cp 2 78 10

Creat de ancka, Dec 14, 2011, 09:28 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

CP 2.78.12

o documentatie pentru aviz tehnic (autorizatie de construire) compus din mai multe CF-uri.

1. In CP nu pot sa introduc mai multe contururi sub nici o forma. :uimit:
CF1 - contur 1 - 100mp
CF2 - contur 2 - 200mp
CF3 - contur 3 - 300mp

pot sa introduc in CP ori conturul cu 100mp, ori 200mp ori 300mp.

2. Trebuie sa trec  DATA AVIZ si Numar Aviz.

Sa inteleg sa trec numarul de lucrare, si data efectuarii masuratorilor?

Cum se poate rezolva? are cineva vreo idee?

Modificat de djxhouse (14-02-2012 13:34:43)

adrianc

Avizul tehnic se poate obtine si pentru un teren neintabulat, eu de obicei bag conturul masuratorilor.
Se poate construi o cladire pe mai multe imobile? Intreb doar. Nu trebuie cumva mai intai alipite?
Daca vrei sa mergi asa baga conturul total si selecteaza imobil nou.
La data si numar aviz treci avizul de incepere a lucrarii, daca ai. Pentru suprafata pe care o ai tu nu este nevoie.
In CP doar campurile bolduite sunt obligatorii.
La muncă! nu la întins mâna.

DorinMuresan

Nu stiu cum e in Tg-Secuiesc, dar in Tg-Mures nu se poate face o singura documentatie tehnica pt 3 imobile diferite, 3 imobile diferite, 3 documentatii diferite pt fiecare C.F. in parte ceea ce inseamna de 3x taxa la cadastru de 200 Ron. Iar aviz tehnic pt. A.C. nu se da decat pt un imobil care are identificator electronic (Nr. Cad. nou, in caz ca nu exista sa face o documentatie pentru atribuire nr. cadastral nou).
Avizul se refera la avizul dat de biroul de cadastru pt. inceperea unei lucrari pe suprafete mari de teren (si beninteles ca exista si aici o problema deoarece in cererea catre cadastru pt avizarea inceperii lucrarii trebuie trecuta suprafata pt. care se cerea inceperea lucrarii. Suprafata din cerere trebuie sa coincida cu suprafata care iti va rezulta tie in urma ridicarii topografice,drept urmare mai intai faci lucrarea si doar dupa aceea ceri avizul pt. inceperea lucrarii...)

DorinMuresan

@AdrianC nu se poate construi o cladire pe mai multe imobile...adica se poate construi dar evidentierea nu se poate face:)

djxhouse

Multumesc frumos.
Merge, am putut salva.
Depun zilele astea documentatia si o sa vad. Primesc referat sau nu.

Cat despre imobile, DA. se putea. adica daca terenul masurat se compunea din 3 cf-uri, era deajuns o singura documentatie. primea un singur aviz. Iar daca constructia se construia pe 2 imobile, atunci obligatoriu faceam alipire, ca sa puteam nota constructia in CF. Dar sunt cazuri cand constructia nu trece pe alt CF. Sau de ex:  CF1 - casa de locuit,  CF2 - garaj ,  CF3 - piscina  :D

Oricum multumesc, revin cu detalii cam in 2 saptamani :D

Anton Pann

Ma intereseaza cum ai facut.

DorinMuresan

Ai reusit sa salvezi fiecare imobil in parte sau ai salvat cu o singura polylinie toate 3 imobile ca si cum ar fi unul singur?

djxhouse

Am pus un singur contur. iar la date am bagat cele 3 numere de cf, top, etc.

Anton Pann

Dupa parerea mea ai facut o varza, care daca trece si se avizeaza , inseamna ca ar trebui sa ia aminte si ANCPI , si sa schimbe regulamentul dupa lucrarea ta. Dar ca solutie este ... faină.   :rotfl:

djxhouse

stai putin Anton.
la expertize judiciare, cand e vorba de mai multe imobile, expertul cum sa intocmeasca fisierul CP?
pentru fiecare CF sa intocmeasca un CP?
Cand depui lucrare, care dintr-e CP-uri o sa fie incarcat pe flux?
si daca le incarca pe rand registratorul, atunci in E-Terra care dintre CP-uri inspectorul o sa-l prelucreze?

hai ca nu sunt singurul in aceasta situatie din toata tara.

bad wolf


                  Oricum tot regulamentul ala e o varza !

_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Am spus ca ai gasit o solutie faina, adica interesanta , care daca se avizeaza este oK. Din cate stiu, fisierul CP nu poate ingloba decat o parcela teren, cred ca orice autorizatie de construire ar trebui sa se refere doar la o parcela. Nu am inteles cum ai reusit sa pui intr-o singura lucrare 3 CF  uri. La noi nu cred ca se admite asa ceva. Si .... de ce crezi ca as fi impotriva sa se schimbe regulamentul, sa putem pune intr-un CP cate parcele de teren dorim si cate cladiri . Dar nu cum ai facut tu, trecand la rubrica CF - trei CFuri "unificate". Referitor la expertizele unde sunt de exemplu 4 parcele teren. Solutia eu o vad acum , asa cum a fost facuta de catre ANCPI cu fisierul CP12-avizare expertize  : 4 parcele-4 fisiere CP . Asta nu inseamna ca imi place !  dar asta va fi solutia . Le incarca pe rand fiecare .

Modificat de Anton Pann (15-02-2012 00:59:17)



               

kkndkk


                  Cred ca ar normal ca autorizatia de construire sa se emita pentru un singur imobi (un singur numar cadastral). Ar trebui facuta alipire inainte. Nu poti obtine autorzatie de construire pe mai multe imobile chiar daca avem acelasi proprietar. Greseste chiar si cel de la Urbanism care nu a specificat pe Certificatul de Urbanism alipirea. Drept urmare proprietarul merge la eliberarea Certificatului de Urbanism cu un singur extras de CF ;i un singur PAD. Ulterior pentru autorizare(aviz OCPI) putem completa CP-ul. In cazul mentionat ai discordanta intre acte (3 imobile in acte si 1 in CP). Nici varianta cu mai multe CP-uri nu o consider corecta.


               

bogdy


                  Trebuia sa faci lucrare separata pentru fiecare imobil. Asta e parerea mea. Sau trebuia sa le unificfi mai intai. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">