imobil suprapus peste alt imobil

Creat de aadynna, Iun 14, 2011, 04:15 PM

« precedentul - următorul »

aadynna

buna ziua! am o incheiere de la ocpi prin care mi s-a respins intabularea asupra unui imobil deoarece se suprapune peste alt imobil. cum poate fi rezolvata aceasta situatie? are sens o plangere impotriva incheierii sau ar treb sa ma judec cu cel care si-a intabulat gresit suprafata proprietatea mea. multumesc pentru sugestii.

John Doe

Vezi daca e suprapunere virtuala sau reala.
 Suprapunerile virtuale sunt cele datorate "erorilor de masurare", si fie se repozitioneaza imobilul de inspector fie refaci lucarea ca sa nu te mai suprapui peste imobilul deja avizat, sau daca nu e posibil faci contestatie.
Daca suprapunerea e reala (adica exista doua acte valabile pentru acelasi imobil) se merge in instanta.
Toate astea sunt precizate destul de clar in regulamentele existente, documenteaza-te ca sa stii exact despre ce e vorba si ce ai de facut.


vali_costea


Anton Pann

Ai dreptul sa redepui lucrarea in termen de 30 de zile , in aceeasi taxa, dupa ce ti-o .....revizuiesti. Aici ai doua variante : o depui pe coordonatele tale daca esti tare (numai dupa ce revezi masuratorile si calculele) sau.... pe coordonatele OCPi . 
Daca e reala , ai sanse sa o corectezi , poti rezolva cate ceva si pe cale amiabila (cu refecerea lucrarii -poate cu rectificare-dupa ce stabilesti limitele  ) numai daca partile se inteleg, sau .... valea la instanta .
Asa ca n-ai cerut informatii de la OCPI ?
Dupa ce o redepui in termen si e din nou respinsa, daca te crezi tare, daca nu se procedeaza corect respectiv convocarea autorizatilor, poti face plangerea. Plangere care cu siguranta nu va rezolva problema . Daca o mai depui inca o data , ai sansa sa mentionezi in memoriu despre suprapunere si ... poate se va proceda legal in continuare.

vali_costea