Proiect HG

Creat de old man, Iul 01, 2013, 10:25 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: old manhttp://www.evz.ro/detalii/stiri/sova-atenteaza-la-siguranta-nationala-1046206.html

@old man , in principiu privatizarea e buna, dar depinde cum se legifereaza, dupa cum ai vazut(cred) pana acum toate legile de acest fel au fost 'dotate' cu regulamente de aplicare sau ordine ale ANCPI sau ordine de ministru care au tranformat o lege buna in... ceea ce stim.
Asa si cu legea asta.
pui problema "sigurantei nationale". Care siguranta nationala ?
Dar ma opresc aici pentru ca nu vreau sa transform discutia intr-o balacareala politica, iar tu daca vrei sa ne informezi incearca sa folosesti o preza independenta nu "EVZ" care stim ce fel de foaie este si pe cine reprezinta si evita sa ne prezinti parerile unor politicieni  care cand sunt la putere spun una , iar in opoziti spun alta .
E bine ca pe forum sa ne vedem de meseria noastra si de greutatiel necazurile pe care le avem fara a mai intoroducdce elementul politic.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Badwolf,

Din pacate doar EVZ scrie despre problema asta. D-aia si noi ne informam de acolo.
Totusi tie nu ti se pare ciudat ca ANCPI a propus o lege prin care sa se autofinanteze si sa finanteze si lucrarile de cadastru urban, edilitar, agricol, etc iar Sova (antisemitul) a venit cu o alta lege pe care a introdus-o pe sest ca sa poata da niste lucrari rapid la firmele "dorite" iar apoi sa vina Ponta (salvatorul natiei) si sa anuleze hg-ul respectiv dar care deja isi produce efectele?
Dupa parerea mea, acest HG care prin definitie nu trece nici prin parlament nici pe la presedinte, practic este aprobata doar de guvern, este dat special pentru a da un tun inainte de alegeri, astfel incat statul sa plateasca niste bani la niste firme alese pe spranceana, iar o parte din acesti bani sa fie intorsi la cei care au propus hg-ul.
Altfel nu vad necesitatea urgenta a acestei legi.
ANCPI ar fi putut accesa fonduri europene daca isi trece legea prin parlament. Dar Sova &Ponta nu vor asta, fiindca fonduri europene inseamna control al traseului banilor. Or ei tocmai asta vor sa evite.
Zici sa venim cu masuri : poftim, propun o uniune a topografilor din toata tara. Dar nu ceva gen OGR. Ci o uniune care sa lupte ptr noi, care sa ne apere in fata guvernului, a notarilor si a mafiotilor de tot felul (inclusiv cei care au propus OGR-ul si-l tot sustin). Cine se baga? Eu unul ma bag.
Dar din asta o sa incepem apoi o lupta politica. Deci, ce facem? Doar meserie sau si politica?
Cand vom invata ca daca nu incepem sa facem si politica vom fi frunze in bataia vantului?
E foarte usor sa misti o frunza sau sa o calci. Dar e mult mai greu sa distrugi un copac format din mai multe frunze si lastari. Il tai, ies alti lastari. Incerci sa-l scoti din radacina. Si e foarte greu sa distrugi radacina unui copac.
D-aia si sustin sa ne unim, sa avem o directie inspre care sa mergem. Si sa impunem directia dorita de noi, nu de altii care vor sa ne conduca ca pe o turma de oi tampite.
Guvernul asta a fost ales de oameni care au crezut ca or sa faca mai putine prostii decat precedentele guverne.
Iar el a ales sa ne injoseasca si sa isi bata joc de noi. Acceptam bataia lor de joc sau ne unim si luptam cu ei?
EU aleg lupta. Restul?

