Diferenta

Creat de simplu06, Oct 17, 2012, 02:02 AM

« precedentul - următorul »

simplu06

Sa facem bani atunci si atat!

Modificat de simplu06 (18-10-2012 18:17:30)

AlexGIS

#16
Citat din: dtoniFaptul ca prin anul 2000 si ceva sau contopit cadastru cu cf a rezultata ca noi cei purtatorii de stampile suntem obligatii sa facem si dosarul pentru cf. la momentul respectiv nu cred ca putea cineva sa solicite purtatorilor de stapile sa aiba studii juridice. Eu ina sustin ideea ca noi ar trebuii sa ne limitam la masuratori punt, adica sa intocmim dosarul in baza unei masuratori si a declaratiei  proprietarului referitoare la limite.

Cele două s-au contopit fiindcă aşa era firesc la vremea respectivă. Chiar şi înainte de 2000, cu mult înainte să apară 634, se făceau note jurdice pe planurile de situaţie. În regiunile cu carte funciară veche trebuia să verifici CF, să faci stare veche, să formezi parcelele noi şi să laşi ce mai rămânea liber la vechea CF, asta dacă mai rămânea ceva.

Planul mergea la OJCGC de unde revenea la autorizat iar autorizatul îl expedia pe beneficiar cu tot cu plan la judecătorie să se înscrie numai că, nu de puţine ori, beneficiarul avea impresia că dacă are planul, e automat înscris în CF. De aia acum există un flux care nu mai permite ca terenurile pentru care s-a întocmit şi avizat documentaţie cadastrală de primă înscriere să nu rămână neînscrise. Tot până atunci erau probleme şi cu terenurile care se vindeau de două ori în aceeaşi zi.

Arcturus

#17
Citat din: dtoni
Citat din: AlexGIS
Citat din: goguletz@simplu06
Te inteleg perfect. Din punctul meu de vedere, nu ai facut facultatea degeaba.

Motive:
1. O sa vezi ca daca pe teren esti pus intr-o situatie dificila, din punct de vedere tehnic, tu o sa te descurci si o s-o scoti la capat. Cel care a citit o carte, da un examen si devine "cadastrist" o sa fie extrem de limitat; chiar si lucrarile simple o sa le strice si nu o sa fie recomandat mai departe de clienti.

Corect. De aia trebuie facultate de drept ca să faci cadastru. Altfel, eşti doar un diletant care are impresia că ştie ce înseamnă cadastrul. Mărturie stă situaţia actuală din România.
Asta nu am priceput niciodată. Cum pot unii să lucreze în cadastru fără studii juridice?
Faptul ca prin anul 2000 si ceva sau contopit cadastru cu cf a rezultata ca noi cei purtatorii de stampile suntem obligatii sa facem si dosarul pentru cf. la momentul respectiv nu cred ca putea cineva sa solicite purtatorilor de stapile sa aiba studii juridice. Eu ina sustin ideea ca noi ar trebuii sa ne limitam la masuratori punt, adica sa intocmim dosarul in baza unei masuratori si a declaratiei  proprietarului referitoare la limite.

Subscriu

crs

In caz ca sinteti curiosi cum merge prin alte parti - va dau un ex. in Spania:

"Cartea funciara" sau cum vreti sa o numiti - ma refer la partea facuta de topograf (se avizeaza doar de colegiul oficial de ing. si se semneaza de un ing. colegiat - se pot colegia doar ingineri) are 4 pagini (nu vi le scanez ca nu am scaner si nici nu are rost)
1 - Fata "dosarului" - cu numele lucrarii, autor, data si ulterior stampila Colegiului.
2 - Cuprinsul lucrarii
3 - Motivul (masuratoarea unei suprafete situata in...adresa...ce se gaseste in parcela/tarlaua nr. din planul x al localitatii Z)
 - Date (lucrarea a fost facuta pentru nea Ion ce e si proprietar al terenului, a contractat autorul lucrarii - Eu, ing, colegiat de ...cu nr...  - si scurta descriere a limitelor -> o str., o parcela cu nr. cadastral... si un perete.
 - Rezultate - Dupa masurarea cu gps si statie totala se obtine, cum se vede si in planul atasat lucrarii, o suprafata de...
4 - Planul (se avizeaza/stampileaza de Colegiu) - se da si in format digital colegiului.

Restul nu e treaba topografilor...
Nu imi venea sa cred cind am vazut prima data....

doru2

topograful masoara, culege toate evidentele posibile in legatura cu limita de proprietate, unde a existat in trecut, cum a evoluat de-a lungul timpului, care este opinia proprietarului in legatura cu limita, unde si-a pus gardul etc. pe baza acestora, topograful emite o opinie calificata in legatura cu limita respectiva, spre deosebire de opinia necalificata a celor direct sau indicrect interesati....

