Legea 165 2013 -

Creat de dd2709, Mai 20, 2013, 09:29 PM

« precedentul - următorul »

Ionica34


                  Intradevar, e o lege cu dus si intors.
Nu rezolva problema reala, dupa cum bine a observat si John Doe.
Nu inteleg rostul acestor masuratori, nu vad cum ai putea sa identifici doar terenurile aflate in domeniul public sau privat al statului (deci nu terenurile apartinand deja asa-zisilor proprietari) fara sa masori toata suprafata de extravilan a comunei respective.
E de vazut cum se va derula ea pana la urma si cum vad cei de la OCPI si prefectura desfasurarea lucrarilor in baza acestei legi.



               

rock4ever


                  Am intrebat la o comuna mare de langa Cluj ce au facut pana acum legat de aceasta lege, iar raspunsul a fost foarte pragmatic...NIMIC.  ma indoiesc ca in august o sa-i apuce dorul de munca, si uite asa se termina anul. primariile habar n-au la cine au dat titluri, ca sa nu mai vorbim ca sunt titluri date pe aceleasi terenuri...amintiri din epoca de aur cand se lucra la norma si pe alcool.
Si legea asta si cea cu cadastrul urban mi se par incercari disperate de a rezolva o problema care nu a fost rezolvata la vremea ei, a fost maturat mereu gunoiul sub pres si problema a fost pasata de le unul la altul. Nu mai este mult si va ajunge rahatul pe ventilator, is curios cine va fi scos vinovat



               

bradu13


                  cum cine? autorizatul ca masoara prost si cere o gramada de bani pt lucrare


               

Marian


                  Din cite stiu si eu, nici o primarie care nu are angajat propriu autorizat sau un contract de colaborare cu vreo PFA, nu a incheiat vreun contract pina acum cu altcineva. Motivul?-nu sint prevazute fonduri la bugetul local pentru derularea acestei legi si nimeni nu risca sa semneze vreun contract daca stie ca nu are fonduri alocate. Deocamdata e o incertitudine generala privind aplicarea acestei legi. Multe primarii au doar intelegeri verbale cu diversi topografi, altele nu au deloc. Din punct de vedere tehnic, cred ca topograful care se ocupa de aceste lucrari ar trebui sa identifice doar resturi de tarlale pe baza titlurilor de proprietate deja existente, izlazuri, etc. Suprafetele nu sint f mari, insa e mult de "bibilit". De aceea e destul de dificil sa poti sa aproximezi un pret cu care sa lucrezi si sa fii sigur ca "nu aduci bani de acasa". In rest, Dumnezeu cu mila!


               

dd2709


                  Nici in Lege, nici in normele de aplicare, nici in adresele prefecturii sau in sedintele minunate organizate de prefectura si OCPI, nu se spune nimic despre MASURATORI.
Dimpotriva, s-a insistat asupra vectorizarii/desenarii, pe suportul pe care il va pune la dispozitie OCPI (polilinii cu sectoare cadastrale, ortofoto, si nu mai stiu ce).
Au avut grija sa indice o configuratie minima pentru PC si programe necesare pentru deschiderea fisierelor pe care le va furniza OCPI, cu recomandarea ca acestea sa fie proprietatea primariei si nu a autorizatului care va realiza lucrarea. Primariile comunelor deja intreaba din ce bani sa ia PC-uri si programe?

Nu am inca un raspuns referitor la procedura de lucru pentru identificarea si reprezentarea terenurilor (domeniu public sau privat al statului) pentru care nu s-au emis titluri de proprietate, nu sunt inscrise in CF, nu s-au intocmit/avizat niciodata planuri parcelare, in conditiile in care nimeni nu spune nimic despre masuratori.

Nu se iau in considerare planurile parcelare (aferente documentatiilor de punere in posesie) care nu au reusit sa ajunga la OCPI pentru avizare.

Referitor la plata topografilor, nimeni nu stie din ce fonduri vor fi platiti cei care nu sunt angajati ai primariilor.

Si mai sunt o multime de alte probleme fara solutie, cel putin in acest moment.

