Intabulare municipiul Ploiesti

Creat de mario2009, Oct 12, 2012, 01:18 AM

« precedentul - următorul »

mario2009


                  am mai multe greseli dar sper sa intelegeti

incalc, regulile....



               

mario2009


                  Inteleg acele persoane care nu se pot impotrivii sistemului.
Traim intr-o societate corupta si putini au curajul de a se mentine integrii.
Care dintre dumneavoastra?

Va atasez si o expertiza extrajudiciara.


421/580px  37.3KB



               

mario2009


                  Blogul se va numii:

OCPI Prahova , Primaria Berceni Prahova , organizatii mafiote



               

Mit


                  Eu am client care in urma unor lucrari intocmite eronat de catre angajati (fosti si actuali) ai OCPI a ramas cu degetu-n gura si cu 3000mp in minus in Timisoara !!!
I-a dat in judecata si... s-a prescris fapta. Sa nu fii si tu in aceeasi situatie.



               

mario2009


                  
Mit a scris:

Eu am client care in urma unor lucrari intocmite eronat de catre angajati (fosti si actuali) ai OCPI a ramas cu degetu-n gura si cu 3000mp in minus in Timisoara !!!
I-a dat in judecata si... s-a prescris fapta. Sa nu fii si tu in aceeasi situatie.

Tocmai de aceea ma grabesc si vreau sa reintroduc lucrarea cat mai repede.
In ceea ce priveste clientul dumneavoastra acesta trebuia sa lupte in continuare si sa ceara despagubiri. Poate sa prescris fapta d.p.d.v. penal
dar cineva tre sa plateasca pentru pierderea suferita. Cineva sa imbogatit pe nedrept si cel putin acea persoana tre sa plateasca, daca penal nu se mai poate face nimic.
si inca ceva: sant alti vecini care au anuntat ca vor sa modifice hotarul cu proprietatea mea ( sa imi mai acapareze alte suprafete) si datorita lipsei inscrierii in CF nu pot cere autorizatie constructie pentru imprejmuire. Nu pot stopa aceasta invazie din cauza ca sant blocat de cei de la OCPI Prahova sau ma rog, de influienta lor asupra persoanelor autorizate.
stiu ca urmaresc sa traga de timp . In februarie 2013 se implinesc 10 ani de la prima intabulare incorecta aprobata de OCPI.

Oricum pana in februarie se vor trezi cu plangere penala daca nu reusesc nimic pana la sfarsitul lunii acesteia. Nu am incotro. Eu am vrut sa evit scandalul dar vad ca ei nu vor .

Toate acestea sant o paranteza, un raspuns la intrebarea lui antonpan

Modificat de mario2009 (01-11-2012 10:32:06)



               

Hakan


                  Este mai complicat decat pare, dar am niste intrebari si niste constatari:
1."Reactualizare" este de fapt"actualizare informatii cadastrale" si aceasta operatiune se poate face DOAR pentru imobile inscrise in cartea funciara.Daca dvs aveti DOAR atribuit nr. cadastral si nu aveti inscriere in cartea funciara nu se poate face actualizare.

2.Este vorba de numerele cadstrale 2707si 2708?

3.Daca da, cand au fost facute documentatiile pentru ele, de ce nu le-ati si inscris(anul 2000)?

4.Daca ele exista de ce nu le inscrieti asa cum sunt(forma si dimensiuni)?-nu trebuie decat sa atasati actele de proprietate, certificat fiscal si cerere.

5. Dvs. ziceti in cererea catre OCPI ca aceste documentatii cu nr cadastrale 2707si 2708"nu mai corespund realitatii din teren" - deci considerati ca nu sunt bune(nu mai sunt bune)? - era interesant daca le scanati si pe ele si le puneati aici.

6.Nu inteleg ce tip de documentatie v-a facut/depus doamna Popescu, aceste doua numere cadastrale existand si nefiind anulate.
   - sau a depus la solicitarea dvs - tot ca sa i se dea respingere?Apropo - acum inteleg ca aveti respingere.Nu asta doriti?
   - sau a depus la urgenta,dvs nespunandu-i ca mai aveti niste documentatii cu
numere cadastrale.

