www firmecadastru ro

Creat de goguletz, Aug 28, 2012, 12:12 PM

« precedentul - următorul »

dora3mira

Pai o metoda fair play ar fi - serviciu gratuit ... pentru serviciu gratuit , nu ?!
Cine are un cont de facebook si crede ca e un gest ok daca promoveaza site-ul lui Goguletz ...
Fiindca mi se pare cea mai usoara metoda de a spune multumesc Goguletz, voi posta link-ul catre site-ul tau !

dora3mira

si mai este inca ceva ... concurenta nu trebuie sa va sperie cata vreme stiti ca ceea ce oferiti sunt servicii de calitate , competente , la un pret corect  - nu ieftin ci corect si de bun simt , indiferent de segmentul de colegi care pun accent pe cuvantul ieftin

Mit

100% OK ce zice Dora.
Mai acum cativa ani, aia de la Pagini Aurii m-au 'vrajit" de le-am dat bani sa ma promoveze. Cheltuiala inutila. Nu stiu daca m-au sunat max. 5 persoane, si pur si simplu ii interesa numai pretul; aveau topograful, dar voiau sa stie daca e bun pretul.
In schimb, am un client care cred ca mi-a trimis in jur de zece alti clienti. Asta da promovare, si cine stie cati alti clienti de la aia 10 or mai fi venit.
PS: Clientul nu era optimizat pt. motoare de cautare web... :rotfl:

goguletz

Multumesc frumos pentru sfaturi. Si sa stiti ca tin cont de ele, asa ca noua pagina de facebook este: http://www.facebook.com/firme.cadastru" target="_blank">www.facebook.com/firme.cadastru

@Mit
Intradevar, clientul multumit care iti aduce alti clienti e cea mai sigura modalitate de promovare, dar nu sunt de neglijat cei 5 clienti in plus care au venit de pe Pagini Aurii. Probabil pretul platit pentru promovare este mult mai mic decat profitul obtinut in urma celor 5 clienti veniti din partea lor.

John Doe

@dora3mira: initial, am scris ceva mai mult decat ai postat tu, dar m-am tot gandit si am lasat doar cele doua propozitii. Cuvântul "impersonal" folosit poate avea mai multe acceptiuni;  am vrut sa-l folosesc in acelasi sens in care ai citat si tu definitia, credeam ca m-am exprimat destul de clar.

Ceea ce am scris se refera pe scurt exact la ceea ce a intrebat userul goguletz, nimic altceva dar hai sa repet ca sa fie clar: ideea cu acest site e foarte buna, aprecierile mele.
Nu ma inscriu fiindca nu fac lucrari in nume propriu iar firma la care lucrez are deja de lucru mai mult decat poate duce. La alti colegi de suferinta le-am spus adresa site-ului, din cate observ nu s-au inscris - probabil au motivele lor.

Din cate am observat eu, majoritatea clientilor care au nevoie de serviciile noastre sunt cam de vârsta a doua si nu prea au ei abilitati de navigare pe Net. Dar astia cam au copii iar copii sigur stiu; oare ei pe unde umbla pe Internet? asa incat daca aud prin casa ca ar trebui un topograf, sa le poate spune parintilor "stai ca am vazut eu undeva".

AlexGIS

#20
Citat din: goguletzMultumesc frumos pentru sfaturi.

Nu poţi transforma profilul de pe facebook în pagină la care să dai like?

goguletz

@AlexGIS
Probabil, dar nu stiu cum.

@John Doe
Ai dreptate. Parintii mei nu stiu sa "umble" pe calculator, dar atunci cand ii intereseaza ceva ma roaga daca pot sa caut pe internet. Sau apeleaza la un coleg de servici.

La inceput a fost la fel si pentru site-urile de job-uri, gen http://ejobs.ro/" target="_blank">ejobs.ro sau http://www.bestjobs.ro/" target="_blank">bestjobs.ro. Un alt exemplu este http://www.autovit.ro/" target="_blank">autovit.ro. Tataia are o vorba: "Nu poti sa fii mare pana nu esti mic".

Multumesc frumos pentru suport.

zamfy

Ca sa faci pe facebook o pagina, la profil, in josul paginii, in stanga ai optiunea create a page. Si de acolo e simplu.

goguletz

Mersi frumos. Am urmat pasii, insa asta presupune crearea unei noi pagini de facebook (identitati) si nu prea vreau s-o iau de la capat cu asta.

