TopoLT e bloc cu atribute, poti eventual sa redefinesti blocul din desenul tau cu blocul creat de TopoLT, dar nu raspund daca nu merge - punct de inserare, caracteristici definite altfel, etc.

phibrizzo

Sigur cu TopoLT au fost raportate punctele. Daca nici de la versiune nu e, atunci ramane un mister. Singura diferenta vizibila e ca la el topo lt defineste blocul punct si toate layerele aferente cu denumiri cu litere mici iar la mine blocul punct si layerele aferente sunt definite cu denumiri cu litere mari. Pana la urma am gasit un lisp care face click-delete si am rezolvat problema. O zi buna.

Atopor

Optimizeaza afisarea punctelor si dupa aceea va recunoaste punctele.

elvyspnw

Buna seara! Am dat appload la topolt imi scrie ca s.a efectuat cu succes comanda si nu.mi apare in bara topoltul. Ce este de facut?