Modificat de Ionica34 (06-07-2013 14:30:20)

bad wolf

#17
Citat din: Ionica34Badwolf,

Din pacate doar EVZ scrie despre problema asta. D-aia si noi ne informam de acolo.
Totusi tie nu ti se pare ciudat ca ANCPI a propus o lege prin care sa se autofinanteze si sa finanteze si lucrarile de cadastru urban, edilitar, agricol, etc iar Sova (antisemitul) a venit cu o alta lege pe care a introdus-o pe sest ca sa poata da niste lucrari rapid la firmele "dorite" iar apoi sa vina Ponta (salvatorul natiei) si sa anuleze hg-ul respectiv dar care deja isi produce efectele?
Dupa parerea mea, acest HG care prin definitie nu trece nici prin parlament nici pe la presedinte, practic este aprobata doar de guvern, este dat special pentru a da un tun inainte de alegeri, astfel incat statul sa plateasca niste bani la niste firme alese pe spranceana, iar o parte din acesti bani sa fie intorsi la cei care au propus hg-ul.
Altfel nu vad necesitatea urgenta a acestei legi.
ANCPI ar fi putut accesa fonduri europene daca isi trece legea prin parlament. Dar Sova &Ponta nu vor asta, fiindca fonduri europene inseamna control al traseului banilor. Or ei tocmai asta vor sa evite.
Zici sa venim cu masuri : poftim, propun o uniune a topografilor din toata tara. Dar nu ceva gen OGR. Ci o uniune care sa lupte ptr noi, care sa ne apere in fata guvernului, a notarilor si a mafiotilor de tot felul (inclusiv cei care au propus OGR-ul si-l tot sustin). Cine se baga? Eu unul ma bag.
Dar din asta o sa incepem apoi o lupta politica. Deci, ce facem? Doar meserie sau si politica?
Cand vom invata ca daca nu incepem sa facem si politica vom fi frunze in bataia vantului?
E foarte usor sa misti o frunza sau sa o calci. Dar e mult mai greu sa distrugi un copac format din mai multe frunze si lastari. Il tai, ies alti lastari. Incerci sa-l scoti din radacina. Si e foarte greu sa distrugi radacina unui copac.
D-aia si sustin sa ne unim, sa avem o directie inspre care sa mergem. Si sa impunem directia dorita de noi, nu de altii care vor sa ne conduca ca pe o turma de oi tampite.
Guvernul asta a fost ales de oameni care au crezut ca or sa faca mai putine prostii decat precedentele guverne.
Iar el a ales sa ne injoseasca si sa isi bata joc de noi. Acceptam bataia lor de joc sau ne unim si luptam cu ei?
EU aleg lupta. Restul?

Subscriu .
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

astept un clip de la advex !

http://www.fileshare.ro/e29689201" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e29689201


582/439px 37.5KB

advex

#19
Citat din: severcomanastept un clip de la advex!

Prin Romania se naruiesc sperantele de redresare, se apropie ceasul al doisprezecelea, poate este cazul sa cautam si alte locuri prin Univers...



Modificat de advex (07-07-2013 17:58:26)

John Doe

Si eu m-am saturat; sa ne luptam deci, dar cu cine? cu morile de vânt in mod sigur nu... cu sistemul la fel... si as vrea sa fac ceva eu personal, nu urmasii urmasilor mei.