7.Pe planul acela parcelar mie mi se pare ca scrie "neactualizat cu statia totala" - oricum se vede clar pe ce planuri parcelare s-a aplicat legea 18.

8.Dvs mai aveti un plan parcelar altul decat cel prezentat aici?

9.In anul 2000 cand au fost facute documentatiile dvs. existau locuinta si "cotetul"? - Daca da ar trebui sa le aveti pe plan.

10. Documentatiile cadastrale cu nr 2707 si 2708 le -ati facut pe baza sentintei de care vorbiti mai sus?

11. Din expertiza prezentata reiese ca dvs sunteti si "peste" planul parcelar si "peste"
documentatiile cadastrale cu 25 mp.Sunteti cumva si diferit fata de documentatiile cu numere cadastrale 2707 si 2708?Pentru ca dl expert zice ca cei 25mp sunt "in afara proprietatii sale"?

Modificat de Hakan (01-11-2012 12:41:03)



               

mario2009


                  
Hakan a scris:

Este mai complicat decat pare, dar am niste intrebari si niste constatari:
1."Reactualizare" este de fapt"actualizare informatii cadastrale" si aceasta operatiune se poate face DOAR pentru imobile inscrise in cartea funciara.Daca dvs aveti DOAR atribuit nr. cadastral si nu aveti inscriere in cartea funciara nu se poate face actualizare.

2.Este vorba de numerele cadstrale 2707si 2708?

3.Daca da, cand au fost facute documentatiile pentru ele, de ce nu le-ati si inscris(anul 2000)?

4.Daca ele exista de ce nu le inscrieti asa cum sunt(forma si dimensiuni)?-nu trebuie decat sa atasati actele de proprietate, certificat fiscal si cerere.

5. Dvs. ziceti in cererea catre OCPI ca aceste documentatii cu nr cadastrale 2707si 2708"nu mai corespund realitatii din teren" - deci considerati ca nu sunt bune(nu mai sunt bune)? - era interesant daca le scanati si pe ele si le puneati aici.

6.Nu inteleg ce tip de documentatie v-a facut/depus doamna Popescu, aceste doua numere cadastrale existand si nefiind anulate.
   - sau a depus la solicitarea dvs - tot ca sa i se dea respingere?Apropo - acum inteleg ca aveti respingere.Nu asta doriti?
   - sau a depus la urgenta,dvs nespunandu-i ca mai aveti niste documentatii cu
numere cadastrale.

7.Pe planul acela parcelar mie mi se pare ca scrie "neactualizat cu statia totala" - oricum se vede clar pe ce planuri parcelare s-a aplicat legea 18.

8.Dvs mai aveti un plan parcelar altul decat cel prezentat aici?

9.In anul 2000 cand au fost facute documentatiile dvs. existau locuinta si "cotetul"? - Daca da ar trebui sa le aveti pe plan.

10. Documentatiile cadastrale cu nr 2707 si 2708 le -ati facut pe baza sentintei de care vorbiti mai sus?

11. Din expertiza prezentata reiese ca dvs sunteti si "peste" planul parcelar si "peste"
documentatiile cadastrale cu 25 mp.Sunteti cumva si diferit fata de documentatiile cu numere cadastrale 2707 si 2708?Pentru ca dl expert zice ca cei 25mp sunt "in afara proprietatii sale"?



Raspuns:

1) imobilul nu este inscris in cartea funciara

2) da este vorba de 2707 si 2708

3), 4) pentru ca acum biroul de carte funciara are sentinta judecatoreasca prin care se dispune altfel decat cum sant facute cadastrele. DC-ul este facuta pentru partaj voluntar, partea care ii revine lui Negru este de 7500 mp iar cealalta este de 2500 mp. Cum nu sau inteles la imparteala, aceste DC nu sau mai inscris in CF si sau judecat ulterior, instanta dispunand cate 5000 mp de fiecare.

