Regulament nou de intocmire a documentatiilor cadastrale

Creat de Ionica34, Dec 17, 2012, 02:46 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

@bstcad: ai un avertisment de la mine pentru limbaj, mai ales ca adresarea este la plural.
Nu e nevoie sa-ti ceri scuze, fii mai atent te rog de-acum incolo.

bradu13

stiu de chestia asta de la persoane care au facut parte din ogr 2007. se primesc in ordin toti autorizatii dar se triaza dupa. ocpi nu mai da sanctiuni ci sesizeaza ordinul comisia de disciplina si ghici mai departe... ideea e ca piata e mica si autorizati prea multi asa ca ....

bad wolf

Eu cred ca ar trebuie sa vedem daca trece legea de parlament,L se nat a fost respinsa la Cmera deputatilor a trecut de comisia juridica. Cum cum vedeti se tot aman votarea in plenul camerei. Daca se voteaza se intoarece la Senat si depinde daca senatul isi schimba parerea.
Daca mai va aprobata de presedintele guvernator , raman altei de atat , inclusiv DEcizia CCR prin care a fost declarata l 16/2007 ca fiind neconstitutionala.
Si mai sunt si alte cai.
Apoi urmeaza dezbaterea publica a Statutului, care nu mai poate fi ce l ol defunctului oGR.
La Aceasta dezbatere trebuie sa participe toti topografi de la dR. in topografie sau geodezie pana la tehniciat , autorizati sau neautorizati. Iar un asemene Statul nu poate fi aprobat decat cu 75% dintre acei topografi. Doar dupa aprobare , se pot face inscrieri .
Voi trai si vom vedea.
Cert este ca nimeni nu ne poate obliga sa ne afiliem , iar autprizarea nu poate fi facuta decat de stat , dupa regulile sale , nu de o organizatie profesionala, dupa interese.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira

Ma simt datoare cu un raspuns pentru bstcad din Craiova

Ca nu mai doresc infiintarea unui nou , vechi sau viitor Ordin al geodezilor ... sa imi fie rusine ?! Nu, nu imi este.
Explicatie :
Nu vreau sa mai platesc nici macar un leu pentru acest gen de organizatii care consider ca nu ma ajuta cu nimic.
Avem suficiente asociatii la nivel de tara sau cu caracter local - care daca ar fi puse pe picioare - fara a cere cotizatii nesimtite pentru niste tanti si neni care sa sada la birou sau sa se plimbe in masinute nou noute pe banii mei si sa zambeasca - aceste vechi asociatii profesionale ar putea incepe de pilda cu promovarea, "talmacirea" si implementarea legislatiei de profil - asa, de inceput !
Ca sunt destui colegi care in loc sa citeasca  o prevedere legala  cu ce au de facut intr-o documentatie - prefera sa faca temenele la usile inspectorilor - cu intrebari de genul " e bine asa? "
Mentionez ca fac deja parte dintr-o asociatie profesionala si consider ca ar fi abuz inregimentarea mea fortata intr-o alta - care imi va anula iar stampila inlocuind-o cu alta - pe bani grei ca si data trecuta - conditionandu-mi dreptul la munca - cu aceasta inregimentare - repet - nedorita si pe care o consider un abuz.