Ionica34

Si eu sunt satul. Dar daca fiecare dintre noi e satul de ce se intampla si nu reactionam, nu ajungem nicaieri.
Avem doua solutii:
1. Sa reactionam si sa luptam cu sistemul pana schimbam ceva
2. Sa plecam din tara. Acest lucru e mai greu, fiindca peste 40 de ani nu prea mai gasesti usor de lucru afara.
Eu as sugera infiintarea unui Sindicat al topografilor, prin care sa ne reprezentam interesele.
Si nu ma refer la autorizari. Alea sa le faca statul.
Dar, noi prin sindicat sa propunem legi si normative care sa ne ajute. ANCPI face ce vrea fiindca nu suntem organizati, nu ne apara nimeni.
Cei care au facut OGR nu i-a interesat sa ne reprezinte ci sa colecteze taxe din autorizare si sa controleze piata.
Eu nu doresc sa controlez piata, eu doresc sa avem o organizatie care sa ne apere interesele.
Avem o multime de probleme in domeniu : suprapuneri, probleme legislative, acte normative intocmite prost si incalcite. Toate aceste probleme ne afecteaza productivitatea, timpul, nervii si sanatatea.
Avem colegi care merg la rupere cu preturile, la blana, doar pentru a intra pe piata.
Avem firme mari care participa la licitatii din domeniu, iau la bani putini lucrarea si apoi incearca sa o dea in subcontractare la alte firme mici.
Avem firme care iau cate 20-30 de comune pentru granituire pentru ca nimeni nu sare in apararea firmelor mai mici sau a persoanelor fizice autorizate astfel incat distributia acestor gen de lucrari sa se faca cat mai uniform posibil.
O sa ziceti ca am ceva cu firmele mari - nu am nimic cu ele, dar oricat de mari ar fi firmele din Romania nu au atatea echipe incat sa sustina un numar de 20-30 de comune de masurat intr-un an sau doi. Si ajungem la punctul de mai inainte : vin cu pret mic si apoi forteaza subcontractarea la altii mai mici la costuri mult mai mici, care practic distorsioneaza piata.
Avem un ANCPI dezinteresat in a rezolva o multime de probleme legate de intocmirea actelor de proprietate, precum titluri de proprietate gresite sau acte de proprietate gresite.
Sunt multe probleme, pe care consider ca organizati intr-un sindicat putem luand punct cu punct in discutie si fortand prin intalniri si discutii cu factorii de decizie (ANCPI, Notari, ministere, etc) rezolvarea acestora.
Totul e in mainile noastre.
Nu o sa vina nimeni din afara breslei sa ne organizeze si sa ne apere.
Toti din afara or sa dea in noi cat vor putea.
Asa ca repet, si eu sunt satul de ce se intampla in domeniul nostru si in tara, si consider ca ar cam fi cazul sa ne organizam pentru a ne apara interesele si sincer nu doar prezentul ci si viitorul.

LAFA

Ai perfecta sreptate ''Ionica34'' si chiar ar trebui s chimbat ceva ..insa , cine o poate face ? ..iti dai seama ce presiuni vor fi la orice incercare de a schimba ceva ..indiferent ca e vb de o persoana sau de mai multe .....
.. relatiile sunt facute sus de cei cu firme ''mama'' si oricat as vrea sa cred ca as putea face ceva ...ajung la aceiasi concluzie din pacate .. si daca te gandesti bine  nu e vb doar de  domeniul nostru , in orice domeniu unde se lucreaza si cu statul e acelasi lucru ..unele firme iau lucrarea si cei care realizeaza lucrarea sunt platiti la limita existentei....
Acum un lucru ar fi urmatorul ..sa nu mai subcontractam niciunul lucrari de la aceste firme sa vedem ce se intampla.. dar ..iti poti permite asta ?
Adrian

Ionica34

Adrian,
Daca plecam de la premisa ca sunt presiuni mari atunci renuntam din start.
Nu zice nimeni ca vom reusi sa rezolvam toate problemele in cateva luni.
Probabil ca vom reusii in cativa ani.
Dar daca nu incepem, in mod cert nu vom avea succes.
Eu zic sa incepem si sa vedem. Exista multiple cai de a realiza ceea ce ne dorim. Daca intr-adevar dorim.
Astazi spre exemplu am citit un articol interesant in Romania libera
http://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/west-side-story-306887.html" target="_blank">http://www.romanialibera.ro/opinii/edit ... 06887.html
Cine doreste poate sa-l citeasca.
Nu doar la noi sunt probleme. Omul e acelasi peste tot. Doar ca altii aleg sa lupte. Noi alegem solutia fatidica "la noi nu se poate", ceea ce este o prostie din punctul meu de vedere.
Eu nu spun sa nu mai subcontractam. Dar organizandu-ne intr-un sindicat care sa ne apere interesele, consider ca putem misca lucurile in directia dorita de noi.
Repet, doar de noi depinde asta.
Politicienii, patronii firmelor mari si o parte din angajatii ANCPI/OCPI ne vor huiduii si huli la inceput.
Dar eu sunt convins ca vom depasii greutatile si vom rezolva problemele pas cu pas, daca ne strangem mai multi.