5)le voi atasa, intre timp, imediat anului 2000, sa constrit casa si cotetul si acestea nu apar in DC-uri

6) Doamna Popescu a depus o documentatie cadastrala pentru 4500 mp, limitele
vechi nemaifiind vizibile, si sa luat dupa cea ce a gasit in teren. Dar nu toti vecinii care au intabulari au construit gard si trebuia sa pierd mai mult de 500 mp
Da nu stia ca exista DC-uri. Mama mea Negru Mariana nu a fost niciodata in posesia acestor DC-uri. Matusa sa le-a facut si ei nu ia dat nici macar o copie.
Solicitarea mea catre d. Popescu nu era pentru respingere ci pentru inscriere, dorind sa evit un nou proces cu vecini. Dar nu a fost posibila inscrierea si atunci
daca tot tre sa ma judec ma voi judeca pentru intreaga suprafata, nu doar pentru a apara cei 4500 mp determinati prin masuratori

7) nu scrie neactualizat. ce sens avea sa faca mentiunea neactualizat ?  Tofan incearca sa isi acopere magaria prin orice mijloace. Acest plan de parcelare a fost sters si modificat de n ori.

8) da, altul decat cea ce a furnizat Tofan de la Primaria Berceni

9), 10) am raspuns mai sus

11) Este o greseala d. expert. Nu exista incalcare din partea noastra a terityoriului vecinilor

Construiesc un blog i9ntitulat OCPI Prahova, Primaria Blejoi organizatii de tip mafiot.

deocamdata nu apare in motoarele de cautare dar il puteti accesa punand in navigator urmatoarele adrese

http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com

sau

http://www.ocpiprahova.blogspot.fr" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.fr


580/422px  46.9KB



               

Hakan


                  Deci oricum sentinta anuleaza numerele cadastrale.Nu este vorba deci de actualizare.
Trebuie ca prim pas sa va anulati numerele cadstrale(si prezentand sentinta)-dar cred ca acum nu va convine.
Banuiesc ca sentinta are si o expertiza care si ea ar trebui respectata atunci cand veti inscrie terenul/terenurile.
Planuri parcelare modificate, expertul care a gresit cu cei 25mp, Tofan, magarii, astea sunt lucruri pe care numai instanta ar trebui sa le descurce.
Ce va face sa credeti ca cineva autorizat isi va bate cuie in talpa, depunand o lucrare cu verdictul respingere.Adica sa o depuna in baza a ce?
Si sa stie de la inceput ca e posibil ca dupa, in eventualitatea unui proces, sa vina ca martor sau mai rau acuzat sa dea cu subsemnatul de nu stiu cate ori prin instante chiar daca el si-a facut treaba bine?
Cel mai bine v-a raspuns @Marian cand a zis ca "nu vrea" nu ca nu poate sa faca lucrarea
Mai intreb o data: Nu va este de ajuns respingerea pe care o aveti deja?
Si ati mai zis ca ati vrut sa evitati un NOU proces cu vecinii. Ati mai avut unul?
Daca da, cum s-a terminat?



               

mario2009


                  
Hakan a scris:

Deci oricum sentinta anuleaza numerele cadastrale.Nu este vorba deci de actualizare.
Trebuie ca prim pas sa va anulati numerele cadstrale(si prezentand sentinta)-dar cred ca acum nu va convine.
Banuiesc ca sentinta are si o expertiza care si ea ar trebui respectata atunci cand veti inscrie terenul/terenurile.
Planuri parcelare modificate, expertul care a gresit cu cei 25mp, Tofan, magarii, astea sunt lucruri pe care numai instanta ar trebui sa le descurce.
Ce va face sa credeti ca cineva autorizat isi va bate cuie in talpa, depunand o lucrare cu verdictul respingere.Adica sa o depuna in baza a ce?
Si sa stie de la inceput ca e posibil ca dupa, in eventualitatea unui proces, sa vina ca martor sau mai rau acuzat sa dea cu subsemnatul de nu stiu cate ori prin instante chiar daca el si-a facut treaba bine?
Cel mai bine v-a raspuns @Marian cand a zis ca "nu vrea" nu ca nu poate sa faca lucrarea
Mai intreb o data: Nu va este de ajuns respingerea pe care o aveti deja?
Si ati mai zis ca ati vrut sa evitati un NOU proces cu vecinii. Ati mai avut unul?
Daca da, cum s-a terminat?