Oricum, daca cineva este interesat, cu siguranta va gasi calea catre http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">firmecadastru.ro.

AlexGIS

#24
CitatMersi frumos. Am urmat pasii, insa asta presupune crearea unei noi pagini de facebook (identitati) si nu prea vreau s-o iau de la capat cu asta.

Oricum, daca cineva este interesat, cu siguranta va gasi calea catre firmecadastru.ro.

Depinde de nivelul la care vrei să ajungi cu site-ul.
O pagină facebook presupune moderare şi programare. Nu poţi face secţiuni personalizate într-un cont personal utilizând FBML, de exemplu. Cei ~200 de prieteni/fani pe care îi ai acum se pot muta acolo. Cine este interesat va da like, cine nu... nu. Totodată, paginile sunt făcute prin intermediul conturilor personale şi se pot edita prin intermediul conturilor personale. Nu poţi atribui moderatori şi nici nu poţi crea câmpuri pe care să le legi de site.
Ca idee, tendinţa în online este să se renunţe la feed-uri rss şi să se treacă la primirea ştirilor prin facebook sau twitter fiindcă este mai uşor să le urmăreşti. Eu cel puţin aşa mă informez. Totodată, dacă mă împrietenesc cu o pagină aşa cum ai creat-o tu, îmi expun detaliile personale (deşi în România mulţi nu ţin cont de asta).

Dacă totuşi nu vrei să faci pagină, mai ai o opţiune de SUBSCRIBE pe care o poţi activa în Account Settings.
Baftă.

PS Trackerul meu nu detectează modulul Google Analytics. Nu l-ai instalat?


581/149px 12.3KB

goguletz


                  Mersi pentru informatii.

Am fost de la inceput reticient in ceea ce priveste facebook.com pentru promovarea site-ului firmecadastru.ro . Din punctul meu de vedere Facebook este gandit pentru a "share-ui partea personala" a fiecarui om. Atunci cand cauti ceva legat de business , cauti in orice alta parte, numai pe facebook nu. De cand am facut cont si pana acum s-au mai inscris doi autorizati si banuiesc ca au venit tot de pe acest forum, asa ca ...

Pentru statistica nu am implementat Google Analytics, pentru ca uneori se incarca pagina foarte greu datorita faptului ca asteapta sa se conecteze la Google. Folosesc AWSTATS, (citeste log-urile de pe server).

Inca odata mersi frumos pentru informatii.


_______________________________________
http://www.topo-online.ro" target="_blank">www.topo-online.ro
http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">www.firmecadastru.ro


               

goguletz


                  UPDATE la studiul referitor la cautarile pe net, la aproape doua luni de la lansare (27 august 2012).

Data sondaj: 24 octombrie 2012

Rezultate (ex: 'fraza cautata' - (ordinea afisarii)):

