Planuri 1 500- guri de scurgere a apei

Creat de Anamaria11, Aug 07, 2013, 02:18 PM

« precedentul - următorul »

Anamaria11

Buna ziua,

Ma intereseaza daca pe planurile topografice 1:500 sunt evidentiate gurile de scurgere a apei si daca da, cu ce semn conventional sunt ilustrate?
Iar o alta rugaminte ar fi daca ma poate ajuta cineva cu plansa retelei de canalizare pentru Cluj-Napoca.
Multumesc anticipat!

Marian

Gura de scurgere a apei de pe marginea carosabilului se numeste "geiger", se evidentiaza pe planurile de situatie iar semnul conventional il gasesti prin Atlasul semnelor conventionale.

Anamaria11

Multumesc pentru raspuns. Eu am pentru zona de studiu planurile 1:500, dar pe suprafetele carosabile apar mai multe semne conventionale si nu stiu daca unul dintre ele reprezinta sau nu gurile de scurgere a apei. Atasez acestui mesaj si o imagine cu aceste semne. Am cautat in atlasul semnelor conventionale, dar nu am gasit semnul pentru "geiger".
Multumesc!http://www.fileshare.ro/e29765062http://www.fileshare.ro/e29765063

Mit

Ce ai tu pe plansa sunt canalizari si alimentari cu apa.
Scurgerile pt. ape pluviale se figureaza ca un grilaj.   

_____
I_I_I_I

Anamaria11

Multumesc frumos, le-am identificat acum.
Dar as avea inca o intrebare, reteaua de canalizare este evidentiata cu acest semn conventional © , deoarece nu sunt trasate liniile? Pentru a vectoriza reteau de canalizare as putea sa unesc aceste semne conventionale ©?
Multumesc frumos anticipat!

Modificat de Anamaria11 (07-08-2013 22:48:17)

John Doe

Si eu cred ca nu sunt scurgerile pe plansa, dar daca stii unde e una in teren uita-te pe harta si vezi daca e vreun semn acolo. La hidrant parca au folosit semnul conventional, dar dupa moda actuala nu poti sti sigur ce simbol au folosit daca chiar le-au desenat. Pe planurile 1:500 trebuiau figurate si astea, in mod normal.

bad wolf

#6
Citat din: Anamaria11Multumesc frumos, le-am identificat acum.
Dar as avea inca o intrebare, reteaua de canalizare este evidentiata cu acest semn conventional © , deoarece nu sunt trasate liniile? Pentru a vectoriza reteau de canalizare as putea sa unesc aceste semne conventionale ©?
Multumesc frumos anticipat!

Alea sunt caminele de vizitare ale retelei de canalizare.
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#7
Citat din: Anamaria11...Dar as avea inca o intrebare, reteaua de canalizare este evidentiata cu acest semn conventional © , deoarece nu sunt trasate liniile? Pentru a vectoriza reteaua de canalizare as putea sa unesc aceste semne conventionale ©? ...

Nu este suficient sa unesti simbolurile. Reteaua subterana de utilitati are configuratii speciale, ramificatii, traversari. De cele mai multe ori este greu sa faci identificarea traseelor si cu aparatura de detectie performanta.
S-au intocmit planuri de retele subterane, mai rau este ca nu s-au mai actualizat de sute de ani...  :(


580/455px 94.2KB

Anamaria11

Multumesc pentru sugestie. Pe mine m-ar interesa reteaua de canalizare pentru Cluj-Napoca, de unde as putea sa obtin aceste planuri ale retelelor subterane?

advex

#9
Citat din: Anamaria11Multumesc pentru sugestie. Pe mine m-ar interesa reteaua de canalizare pentru Cluj-Napoca, de unde as putea sa obtin aceste planuri ale retelelor subterane?

Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa cauti pe la primarie, la Directia de urbanism, la Directia tehnica, pe la Directia Patrimoniul si Evidenta Proprietatii etc
Stii cum se spune: Cate bordeie, atatea obiceie...

Mit

Poti gasi si pe la regiile autonome sau cum s-or numi (apa, canal, gaze, telefonie, etc)

John Doe

La RENEL s-a facut o chestie misto cu cablistii, le-au cerut proiect ca sa-i lase sa-si agate si ei cablurile pe stâlpii de curent. Cablistii au facut planuri de situatie, RENEL a "avizat" proiectele si s-a ales cu amplasarea actualizata a stâlpilor, ei habar n-aveau pe unde îi plantasera.
Parca imi pare cunoscuta metoda, voua nu?