Si vorba lui rock4ever, vine luna august, si deja 50% din personalul primariilor si al prefecturii este in concediu



               

Ionica34


                  Din ceea ce au am discutat cu topografii arendati comunelor si membrii din comisie, se preconiza urmatorul model :
- se ia lista titlurilor de proprietate pe sectoarele cadastrale date de OCPI pentru aplicarea legii 165 (atentie - sectoare cadastrale nu tarlale)
- se calculeaza suprafata totala a titulurilor si se compara cu cea a sectoarelor
- se face diferenta si se trece in anexe aceasta suprafata care ramane in proprietatea publica a statului si care nu s-ar fi retrocedat.
Referitor la fonduri : Dumnezeu cu mila, nu stia nimeni ce bani sunt alocati, nu i-a bugetat nimeni inainte, toti asteapta rectificarea ca pe sfintele moaste.
Termenul de 180 de zile, care se cam gata in septembrie e pus mai mult la misto, vorba unui primar.



               

Marian


                  N-ai cum sa centralizezi titlurile pe sectoarele create conform L165 pentru ca in DDAPT nu poti face o evidenta decit pe tarlale. Si atunci tot la tarla ajungi!


               

dd2709


                  
Ionica34 a scris:

Din ceea ce au am discutat cu topografii arendati comunelor si membrii din comisie, se preconiza urmatorul model :
- se ia lista titlurilor de proprietate pe sectoarele cadastrale date de OCPI pentru aplicarea legii 165 (atentie - sectoare cadastrale nu tarlale)
- se calculeaza suprafata totala a titulurilor si se compara cu cea a sectoarelor
- se face diferenta si se trece in anexe aceasta suprafata care ramane in proprietatea publica a statului si care nu s-ar fi retrocedat.
Referitor la fonduri : Dumnezeu cu mila, nu stia nimeni ce bani sunt alocati, nu i-a bugetat nimeni inainte, toti asteapta rectificarea ca pe sfintele moaste.
Termenul de 180 de zile, care se cam gata in septembrie e pus mai mult la misto, vorba unui primar.


In ardeal ar trebui sa se faca un pic altfel:
1- se ia lista titlurilor de proprietate pe sectoarele cadastrale date de OCPI
2- se identifica si se reprezinta terenurile pentru care s-au avizat planuri parcelare si s-au emis procese verbale de punere in posesie, dar nu si titluri
3- se iau toate imobilele, proprietate a persoanelor fizice, inscrise in CF (vechi si nou) si se transpun pe sectoarele cadastrale
4- se iau toate imobilele, proprietate a persoanelor fizice/juridice dar nu ale statului, inscrise in CF (vechi si nou) si se transpun pe sectoarele cadastrale
5- se identifica si se transpun pe sectoarele cadastrale terenurile proprietate publica sau privata a statului, inscrise sau nu in CF, administrate de diverse institutii(drumuri, cai ferate, ape, unitati militare, etc.)
6- la fel se identifica si se reprezinta islazurile comunale
7 - ACUM SE FACE TOTALUL SUPRAFETELOR TERENURILOR "OCUPATE" SI SE SCAD DIN SUPRAFETELE SECTOARELOR.
8 - se face socoteala pentru cit teren ar mai fi necesar pentru emiterea restului de procese verbale de punere in posesie si respectiv titluri
9 - se compara valorile de la punctele 7 si 8.
Daca valoarea 8 este mai mare decit 7, se face propunere de diminuare a suprafetelor din domeniul public/privat, primele vizate fiind islazurile comunale
Daca valoarea 8 este mai mica decit 7, atunci diferenta va fi propusa pentru a trece in proprietatea publica a statului.



               

rock4ever


                  2- exista multe titluri emise in anii 90 care nu au planuri de punere in posesie, si care nu sunt intabulate. astea cum se reprezinta pe harta?
3- cum se transpun imobilele neiscrise in evidentele de cadastru (cu nr. top.)?
5- cine stabileste sau cunoaste limitele acestor imobile?

ca sa nu mai vorbim ca asta e munca de chinez batran. Cine o face? pe banii cui?



