Masuratori teren

Creat de DanCad, Aug 31, 2011, 12:45 PM

« precedentul - următorul »

DanCad

Buna ziua,

Am si eu o intrebare.
Nu sunt topograf si trebuie sa fac un program autolisp de raportare a masuratorilor in coordonate locale si in coordonate stereo 70.Cum se fac masuratorile pe teren, poate imi recomandati ceva documentatie care sa ma ajute?
Va multumesc anticipat.

Mit

Fisierele masuratorilor de teren difera de la o st. totala la alta.
Ar fi bine sa stii de la inceput pt. ce fel de aparat faci aplicatia.
De regula, un fisier cuprinde nr. statiei, inaltimea aparatului, inaltimea reflectorului, punctul vizat, directia orizontala, unghiul zenital, distanta masurata, date despre conditiile atmosferice din momentul masuratorii  :hi:

Modificat de Mit (31-08-2011 10:00:53)

PULEIMEN

#2
Citat din: MitFisierele masuratorilor de teren difera de la o st. totala la alta.
Ar fi bine sa stii de la inceput pt. ce fel de aparat faci aplicatia.
De regula, un fisier cuprinde nr. statiei, inaltimea aparatului, inaltimea reflectorului, punctul vizat, directia orizontala, unghiul zenital, distanta masurata, date despre conditiile atmosferice din momentul masuratorii  :hi:

din ce am inteles tipul vrea sa faca un lisp sa introduca direct masuratorile efectuate local in plan stereo nu a specificat nimic de carnetul/fisa de teren de masuratori clasice.

diagodose2009

Stima........

Modificat de diagodose2009 (11-02-2012 09:38:42)

John Doe

@DanCad: bibliografie este câta vrei, in orice curs de topo gasesti raspunsuri la intrebarile tale. Nu e chiar asa simplu de explicat pe forum ce e un sistem de referinta, sistem de coordonate si altele. Am incercat sa-ti raspund pe scurt, am scris cateva zeci de randuri dar am realizat ca tot e incomplet. Asa ca am sters.
Uita-te pe forum la sectiunea manuale, a fost postat pentru download Manualul inginerului geodez - sau alte manuale, cursuri.

Punctele raportate in orice sistem de referinta au niste valori ale coordonatelor: X si Y in plan, iar in spatiu si Z (cota). La Stereo 1970 sunt niste valori, la sistemele locale alte valori, asta e toata diferenta.

Daca nu ma insel, undeva pe forum s-a postat un link spre o aplicatie de raportare puncte chiar bine facuta, se numea "RaporTPuncteDinFisierCodModificat.dvb" - nu mai stiu pe unde este, caut-o daca crezi ca te ajuta.

DanCad

Va multumesc pentru toate informatile.
Cu respect ,
Dan