'firme cadastru' - (1)
'firme cadastru romania' - (1)
'cadastru din judet' - (4)
'cadastru in judet' - (9)
-----------
'firme cadastru alba' - (7,8,9)
'cadastru judetul alba' - (12)
'firme de cadastru din judetul alba' - (2,3)
-----------
'firme cadastru arad' - (7)
'cadastru judetul arad' - (10)
'firme de cadastru din judetul arad' - (3)
-----------
'firme cadastru arges' - (24,25)
'cadastru judetul arges' - (10)
'firme de cadastru din judetul arges' - (3,4)
-----------
'firme cadastru bacau' - (9)
'cadastru judetul bacau' - (14)
'firme de cadastru din judetul bacau' - (8,9)
-----------
'firme cadastru bihor' - (8,9)
'cadastru judetul bihor' - (12)
'firme de cadastru din judetul bihor' - (5,6)
-----------
'firme cadastru bistrita nasaud' - (4)
'cadastru judetul bistrita nasaud' - (7)
'firme de cadastru din judetul bistrita nasaud' - (2,3)
-----------
'firme cadastru botosani' - (18)
'cadastru judetul botosani' - (12)
'firme de cadastru din judetul botosani' - (3,4)
-----------
'firme cadastru braila' - (10)
'cadastru judetul braila' - (13)
'firme de cadastru din judetul braila' - (6,7)
-----------
'firme cadastru brasov' - (-)
'cadastru judetul brasov' - (10)
'firme de cadastru din judetul brasov' - (7)
-----------
'firme cadastru bucuresti' - (25)
'cadastru judetul bucuresti' - (3)
'firme de cadastru din judetul bucuresti' - (1)
-----------
'firme cadastru buzau' - (6,7)
'cadastru judetul buzau' - (7)
'firme de cadastru din judetul buzau' - (4)
-----------
'firme cadastru calarasi' - (33)
'cadastru judetul calarasi' - (11)
'firme de cadastru din judetul calarasi' - (5)
-----------
'firme cadastru caras severin' - (4)
'cadastru judetul caras severin' - (7)
'firme de cadastru din judetul caras severin' - (2,3)
-----------
'firme cadastru cluj' - (3)
'cadastru judetul cluj' - (9)
'firme de cadastru din judetul cluj' - (2)
-----------
'firme cadastru constanta' - (29)
'cadastru judetul constanta' - (13)
'firme de cadastru din judetul constanta' - (5)
-----------
'firme cadastru covasna' - (5,6)
'cadastru judetul covasna' - (10)
'firme de cadastru din judetul covasna' - (2,3)
-----------
'firme cadastru dambovita' - (28)
'cadastru judetul dambovita' - (5)
'firme de cadastru din judetul dambovita' - (3)
-----------
'firme cadastru dolj' - (9,10)
'cadastru judetul dolj' - (14)
'firme de cadastru din judetul dolj' - (2,3)
-----------
'firme cadastru galati' - (6)
'cadastru judetul galati' - (12)
'firme de cadastru din judetul galati' - (3)
-----------
'firme cadastru giurgiu' - (10)
'cadastru judetul giurgiu' - (12)
'firme de cadastru din judetul giurgiu' - (3,4)
-----------
'firme cadastru gorj' - (6,7)
'cadastru judetul gorj' - (12)
'firme de cadastru din judetul gorj' - (3)
-----------
'firme cadastru harghita' - (4,5)
'cadastru judetul harghita' - (10)
'firme de cadastru din judetul harghita' - (2,3)
-----------
'firme cadastru hunedoara' - (5,6)
'cadastru judetul hunedoara' - (10)
'firme de cadastru din judetul hunedoara' - (3,4)
-----------
'firme cadastru ialomita' - (4)
'cadastru judetul ialomita' - (4)
'firme de cadastru din judetul ialomita' - (1,2)
-----------
'firme cadastru iasi' - (-)
'cadastru judetul iasi' - (15)
'firme de cadastru din judetul iasi' - (7)
-----------
'firme cadastru ilfov' - (10)
'cadastru judetul ilfov' - (8)
'firme de cadastru din judetul ilfov' - (2)
-----------
'firme cadastru maramures' - (3,4)
'cadastru judetul maramures' - (8)
'firme de cadastru din judetul maramures' - (1,2)
-----------
'firme cadastru mehedinti' - (9)
'cadastru judetul mehedinti' - (12)
'firme de cadastru din judetul mehedinti' - (3,4)
-----------
'firme cadastru mures' - (7,8)
'cadastru judetul mures' - (9)
'firme de cadastru din judetul mures' - (2,3)
-----------
'firme cadastru neamt' - (7)
'cadastru judetul neamt' - (13)
'firme de cadastru din judetul neamt' - (3,4)
-----------
'firme cadastru olt' - (7,8)
'cadastru judetul olt' - (10)
'firme de cadastru din judetul olt' - (5,6)
-----------
'firme cadastru prahova' - (6)
'cadastru judetul prahova' - (9)
'firme de cadastru din judetul prahova' - (1,2)
-----------
'firme cadastru salaj' - (4)
'cadastru judetul salaj' - (8)
'firme de cadastru din judetul salaj' - (2,3,4)
-----------
'firme cadastru satu mare' - (3)
'cadastru judetul satu mare' - (10)
'firme de cadastru din judetul satu mare' - (4,5)
-----------
'firme cadastru sibiu' - (16,17)
'cadastru judetul sibiu' - (8)
'firme de cadastru din judetul sibiu' - (5)
-----------
'firme cadastru suceava' - (14)
'cadastru judetul suceava' - (13)
'firme de cadastru din judetul suceava' - (4)
-----------
'firme cadastru teleorman' - (9)
'cadastru judetul teleorman' - (11)
'firme de cadastru din judetul teleorman' - (4,5,6)
-----------
'firme cadastru timis' - (18)
'cadastru judetul timis' - (17)
'firme de cadastru din judetul timis' - (2,3)
-----------
'firme cadastru tulcea' - (6)
'cadastru judetul tulcea' - (5)
'firme de cadastru din judetul tulcea' - (4)
-----------
'firme cadastru valcea' - (9)
'cadastru judetul valcea' - (8)
'firme de cadastru din judetul valcea' - (2,3)
-----------
'firme cadastru vaslui' - (4)
'cadastru judetul vaslui' - (7)
'firme de cadastru din judetul vaslui' - (1,2)
-----------
'firme cadastru vrancea' - (6,7,8)
'cadastru judetul vrancea' - (10)
'firme de cadastru din judetul vrancea' - (2,3)
-----------

