Rover gps si ROMPOS

Creat de ovidiu.barbu, Feb 26, 2009, 10:47 AM

« precedentul - următorul »

ovidiu.barbu

Buna ziua,
Propun o discutie vis-a-vis de serviciile ROMPOS si de folosirea in teren numai a unui rover GPS RTK.
Cei care au in dotare sistem complet GPS cu RTK au incercat sa il foloseasca numai ca rover folosind baza ROMPOS?
Se poate acest lucru?
O zi buna tuturor.

John Doe

Da, l-am folosit, se poate. Iti da ceva translatie, dar daca stai si pe o borna si-o masori, iti tragi pe urma toate masuratorile tale pe ea si iese. Precizie = centimetri, zeci de centimetri. Depinde de tipul de receptor, daca sistemul e implementat oficial in judetul tau (n-ai scris de unde esti), de semnal; in general semnalul GSM cam da erori. As zice ca e mai indicat in extravilan, oricum acolo tractoristul trage brazda cum îl taie capul; tu ai sa masori sigur mai precis.
 S-a mai discutat asta exact ieri dupa amiaza, cauta; nu mai retin exact la ce topic.

ovidiu.barbu

Multumesc John Doe.
Sunt din Pitesti, iar acest sistem as dori sa il folosesc in special pentru ridicari topo pentru pl de sit. si trasari de axe la diferite imobile. Lucrez intr-un birou de arhitectura.
Cu respect, Ovidiu Barbu

John Doe

In Pitesti nu e implementat sistemul; doar prin nordul tarii. Deci  o sa-ti dea translatii ceva mai mari. Interesant ca sunt doar translatii (deci abateri absolute), nu diferente ba cu plus, ba cu minus.
Uita-te si tu pe http://www.rompos.ro" target="_blank">www.rompos.ro , poate s-a mai implementat oficial in ceva judete si nu stiu eu.
Spor la munca !

goguletz

Cu tot respectul domnule ovidiu.barbu, nu cred ca este tocmai indicat sa utilizati acest sistem pentru trasarea axelor unei constructii; se cere precizie mai mare.

Numai bine!