Pentax V227 - puncte vazute in oglinda

Creat de Kappy, Feb 27, 2008, 04:14 PM

« precedentul - următorul »

Kappy

nici azi nu am primit aparatul...ca mai incercam o setare ,doua ..oricum nu vreau sa fac reclama negativa vreunei firme...dar sunt dezmagit de prestatie...daca de trimis nu o trimite la timp ...macar sa o repare cum trebuie..
in fine ..mi-am spus si off-ul
imi aduc aminte ca ca intr-o setare am observat ca puteai sa modifici directia de baza(sau asa ceva) ...sa o alegi x sau y...cam in aceasi sectiune unde alegi si sensul clockwise sau counter clockwise...revin cu detalii si intrebari indata ce pun mana pe aparat

Kappy

Am primit statia de la reparat ...am reusit sa descarc masuratoarea cu softul acela din topul preferintelor..am observat ca imaginea nu mi-o arata in oglinda(m-am bucurat enorm!!!!)..sa fi fost asta problema ...poate...la setarile aparatului nu am umblat..o sa mai descarc vreo 2 masuratori sa vedem daca se confirma teoria "softului inadecvat"

Kappy

#17
asa cum am promis...am revenit cu pareri noi...
 acum sunt convins ca softul era de vina asa ca declar problema cu punctele descarcate in oglina oficial incheiata si tin sa multumesc in mod special celor care au avut bunavointa sa ma indrume...am reusit sa fac si prima masuratoare (incerc sa atasez conturul ce mi-a iesit in urma ridicarii de nivel) ce consta in vreo 500 de pct
Multumesc cu respect,
                            Cipri


446/536px 52.5KB

paspi79

am si eu un pentax 325nx si am aceeiasi problema imagine in oglinda, am incercat toate posibilitatile dar nu am reusit sa o fac normala. :x  :nebun:

cioro

Kappy si paspi79 sunt 2 tipuri de setari care trebuie sa le faceti
1) in aparat la pref>coord system>
disp 1 axis = basis direct
disp 2 axis = right angle
rotation = CW
si cel mai indicat ar fi sa schimbati si numele axelor ca sa nu mai fie confuzii
gen N sau Nord si E sau Est
2) in softul de descarcat DL-02 sa aveti grija sa alegeti setarea potrivita NE sau EN dupa caz

paspi79

multumesc pentru sugestie CIRO am rezolvat  :)  :)