vali_costea

Voi ati urmarit aseara pe Realitatea Tv ce a spus domn ministru, cica Autoritatea Nationala de Cadastru....domne noi vrem ca poporul sa nu mai mearga la firmele astea mici de topometristi si sa ii faca o lucrare pe o gramada de bani, noi vrem ca POPORUl sa plateasca TAXA iar restul plateste STATUL, niste aberatii de te scotea din minti, ia o sa inceapa clientii:Domne nu faci pe gratis, ca asa a zis la televizor!!
Auzi , parteneriat public-privat, vine firma/firmele cu 200 milioane euro , sustine cele  componente, HARD,SOFT SI PERSONAL si o sa-si recupereze investitia din taxe, ce-i da statul.In cate veacuri?Statul nu e in stare sa plateasca ce s-a inceput, sa finalizeze lucrarile si ei vor sa inceapa alta. :rotfl: Traim si vedem si pe asta!

Modificat de vali_costea (08-07-2013 20:22:18)

ancka


                  
Ionica34 a scris:

Badwolf,

Din pacate doar EVZ scrie despre problema asta. D-aia si noi ne informam de acolo.
Totusi tie nu ti se pare ciudat ca ANCPI a propus o lege prin care sa se autofinanteze si sa finanteze si lucrarile de cadastru urban, edilitar, agricol, etc iar Sova (antisemitul) a venit cu o alta lege pe care a introdus-o pe sest ca sa poata da niste lucrari rapid la firmele "dorite" iar apoi sa vina Ponta (salvatorul natiei) si sa anuleze hg-ul respectiv dar care deja isi produce efectele?
Dupa parerea mea, acest HG care prin definitie nu trece nici prin parlament nici pe la presedinte, practic este aprobata doar de guvern, este dat special pentru a da un tun inainte de alegeri, astfel incat statul sa plateasca niste bani la niste firme alese pe spranceana, iar o parte din acesti bani sa fie intorsi la cei care au propus hg-ul.
Altfel nu vad necesitatea urgenta a acestei legi.
ANCPI ar fi putut accesa fonduri europene daca isi trece legea prin parlament. Dar Sova &Ponta nu vor asta, fiindca fonduri europene inseamna control al traseului banilor. Or ei tocmai asta vor sa evite.
Zici sa venim cu masuri : poftim, propun o uniune a topografilor din toata tara. Dar nu ceva gen OGR. Ci o uniune care sa lupte ptr noi, care sa ne apere in fata guvernului, a notarilor si a mafiotilor de tot felul (inclusiv cei care au propus OGR-ul si-l tot sustin). Cine se baga? Eu unul ma bag.
Dar din asta o sa incepem apoi o lupta politica. Deci, ce facem? Doar meserie sau si politica?
Cand vom invata ca daca nu incepem sa facem si politica vom fi frunze in bataia vantului?
E foarte usor sa misti o frunza sau sa o calci. Dar e mult mai greu sa distrugi un copac format din mai multe frunze si lastari. Il tai, ies alti lastari. Incerci sa-l scoti din radacina. Si e foarte greu sa distrugi radacina unui copac.
D-aia si sustin sa ne unim, sa avem o directie inspre care sa mergem. Si sa impunem directia dorita de noi, nu de altii care vor sa ne conduca ca pe o turma de oi tampite.
Guvernul asta a fost ales de oameni care au crezut ca or sa faca mai putine prostii decat precedentele guverne.
Iar el a ales sa ne injoseasca si sa isi bata joc de noi. Acceptam bataia lor de joc sau ne unim si luptam cu ei?
EU aleg lupta. Restul?




subscriu.