raspuns:
Da a mai fost un proces cu vecinii in 2005-2006. Unul ma chemat in judecata ca contruiesc gard pe terenul sau. Am facut o reconventionala si am aratat ca eu sant cel care are teritoriul incalcat de vecini si am cerut granituirea. Mama mea insa nu a inteles sa plateasca expertiza topo dispusa de judecator si a picat-o pe fond. Eu nu am stiut ce face. Dupa acea am facut apel, o expertiza extrajudiciara,dar cum era si normal instanta de apel a mentinut sentinta de fond. In recurs am facut cerere de renuntare la judecata.
Chiar daca mama ar fi platit expertul topo in instanta , noi tot am fi pierdut deoarece vecinii imi opuneau un drept tabular constituit de OCPI. Eu nu aveam decat titlu de proprietate.

nu m-am incadrat in termeni care ii prevede legea 133/2012 pentru ca nu am avut cunostinta de ea si a doua prin sentinta care o da instanta va obliga la intabularea dreptului de proprietate . Ori documentatia era facuta pentru 4500 mp si mai existau si alte motive in referatul pe care Popescu nu la comunicat la timp.

in dispozitivul sentintei nu scrie nimic de anularea DC. si da are o expertiza.

Ai vazut imaginile, cea ce spun eu, ca sa modificat configuratia parcelei vecine si ca se incearca musamalizarea faradelegilor comise mie mi se pare destul de evident.
Ai vazut planul cadastral intocmit de Botea. Este evident ca nu sa respectat planul de parcelare.

Da ai dreptate, cu planul lui Tofan. Scrie neactualizat. Dar se vede clar forma pe care o da parcelei vecinilor.

Eu nu sant topograf dar cred ca solutia este o reactualizare. Nu ma astept ca dumneata sa vi cu o solutie constructiva in vederea rezolvarii problemei ridicate.
Dupa felul cum ai pus problema:
Eu cred ca tii cu ursul, sau
Esti unul dintre cei pe care ii afecteaza acest subiect.

Actualizez    http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com

Modificat de mario2009 (01-11-2012 15:17:09)



               

Hakan


                  Inteleg ca sunteti suparat. Dar nu inteleg de ce sunteti pe toata lumea.

"Eu nu sant topograf dar cred ca solutia este o reactualizare."
              -puteti sa credeti ce vreti, sunteti un om liber

"Nu ma astept ca dumneata sa vi cu o solutie constructiva in vederea rezolvarii problemei ridicate"
               -intrebarile pe care le-am pus, au fost in principiu pentru a gasii o solutie.Sau credeti ca trebuia sa va contactez dupa anuntul din primul post?
Credeti ca platind triplu +taxa de urgenta se rezolva orice? Cel mai tare imi plac
anunturile in care "cer seriozitate". Adica"neseriosu" care vede anuntul zice "aaa.., nu ma bag"


"Dupa felul cum ai pus problema:
Eu cred ca tii cu ursul, sau
Esti unul dintre cei pe care ii afecteaza acest subiect."
               -pe ursu nu il cunosc si nu vad cum m-ar afecta acest subiect - sau credeti ca sunt vreun vecin, sau de la OCPI

Sa stiti ca nu vi se vor pune numai intrebarile si vi se vor da numai raspunsurile pe care vreti sa le auziti.

Oricum, au mai iesit la iveala niste necunoscute - alt proces, eu unul chiar ma intrebam de ce
@marian nu vrea sa va faca documentatia si "celalalt topograf "are "alta urgenta"

Dupa cum v-ati enervat dupa cateva intrebari, imi dau si eu seama ca nu am
cum sa vin cu vreo solutie constructiva.Pentru ca mie imi place sa stiu.

Puneti pe "......blogspot" si expertiza extrajudiciara prezentata aici? Sau asa va dati cu stangu'-n dreptu?

