Manuale c 259 r 539 i

Creat de sevenup, Dec 10, 2012, 09:49 PM

« precedentul - următorul »

sevenup

Aș avea nevoie de ceva material didactic pentru licență, dacă aveți careva dintre voi pe format electronic. Bibliotecile sunt cam sărace, librăriile la fel. Dacă mi-ați putea trimite ceva cărți aș fi recunoscător. Orice cărți aveți în domeniu legate de cadastru, topo, topo ing, fotogrammetrie, gis, prelucrarea masuratorilor geodezice... Am găsit Topografie Modernă, Manualul inginerului geodez, Topografie inginereasca-Cristescu. Mulțumesc

John Doe

Ar fi bine daca ne-ai spune si ce subiect ti-ai ales. Sper ca nu vrei sa citesti toate manualele pe care poti pune mana ca sa-ti alegi acuma unul...

P.S.: macar in lucrarea delicenta, incearca sa nu folosesti cuvantul CAREVA, e argou...

sevenup

Trasarea unei case...apropo de lucrare vroiam sa intreb, nu ii prea simplu trasarea unei case? avand in vedere ca nu ii asa mare (100 mp) și la axe are 4 pe 4, forma de L. Nu vreau sa le citesc toate cartile, dar vreau sa pun informatii din diferite locuri. Compensare de retea trebuie sa avem toti...
ps. nu o sa vorbesc in licenta cum vorbesc pe un forum  :)

sevenup

doar 14 puncte o sa am la trasat ca nu se interesecteaza toate axele intre ele :(

John Doe

Lucrarea de licenta o faci ca sa arati de ce esti in stare sau ce ai inteles tu din ceea ce ai invatat, deci... mult prea subtire, as zice eu - ca tot m-ai intrebat.
Ar fi buna o tema la care s-au predat fundamentele la scoala, iar in continuare arati ca ai cautat tu si ai invatat mai multe despre tema respectiva, si ai dus-o la bun sfârsit singur. Nu vreau sa-ti propun eu subiecte, tu stii ce stapânesti mai bine sau ce-ti place si ce nu.
Daca ramai cu tema asta, topografia inginereasca a lui Cristescu ar trebui sa fie suficient.

sevenup

mult prea subtire? :( ... ma gandeam sa fac pe langa asta si o intabulare, evaluare imobiliara, plus ca pe langa astea ii compensarea retelei de triangulatie unde mai fac si o drumuire... daca ii tratata corect nu pot lua nota mare?...am mai si dat bani ca sa imi dea lucrarea :x

sevenup

cand zici ca este subtire te referi ca nu am asa multe puncte de trasat? sau strict la tema?

John Doe

Trasarea unei constructii obisnuite mi se pare o tema mult prea simpla pentru o lucrare de licenta. La fel intabularea, drumuirea. Daca tot ai vorbit de compensarea retelei de triangulatie, asta da, ar fi o tema suficient de complexa (antonimul lui "simplu";) pentru lucrare dar... oare e cazul sa compensezi reteaua de triangulatie ca sa trasezi o casa de 100mp?
In fine, nu e problema mea ce lucrare iti alegi. Ai intrebat, ti-am spus, mai departe fa cum crezi tu ca e bine. Discutiile in contradictoriu nu-si au rostul. Daca te pot ajuta cu ceva concret (vreo carte de exemplu), spune si te ajut.

sevenup

ok mersi...faza ii ca altii au trasare de drum altii de constructie(casa, hala) si toti o sa avem compensare de retea(normnal k in practica nu compensezi reteaua pentru a trasa o casa dar facem doar teoretic)..profu mi-o zis ca ii ok...bine poate eu as fi vrut trasarea unui stadion sau constructie mai mare dar de unde sa fac rost?...anul trecut s-a luat 10 pe trasarea unui bloc pe care s-au facut mai multe operatii de cadastru. Legat de tema tu la ce te-ai gandit? sau ce tema ai tratat cand ai dat licenta?...intreb pentru ca la scoala nu prea primim multe informatii...ms

sevenup

carti pune-mi daca ai ceva de compensare si ce crezi ca mi-ar mai folosi

John Doe

Cand am terminat eu scoala... e cam demult. Cele mai tari calculatoare (HC-85) aveau memorie de 64 Kb. Lucrarea a fost un program de compensare a unei retele geodezice tip lant de triunghiuri, teoria din carte si programul scris de mine. Nu am luat nota zece, dar la lucrare am muncit vreo sase luni.
Cea mai buna metoda de compensare ar fi metoda celor mai mici patrate, stiu cum se face dar nu stiu sa-ti spun sigur unde gasesti material didactic. Nu e chiar simplu, nu stiu daca ai timp sa te prinzi despre ce e vorba pana la licenta.
Mai bine vezi ce metode de compensare agreeaza proful tau si aplica-le pe alea.
In "Topografie moderna" a lui Bos (pe care spuneai ca o ai) scrie ceva despre erori si metode de compensare. Mai cauta si tu, nu poti primi totul de-a gata chiar daca suntem in secolul comunicarii; cauta, studiaza si daca ai probleme pune intrebari punctuale si vei fi ajutat. Spor !

dtoni

#11
Citat din: sevenupcarti pune-mi daca ai ceva de compensare si ce crezi ca mi-ar mai folosi
Sunt multe carti pe care le poti gasii pe internet dar din pacate multe sunt in limba engleza. o carte buna din puntul meu de vedere este aceasta.
 http://books.google.ro/books/about/Adjustment_Computations.html?id=dbKd3ofa2N8C&redir_esc=y

dar cauta cu ajutorul GOOGLE dupa expreia "least squares adjustment" si vei gasii o gramada de materiale didactite.
 Eu iti sugerez sa faci o compensare prin metoda celor mai mici patrate a unei retele de trilateratie (constransa sau nu)  , aci gasesti un material bun in limba romana http://www.scribd.com/doc/100369936/Popia-Calculul-Si-Compensarea-Lucrarilor-de-Trilateratie

bafta

bebe_com87

dar nu mai bine cumperi tu una gata?? ti-o dau eu pe a mea, un drum de 2 km, ridicare (profile transversale, longitudinale) si trasare in executie. e mai complexa decat trasarea unei case :P

John Doe

@bebe_com87: nu agreem vânzarea/cumpararea lucrarilor de diploma sau licenta. Nici nu putem interzice, asa ca... discuta si tu pe privat chestiuni de gen.

lacriman

Compensarea prin cele mai mici patrate o gasesti destul de bine in manualul de Geodezie al prof.Ghitau, si exista si un caiet de seminar cu exemple numerice, dar nu prea cred ca se mai gaeste (al meu a "disparut" acum vreo 10 ani). Dar nu prea vad ce mare retea ai avea de compensat geodezic la trasarea unei case.
Iar daca vrei sa imbogatesti tema, ai putea proiecta o retea pentru urmarirea in timp a comportarii constructiei.