Intrebare stereo 70

Creat de sevenup, Dec 03, 2012, 08:52 PM

« precedentul - următorul »

Mit

Eu la armata am invatat sa verific informatia din minim 3 surse. Nu intotdeauna cea mai credibila e si cea corecta. Pune mana pe creion si calculeaza singur. :hi:

John Doe

Speram sa-i pice fisa, hai ca zic eu: fa un cerc in AutoCAD cu raza de 6379 km (raza medie a elipsoidului), si trage o linie la 3.2 km mai jos de un punct de tangenta, si vezi ce lungime din linie intra in cerc. O sa fie undeva pe la 400 Km, adica exact cercul cu raza de 200 Km (deci diametrul de 400) al cercului de deformatii nule.
Fa inca o data treaba asta, acuma cu o linie la 1.389 Km si vezi ce raza la cercul de deformatii nule o sa obtii, si daca seamana cu ce zice teoria. Numai daca vrei sa sustii ca si raza cercului de deformatii nule nu are 200 km...

Nu prea inteleg despre ce se vorbeste in manual, despre reduceri la scara, deformatii unitare, regionale si alte alea, nici (1-1/4000) nu da cat scrie acolo... si nici nu sunt curios; ai intrebat despre adâncimea planului de proiectie si ti s-a raspuns. Verifica si tu, ti s-a spus cum.

Modificat de John Doe (04-12-2012 15:18:51)

sevenup

Am înțeles ce ați vrut sa ziceți, dar credeam ca și cercul deformațiilor nule îi schimbat în cartea respectivă, dar îi același cu raza de 201,72km (pentru valoarea de 1389 cercul ar veni cu raza in jur de 133 km) deci îi corect 3189,478m...Mulțumesc pentru lămuriri...Aș mai avea o întrebare cam banală dar vreau sa scriu corect în licență, cum se scrie? Proiecția stereografică 1970 sau proiecția stereografică 1970? în cartea domnului Munteanu îi scris fără majuscule. :hi:

AlexGIS

@sevenup
Tu glumeşti sau eşti serios?

sevenup

nu glumesc... e Proiectia Stereografica 70 sau proiectia stereografica 70... mie mi s-ar pare normal sa fie cu majuscule dar in carti am intalnit fara

John Doe

Din câte stiu eu majusculele se folosesc numai la numele proprii, iar "proiectie" si "stereografic" nu sunt - vezi in dictionarul limbii române. Dar scrie cum vrei tu, am vazut destui care scriu tot felul de cuvinte cu litera mare in mijlocul propozitiei si daca le zici ca nu cunosc limba româna se supara...
Si incearca sa nu folosesti regionalisme in lucrare.

sevenup

ok mersi... ma gandeam ca proiectia stereografica 70 ii numele propriu al unei proiectii, dar am sa scriu fara majuscule cum am gasit si in carte

Mit

Da, omu' sufla si-n iaurt, s-o fi fript el cu ceva .
Corect e tanti sau Tanti? Daca vorbesti de Udrea... Tanti Nuti. :wink2:

sevenup

daca vorbesc de udrea o sa scriu fara majuscule, mi se pare cel mai corect  :D