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

John Doe


                  Chestiunea exista dintotdeauna: cei multi platesc taxe, iar cei putini o duc bine pe spatele primilor. Desi, se spune, tot de acestia sunt pusi acolo, mai ales acum ca e democratie. Chiar si Hitler tot asa cica a fost ales, de exemplu.
Intrebarea mea este: vrem un razboi punctual, pe durerile noastre dar cu putine sanse de reusita? fiindca ne luptam cu o parte de sistem, il intepam intr-o coasta si ne va trage o palma cu mâna cealalta.
Sau, mai bine, ar trebui schimbat nitel (pe ici pe colo...) însusi sistemul? De exemplu, am putea da un semnal nu prin absenta de la referendum sau alegeri, ci prin prezenta masiva si voturi intentionat nule - de exemplu, sa punem stampila pe absolut toti candidatii si cineva tot va sesiza aspectul, sau mai sigur aranjam cu presa sa intrebe cate buletine de vot au fost stampilate asa, si oare ce inseamna asta? si mai exista Facebook, Twitter si altele. Mai tineti minte ce s-au incins liniile cand cu votarile pentru consiliile UE? cred ca suntem destui ca sa le incingem din nou, la momentul potrivit, pentru problema noastra.

Nu e o propunere, doar o idee a unui om care a inceput sa se sature.



               

Ionica34


                  John

Eu propun sa incepem cu acest sindicat, care sa ne ajute sa ne rezolvam problemele noastre.
Intr-adevar, daca mergem toti si punem stampilele pe mai multi candidati astfel incat numarul voturilor anulate sa-l depaseasca sau sa se apropie de cel al voturilor valabile ar insemna un semnal puternic dat clasei politice.
Dar asta inseamna cresterea gradului de educatie civica si politica al oamenilor din tara asta.
Ca sa ne educam trebuie intai si intai sa ne organizam.
Apoi, prin organizatie putem impune si proiecte educative sau modificarea legislatiei astfel incat sa ne putem face treaba mai usor.



               

heruvim


                  ....puterea corupe stimati colegi.

Va asigur ca daca ipotetic vorbind oricare dintre noi ar ajunge in fruntea "sindicatului" primul lucru pe care l-ar face ar fi acela sa negocieze niscavai contracte pentru sine.
Si sa nu ma contraziceti ca asa ar fi.Trebuie sa fi prea satul de bani sa nu faci asa ceva cand ti se deschide o oportunitate.Iar ca sa poti fi lasat sa faci multi bani trebuie sa fi un om inlantuit in sistem,lucru pe care multi dintre noi nu prea il inteleg.De ce credeti ca banii intotdeauna merg intr-un singur sens,catre cei bogati??? Va zic eu,pentru ca ei fac parte din acest sistem...masonic,complotist cum vreti voi sa il numiti.
Deci daca ai fi sarac si ai fi in fruntea "sindicatului" ai fi supus tentatiei,iar daca ai fi bogat si pus in aceeiasi situatie ai fi obligat sa percutezi dupa interesele celor mai sus decat tine.
Singura scapare ar fi asaltarea statului cu plangeri si procese pentru fiecare nedreptate la care suntem supusi,plangeri peste plangeri catre comisia europeana a drepturilor omului si procese peste procese pentru fiecare viciu legal ca doar ne-am scolit tot din sistem,stim sa rastalmacim orice virgula aidoma celor care ne-au rastalmacit fiecare virgulita din acte cand duceam lucrarile trudite asiduu.
Educatia civica de care vorbea un coleg...nu va fi aplicabila niciodata,sunt prea putin aceeia cei care fac meseria din placere inainte de toate si isi doresc ca banutii pe care ii fac sa reprezinte in mod onest munca prestata,majoritatea celor care sunt in varful placintei numita topografie si cadastru sunt oameni pentru care cuvantul civic este doar o definitie din dex.



               

severcoman


                  realist.

http://www.fileshare.ro/e29695256" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e29695256

Modificat de severcoman (09-07-2013 22:25:43)