Simpozion D

Creat de flori183, Dec 03, 2011, 09:49 PM

« precedentul - următorul »

adrianc

Ar fii totusi o tema de actualitate. Ideea simpozioanelor e sa vii cu ceva nou, sa faci cercetare adica.
SUA -> Romania, JAVAD -> Rusia, daca aia primesc licenta de la FCC nu-i opreste nimeni sa implementeze tehnologia peste ocean iar daca JAVAD chiar creaza acele filtre (si ele functioneaza) se va imbunata amplificarea semnalului la toate aparatele noi.
Revenind la oile noastre, vino cu ceva nout, o tehnologie ceva. Cauta un giumbusluc pe care il face un aparat si prezinta modul de functionare al acestuia.
Ne spui si noua la ce simpozion vrei sa mergi? poate vrem si noi sa participam!
La muncă! nu la întins mâna.

flori183

Woooowwww,ms pentru sugestii!!!!O sa ma pun sa ma uit prin materiale si sa ma consult si cu profesorul coordonator.:)Ms din nou:D. simpozionul se numeste "Geoecologia",dupa cum am mai spus are mai multe sectiuni dintre care si topo,cad si G.I.S,are loc la Petrosani.......e pentru studenti.

Modificat de flori183 (08-12-2011 23:02:00)

flori183

Ce spune adrianc poate suna bine dar eu ,momentan,habar nu am despre ce e vorba si nu vreau sa ma bag in lucurui despre care nu stiu absolut nimic,de aia am cerut si ceva sugestii din domeniul topografiei sau cadastrului.

Modificat de flori183 (09-12-2011 20:36:48)

lacriman

Cel mai bine e ca tema sa se incadreze in tematica simpozionului, deci ceva legat de ecologie. Tinand cont de nivelul tau de incepator, eu as face o prezentare a utilitatii folosirii aplicatiilor GIS in activitatile ecologice - de tip urmarirea poluarii, eroziunea solului, arealele speciilor de plante sau animale, etc, cu ce resurse ar necesita, cum trebuie creata baza de date, cum trebuie intretinuta, si ce avantaje prezinta.

Modificat de lacriman (09-12-2011 18:50:08)

flori183

A trecut mult de cand am deschis acest topic si ma simt dator sa-l inchid oferind unele detalii despre ce s-a intamplat intre timp. A fost formata o echipa de 7studenti si s-a ales participarea la conferinta studenteasca "IN EXTENSO'' sustinuta in cadrul universitatii 1 decembrie 1918 din alba iulia.Am prezentat metode moderne utilizate in lucrarile de cadastru la noi si in strainatate tratand tehnologia GPS ,statiile totale si aerofoto. digitala -Conceptul Gatewing X100 - un avionas fara pilot care face niste ortofotoplanuri de am ramas cu gura cascata - pe X,Y precizie de 5cm :O Colegii mei au mai prezentat informatii despre STEREO 2010, cadastru 3d, o baza de date cu parcele creata in GIS, Laser scan, si tratarea puncteleor de ord.I . A fost fain ,cam scurt 26-28aprilie dar a fost o experienta grozava.Sper sa se tina si la anul.

adrianc

Ceva pliante, CD-uri cu prezentari nu s-au dat.
Vrem si noi sa vedem!
La muncă! nu la întins mâna.

flori183

#21
Citat din: adriancCeva pliante, CD-uri cu prezentari nu s-au dat.
Vrem si noi sa vedem!


Pliante sau CD cu prezentari nu am, insa am pus pe transfer.ro volumul cu toate lucrarile de la conferinta respectiva, plus prezentarea mea.

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-26may-42b57d2e67.zip

John Doe


flori183

Nu s-a uitat nimeni la filmuletul cu avionasul ala tare de tot??? Nu e nimeni impresionat de usurinta cu care obtine ortofotoplanuri de foarte buna calitate ???

John Doe

Ba da, m-am uitat, si tocmai de aceea am spus numai ce am spus...

diagodose2009


                  Avionelul GateWind  nu poate fi aplicat in Romania, decat in extravilan
pe planuri  parcelare si  pe lacuri,rauri, prospectiuni  arabile  extravilan  (gen Rosia Montana),parcuri eoline, la Marea Neagra   sau  prezentari video  filmulete  cu cladirile  de birouri  in orase. si  faci planse pentru jocuri  (ArmMen, Westwood-RedAlert, CounterStrike, Doom3D,...)  sau  pentru planuri  militare...

In intravilan (cu  case,blocuri) , GateWind este  inutil,sau  in zonele  cu  case, (gen  cotete)
este  nimic ,pe  langa statia  totala..

Modificat de diagodose2009 (27-05-2012 02:14:25)


_______________________________________
http://we.tl/D8HOKFyTJ7" target="_blank">http://we.tl/D8HOKFyTJ7


               

Mit


                  Da... astia cu avioanele... niste puturosi. http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">