               

dd2709


                  
rock4ever a scris:

2- exista multe titluri emise in anii 90 care nu au planuri de punere in posesie, si care nu sunt intabulate. astea cum se reprezinta pe harta?
3- cum se transpun imobilele neiscrise in evidentele de cadastru (cu nr. top.)?
5- cine stabileste sau cunoaste limitele acestor imobile?

ca sa nu mai vorbim ca asta e munca de chinez batran. Cine o face? pe banii cui?


"2-" - daca nu sunt gresite (denumiri de parcele, vecinatati, nume proprietar), practic se face acum planul parcelar plecand de la titluri
"3 -" a. sunt inscrise in evidentele de cadastru, cartile funciare vechi fiind convertite, dar nu au geometrie in baza de date a OCPI, nefiind masurate
        b. transpunerea se face suprapunind cit de cit schita veche de CF peste planul cadastral, tinind cont de putinele elemente care nu s-au modificat in timp
"5 -" in principiu proprietarii, si asa te intorci la problema masuratorilor care nu au fost luate in calcul nici o secunda

chinezul batrin va muri de foame muncind, daca mai vrea lucrari la anu'



               

mo.nroe


                  sa inteleg ca fiecare imobil va avea suprafata separat delimitata?
sau va fi un contur pentru toate imobilele dintr-o tarla, cu o singura suprafata?



               

Marian


                  Ce e mare lucru de inteles? Se sortaza titlurile, PV de punere in posesie la care nu s-au emis titluri si se afla suprafata ocupata oficial in tarla. Restul ce ramine e la disp comisiei locale. Pe urma se centralizeaza cererile conf L1/2000, Legea 10 pe nu stiu ce an, sentinte judecatoresti etc, care nu au fost rezolvate si se face un total necesar de teren. Acest necesar ramine la dispozitia primariei, restul se raporteaza ca teren al statului. mai sint niste detalii cu izlazurile care cred ca se pot rezolva tot pe plan local.cam asa vad eu problema. Nu cred ca e necesar sa se faca parcelari pe parcele ci numai 2 in tarla: suprafata pusa in posesie(ocupata cf acte) si ce ramine. Din ce ramine se pastreaza suprafetele nerezolvate si restul se raporteaza. Cred ca n-am omis ceva.


               

severcoman


                  
Marian a scris:

... si restul se raporteaza. Cred ca n-am omis ceva.

pe vorbe (si atunci nu este nevoie de topografi);
dar pe plan ?!

Modificat de severcoman (24-07-2013 15:27:02)



               

nicu1000


                  Pretul este intre 10 si 20lei/ha. Banii vor aparea la primarii prin decembrie din rectificarea bugetara. Acum se fac contractele de colaborare si banii o sa-i luam in decembrie/ianuarie.
Se pare ca in schitele ce le dam la OCPI conteaza suprafata terenului (parcelei) liber si mai putin coordonatele, adica cam pe acolo este un teren liber. Evident acest teren va fi prins in planul parcelar (cand s-o face) si este posibil sa aiba alte dimensiuni sau alte coordonate. Ca urmare se vehiculeaza ideea de a se face totul pe ortofotoplan si mai putin prin masuratori la teren. De aici si pretul subtire propus (nu stiu de cine) pentru activitatea noastra.



               

mo.nroe


                  Daca a inceput cineva munca efectiva, ce pasi ati facut?

Noi, de exemplu, am inceput delimitarea drumurilor.

Cat anume lasati de la carosabilul vizibil pe orto? Pe unde dublati linia sectorului cu drum pus la dispozitie? Pe gard?

Teoretic prin drum inteleg, carosabil, acostament, sant si zona de siguranta.

Care e latimea minima a unui drum de hotar?

In cazul apelor, ce anume delimitati? Tufarisul de pe margine in ce categorie intra?

In cazul rapelor, surpari, etc. cum procedam.

Consider ca acum ne-ar fi de mai mare ajutor indicarea pasilor efectivi.