Aplicatie parcelare pt CIVIL 3D 2011

Creat de geosilva, Sep 18, 2011, 12:28 PM

« precedentul - următorul »

geosilva

Avem nevoie de o aplicatie LISP care sa ruleze in Autocad Civil 3D 2011 si care sa poata genera detasari de suprafete pentru intocmirea planurilor parcelare.
Specificul este ca nu trebuie sa genereze polilinii inchise ci doar puncte pe segmente care se unesc prin linii, asa cum este in Civil 3D, deoarece daca se genereaza cite o poliline pentru fiecare imobil se introduc puncte duble la intersectii.
Ca si mod de lucru poate sa fie ceva similar cu TopoLT si sa permita detasari functie de un tabel (baza de date) externa.


Va rog sa ne transmiteti o oferta de pret si de executie pe email: E-mail .
Putem fi contactati la tel: 0744605540.

Multumim.

Modificat de geosilva (18-09-2011 09:30:18)

John Doe

Poti folosi TopoLT ca sa-ti faca parcelele cu polilinii, apoi dai un boundary pe conturul parcelelor si pui puncte pe conturul mare cu TopoLT, si pe urma stergi parcelele din polilinii si raman numai punctele. Dar pe urma trebuie sa unesti punctele manual.

Totusi, n-am inteles bine la ce intersectii iti da puncte duble - sau te referi cumva la faptul ca se dubleaza portiuni de contur la doua parcele vecine ? Sau vrei sa mergi mai departe cu desenul in SQL si ai nevoie numai de linii, fara nici o dublura?

Si, sincer, chiar ai multe parcelare de facut? O aplicatie pentru exact ce vrei tu cam costa, s-ar putea sa fie mai ieftin, daca spui exact ce vrei, sa gasesti pe cineva sa-ti faca asta in AutoCAD asa cum stie el.

Sau: ...parca aveai niste proiecte mari si late, n-ar fi si mai simplu sa intrebi la 3DSpace? Din moment ce au codul sursa de la TopoLT, nu cred ca ar fi foarte greu sa modifice nitel programul pentru tine.

Am lucrat mai demult cu o aplicatie aparuta inaintea TopoLT-ului care lucra asa cum zici tu, cu linii. Cred ca pot afla cine e autorul daca te intereseaza - in ideea ca e o aplicatie gata facuta si functionala.

Ionica34

intreaba-l pe mircea badut de la ocpi valcea. El facuse niste aplicatii de genul asta, impreuna cu inginerul sef de la ocpi valcea.
Topko Expres iti face si el planuri parcelare, genereaza tabele, testeaza-l. Intradevar e o aplicatie de sine statatoare, costa 318 eur + tva, poate tie de folos

azimut

#3
Citat din: Ionica34Topko Expres iti face si el planuri parcelare, genereaza tabele, testeaza-l. Intradevar e o aplicatie de sine statatoare, costa 318 eur + tva, poate tie de folos

Este a adevarata aventura sa obtii un cod de la SierraSoft pentru testare Topko.
Dupa cateva tentative nereusite, am renuntat sa mai astept raspunsul lor!