 JUDECATORUL DECIDE UNDE ESTE LIMITA!!!!
 
iar fara cunostinte juridice e greu, daca iti permiti sa faci si o facultate in domeniu(juridic) e bine, in rest studiu individual si subiecte la examenul pentru autorizare.

Modificat de doru2 (18-10-2012 21:08:05)

Arcturus

#20
Citat din: crsIn caz ca sinteti curiosi cum merge prin alte parti - va dau un ex. in Spania:

"Cartea funciara" sau cum vreti sa o numiti - ma refer la partea facuta de topograf (se avizeaza doar de colegiul oficial de ing. si se semneaza de un ing. colegiat - se pot colegia doar ingineri) are 4 pagini (nu vi le scanez ca nu am scaner si nici nu are rost)
1 - Fata "dosarului" - cu numele lucrarii, autor, data si ulterior stampila Colegiului.
2 - Cuprinsul lucrarii
3 - Motivul (masuratoarea unei suprafete situata in...adresa...ce se gaseste in parcela/tarlaua nr. din planul x al localitatii Z)
 - Date (lucrarea a fost facuta pentru nea Ion ce e si proprietar al terenului, a contractat autorul lucrarii - Eu, ing, colegiat de ...cu nr...  - si scurta descriere a limitelor -> o str., o parcela cu nr. cadastral... si un perete.
 - Rezultate - Dupa masurarea cu gps si statie totala se obtine, cum se vede si in planul atasat lucrarii, o suprafata de...
4 - Planul (se avizeaza/stampileaza de Colegiu) - se da si in format digital colegiului.

Restul nu e treaba topografilor...
Nu imi venea sa cred cind am vazut prima data....
Nu e tarziu insa e intuneric afara si cred ca fara sa imi dau seama visez cai verzi pe pereti insa intreb si eu asa..in genul lui mos Ion Roata...oare nu se poate face ceva asemanator si la noi? Parca prea suntem "cei mai prosti din curtea scolii", noi topografii...am impresia ca numai la noi in Romania un topograf in loc sa isi vada de masuratorile lui...mai face si munca altora. Nu putem schimba ceva, cumva?

P.S. La ce chestie m-am putut gandi ca mai aveam putin si mi-o si imaginam pe tanti Ludmila zicand "noapte buna, copii!"

Modificat de Arcturus (18-10-2012 23:22:23)

dtoni

daca am avea o organizateie atunci da daca nu vom fii cei mai prosti din curtea scolii.

John Doe

Atâta timp cat ma uit in jur si, zilnic, nu-mi place ce vad, sunt cam pesimist in legatura cu organizatiile...

heruvim

#23
Citat din: doru22. nu e  ilegal a munci sub indrumarea si stampila altuia, atata vreme cat, cel care stampileaza, verifica, are incredere, garanteaza, isi asuma raspundere. a nu se confunda cu comercializarea dreptului la semnatura, care nu este nici etic nici legal si care, totusi, din pacate,  se practica...
 
  1. nu exista nici o diferenta din nici un puncrt de vedere. nu institutiile de invatamant stabilesc conditiile in care se realizeaza autorizarea(s-a incercat de altfel). doar statul poate decide cine si in ce conditii poate fi autorizat.
   in alta ordine de idei, un absolvent are un start mai bun in cariera, dar simplul fapt ca ai absolvit o institutie de invatamant nu iti garanteaza superioritatea profesionala fata de cei care, chiar daca nu au terminat nici o sectie de specilitate, au studiat pe cont propriu si s-au perfectionat pe parcursul carierei.



pai in cazul asta ce rost mai are sa te omori sa termini o facultate???
Imi iau si eu un tratat de medicina,il studiez si apoi ma apuc sa operez oameni....ca deh...sunt autodidact! este cea mai mare prostie posibila.Sincer daca ar fi dupa mine nu le-as da mai mult de categoria C si aceea as mai restrange-o!

diagodose2009

#24
Citat din: heruvimpai in cazul asta ce rost mai are sa te omori sa termini o facultate???
Imi iau si eu un tratat de medicina,il studiez si apoi ma apuc sa operez oameni....ca deh...sunt autodidact! este cea mai mare prostie posibila.Sincer daca ar fi dupa mine nu le-as da mai mult de categoria C si aceea as mai restrange-o!

Bravo....
Nici eu nu intelegeam de ce?
Bravo....
Aici ai dreptate, cadastrele acestora sunt aporximativ corecte.. ( e vorba de cadastrisiti de 6 luni)
Dar ,tu sa vezi planuri parcelare ,nu sunt bune deloc..
Daca la intocmirea planurilor parcelare au gresit doctoranzi angajati la OCPI , 
planurile parcelare intocmite de cadastristi-de-6-luni sunt "gresite totaLMENte" (sper ca nu generalizez)