Unele rezultate au scazut ca si pozitie, altele au crescut, dar marea majoritate a rezultatelor se mentin in continuare pe prima pagina. De cea mai mare crestere se bucura cautarea 'firme cadastru', care apare pe primul loc in Google.

Vreau sa reamintesc ca singurele modalitati de promovare a site-ului au fost prin intermediul acestui forum si prin facebook.com (la sugestiile voastre).

Speram ca pe viitor sa putem apela si la o promovare platita, insa pentru moment nu ne permitem.

O zi placuta.


_______________________________________
http://www.topo-online.ro" target="_blank">www.topo-online.ro
http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">www.firmecadastru.ro


               

padrone84


                  am citit tot si nu ma mira nimik
ceva pur romanesc, cand cineva are o idee (buna sau mai putin buna), se gasesc o gramada care sa ii taie elanul. nu inteleg de ce atatea comentarii "rautacioase". omul a facut ceva, care este gratuit si in plus ne ajuta tot pe noi, dar noi, trebuie, mai intai, sa-i dam in cap.
nu mai are rost sa mai spun nimik, traim in romania si asta, se pare, ne ocupa tot timpul.

de fapt vroiam sa spun ca in cele 2 luni si ceva, de la inscrierea pe site, am avut 3 clienti - 2 pe tulcea si 1 pe bucuresti. si asta cu ce cheltuiala? cu nici una

in ceea ce priveste site-ul propriu - de la inceputul anului mi-a adus fix 2 clienti
dar a trebuit sa cheltuiesc 200euro sa il fac si inca 150lei sa il tin pe un server specializat
in ceea ce priveste o alta promovare bizoo, anul acesta mi-a adus 10 clienti, in conditiile in care sunt abonat de 4 ani (50euro/an)

facand acum o statistica, pot spune, ca un site nou, care incearca sa intre pe piata si nici nu cere bani, mi-a adus mai multi clienti decat altele mai vechi si cu bani

multa bafta in continuare si la cati mai multi utilizatori, lucru care ar duce la o vizibilitate mai buna in motoarele de cautare si mai multe sanse de a castiga clienti, mai ales pentru cei carora nu le este frica de concurenta

bravo goguletz



               

goguletz


                  UPDATE

La afisarea listei cu firmele / PFA din cadrul unui judet au fost adaugate 3 butoane noi. Acestea au rolul de filtra informatiile din pagina astfel:
- afisarea firmelor din judetul respectiv;
- afisarea PFA din judet;
- toate rezultatele.


583/113px  8.3KB


_______________________________________
http://www.topo-online.ro" target="_blank">www.topo-online.ro
http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">www.firmecadastru.ro


               

goguletz


                  UPDATE

S-a depasit numarul de 100 de firme si PFA inscrise pe firmecadastru.ro . Asteptam firma/PFA cu numarul 200.

Am adaugat in partea dreapta sus un contor, care afiseaza numarul de firme si PFA unice inscrise pe site.


582/82px  11.5KB


_______________________________________
http://www.topo-online.ro" target="_blank">www.topo-online.ro
http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">www.firmecadastru.ro