Imi pare rau ca v-am deranjat cu intrebarile, dar asta e.
Spor la cadastru, dar solutia e in instanta, direct, daca aveti probe, chiar daca vreun avocatel v-a cerut "respingere de la OCPI cu motivul suprapunere" http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Modificat de Hakan (01-11-2012 16:45:41)



               

mario2009


                  D. Hakan,
dupa cum vezi nu ma deranjeza sa raspund la intrebari. Am raspuns pe rand la toate pe care mi le-ati pus. Apreciez la oricine " imi place sa stiu" cum afirmati.
Dar dupa ce ati vazut si aerofotogramele va mai indoiti ca cea ce spun nu este adevarat?
Si inca ceva domnule. Eu am spus ce fel de om caut. Dumneata nu esti si nu cred ca ai putea sa fi vreodata omul acela.

Au modificat configuratia parcelei si asta se vede clar pe Google Earth. Credeti ca am pe cineva la Google si am "aranjat" sa publice aceste aerofotograme?

chestia cu "ursu" era o metafora.

Da am pus expertiza extrajudiciara pe blog, si altele.

Nu m-am enervat dar sant intrigat ca nu vreti sa intelegeti. conform memoriului tehnic drumul este granita cu imobilul, ori in 2003 nu era asa, priveste si desenul.
Abia in 2010 schimba configuratia drumului ptr ca imobilul sa se invecineze cu drumul la vest.

Platesc triplu+taxe pentru ca imi dau seama ca nu este usor de facut cea ce cer

O actiune in granituire si sau revendicare nu are succes in instanta. Imi vor opune dreptul lor tabular.

Blogul este

http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com

adresa pe care trebuie sa o puneti direct in explorator, nu sa o cautati cu vreun motor de cautare pentru ca dureaza cel putin o saptamana pana cand va apare  in urma cautarii pe google, opera, safari, sau ce motor folositi dvs


http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com

Modificat de mario2009 (01-11-2012 21:37:42)



               

mario2009


                  Am actualizat blogul si acum toate informatiile se pot vedea si accesa

http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com



               

Hakan


                  
mario2009 a scris:

Am actualizat blogul si acum toate informatiile se pot vedea si accesa

http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com


Mai putin expertiza de care ziceam eu(cea pusa aici intr-un post mai sus)

Oricum, ca sa ma intelegi, sa nu crezi ca nu am vazut diferentele intre asa zisele planuri de parcelare si documentatiile/documentatia vecinilor.
Dar ai zis si ca:"Si inca ceva domnule. Eu am spus ce fel de om caut. Dumneata nu esti si nu cred ca ai putea sa fi vreodata omul acela".
Pai uite puiule cum sta treaba(te iau la "per tu" fiindca tu m-ai luat de la primul raspuns):
Ca sa nu iti mai explic de regulamente si legi si sa-ti dau sa cauti, sa vezi ce si cum si din ce traim noi fricosii, eu "ma bag" sa-ti fac lucrarea dar iti spun ce ai de facut inainte.Punctual.

1.Anulezi cele doua numere cadastrale.Daca nu le anulezi orice lucrare se depune, va avea motivul respingerii simplu: are numar cadastral cu alta forma si dimensiuni.

2.Materializezi limitele terenului tau conform ultimei sentinte(poate e cea de partaj, poate e cea cu vecinul-inca nu stiu si aproape ca nu ma intereseaza), adica pui niste borne de beton la fiecare inflexiune adica la TOATE in cazul in care nu sunt limite stabile astfel incat eu sa pot sa le fotografiez si sa am ce masura.Asta poti sa o faci doar e terenul tau si pentru asta nu-ti trebuie autorizatie.Daca nu te descurci te poti duce la un executor judecatoresc si te rezolva, iti da si proces verbal.

