CF situat pe alt judet

Creat de gexU, Mai 18, 2013, 02:13 AM

« precedentul - următorul »

gexU

am o situatie putin complicata, si daca puteti sa imi dati o parere, am un imobil inscris pe CF UAT x judetul X,iar fizic el se afla pe UAT Y judetul Y. Acuma eu doresc sa-mi inscriu un CC, Unde imi depun lucrarea(si ce fel de lucrare trebuie sa fac in prima faza) pe zona X sau pe zona Y, Din cate am inteles eu si ce am vazut in baza de date a ocpi-ului respectiv pe jud (Y) sau mai facut lucrari. Cineva mi-a sugerat sa fac o prima inscriere a imobilului si pe urma un referat de transfer intre cele 2 Judete.Cinva de mult aceste imobile apartineau de jud X, insa de ceva ani incoace sau refacut anumite limite si sa trecut pe jud Y.

caditop

Raspund cu o intrebare: impozitul unde il plateste?

topocad.ana


Mit

Daca te-ai interesat la OCPI care-i noua limita dintre UAT/judet, faci prima data documentatie de actualizare date, apoi intabulezi constructia. Bineinteles, descrii in memoriu situatia.
Daca faci cum ti-a zis "cineva mi-a sugerat" rezultatul este ca la un moment dat circula pe piata doua CF-uri pt. acelasi imobil.

gexU

Impozitul se plateste pe UAT Y, unde ii fizic terenul. Cica ar exista un "protocol" eu nu l-am gasit inca intre cele 2 jud, cum ca unu preda altu preia situatia imobilelor conform noii granituirii intre cele doua judete

Modificat de gexU (18-05-2013 23:53:43)

gexU

Am rezolvat problema cu UAT, in felul urmator, introdus documentatie ca prima inscriere si transferarea Cf-ului pe uat bun.