Plan de incadrare in tarla

Creat de marginean, Iul 29, 2013, 08:19 PM

« precedentul - următorul »

marginean

Buna ziua,

Am primit un referat de completare, sa refac planul de incadrare in tarla, deoarece mi-e nu mi-a intrat pe un a3 scara 1:5000, si am reprezentat doar 3/4 din tarla pe plan.
Intrebarea mea este : Se poate face planul de incadrare in tarla 1:10000 ca sa imi intre toata tarlaua pe un a3? ? ? Nu m-as prezenta la cadastru sa imi dea referat la referat :))

Va multumesc,

caditop

Da chiar si la 1:15000. Trebuie sa apara tarlaua completa si imobilele inregistate din respectiva tarla. Unii inspectori cer sa apara si dimensiunile imobilului, asa ca intr-un colt reprezint imobilul la o scara mai mare sa se vada si dimensiunile.

Modificat de caditop (29-07-2013 22:46:12)

marginean

Multumesc mult de raspuns si promptitudine !!

kod

da de ce nu reprezinti planul si pe 2-3 planse ? ca la 1:15000 nu stiu in ce masura sa vor intelege detaliile ca de ex. distanta ?

kkndkk


severcoman

scara convenabila ! (deseori arhitectii folosesc 1/33, 1/66; stiti de ce?)

vali_costea

Dar de ce tii sa faci pe a3?Eu am facut pe un a2 la 2000, pentru distante mai ales, initial era la 5000 si am primit referat pentru acelasi motiv, distantele nu se vedeau f bine iar punctele acopereau o parte din dimensiuni.

John Doe

Pentru tarlale unde am mai multe parcele de intabulat, eu le fac la scara 1:2000, pe ce format incap si n-a comentat nimeni. Daca ai doar 1-2 parcele, merge si la scari mai mici ca sa se vada tot conturul, scrii distantele mai mare si asta este.