3.Dupa ce faci astea, iei legatura cu mine eventual aici sau pot sa-ti dau nr. de telefon, iti trimit un contract prin curier rapid, in care vom scrie ca nu vrei informatii de la cadastru si multe alte lucruri ..., il semnezi, mi-l trimiti inapoi, imi achiti un avans de 50% din onorariu ( onorariu care este de 1.8% din valoarea de piata a terenului tau), imi dai actele, vin masor, imi dai certificat fiscal(o sa scriem in contract ce acte imi dai), depunem lucrarea(amandoi pentru ca trebuie sa-ti platesti taxa de urgenta si eu nu pot fiindca nu am baza legala) si gata.Din punctul meu de vedere.Si vei avea o mare respingere.Dar cine garanteaza ca doar pentru suprapunere?Eu unul nu.Sau tu vrei pe cineva care sa-ti garanteze respingerea pe motiv de suprapunere?Nu exista.

Mai avem noi topografii un paragraf prin regulament care zice cumva ca daca terenul nu se poate identifica din actele de proprietate, sa nu facem lucrarea( o sa caut paragraful si o sa-l scriu in contract)- dar nu e cazul tau.Nu?

Datele problemei fiind cunoscute acum, ce zici ? Te bagi?Doresc seriozitate.

Culmea e ca si la mine chestia cu ursu era o mai mare metafora.



               

mario2009


                  d, Hankan
1) Da pot anula D.C.-urile

2)Nu pot materializa limitele deoarece doua din acestea se afla in curtile altora.
Nici un executor nu va veni cu mine sa faca acest lucru. Sentinta respectiva nu este opozabila celor care mi-au ocupat terenul. Este doar intre Negru si Grigorita, pentru a imparti terenul respectiv. Am sa urc pe blog sentintele.Tocmai de aceea ma "agat" de planurile cadastrale din 2000. Pentru ca un topograf sa le determine si eu sa le materializez.

3) Care este valoarea de piata a terenului meu? Esti cam scump pentru o simpla masuratoare in cazul in care vrei mai mult de 1500 euro. Tre sa ti cont si ca lucrarea se va respinge. Am spus ca platesc de trei ori mai mult + taxe dar nu ca o sa ma las jupuit. 50% inainte?

Esti din Campina , ai Id 95.77.207.179 , abonament la UPC, folosesti WindosXP , iar ca browser Chrome 20.2

am verificat blogul si este totul accesibil, se poate vedea f clar si expertiza pusa pe forum, a domnului Boieroiu.

http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com

Modificat de mario2009 (02-11-2012 08:02:03)



               

Hakan


                  
mario2009 a scris:

d, Hankan
1) Da pot anula D.C.-urile

2)Nu pot materializa limitele deoarece doua din acestea se afla in curtile altora.
Nici un executor nu va veni cu mine sa faca acest lucru. Sentinta respectiva nu este opozabila celor care mi-au ocupat terenul. Este doar intre Negru si Grigorita, pentru a imparti terenul respectiv. Am sa urc pe blog sentintele.Tocmai de aceea ma "agat" de planurile cadastrale din 2000. Pentru ca un topograf sa le determine si eu sa le materializez.

3) Care este valoarea de piata a terenului meu? Esti cam scump pentru o simpla masuratoare in cazul in care vrei mai mult de 1500 euro. Tre sa ti cont si ca lucrarea se va respinge. Am spus ca platesc de trei ori mai mult + taxe dar nu ca o sa ma las jupuit. 50% inainte?

Esti din Campina , ai Id 95.77.207.179 , abonament la UPC, folosesti WindosXP , iar ca browser Chrome 20.2

am verificat blogul si este totul accesibil, se poate vedea f clar si expertiza pusa pe forum, a domnului Boieroiu.

http://www.ocpiprahova.blogspot.com" target="_blank">www.ocpiprahova.blogspot.com



Eu am zis ce ai de facut, ca sa-ti pot face lucrarea, tu faci sau crezi ce vrei.

PS: N-am inteles faza cu IP-u', UPC-u' si XP-u".
      Sau poate era din cauza lui Chrome ca nu vad expertiza de AICI DE MAI SUS pe blog.Nu cealalta.
      Da ia uite, surpriza, alt IP, alt UPC-adica NEXTGEN, alt XP si un Mozilla si tot nu se vede.
      Dar pe astea te rog nu le mai face publice, sa am si eu intimitatea mea undeva.
      Eu unul am cam incheiat pe aici.