versiune noua - TopoLt 7 0

Creat de lilica, Dec 20, 2007, 03:04 AM

« precedentul - următorul »

lilica

Pentru toti utilizatorii programului TopoLT va anuntam ca a fost publicata pe internet versiunea 7.0.
Puteti incarca aceasta versiune de la adresa http://www.3dspace.ro/download/TopoLTsetup70.exe" target="_blank">http://www.3dspace.ro/download/TopoLTsetup70.exe

ÎMBUNATATIRI
a.. Adaptare pentru a functiona si pe un cont de utilizator ce nu are drepturi de administrator în Windows XP si în Windows Vista (32bit).
b.. A fost introdusa o functie pentru unirea punctelor dupa codul acestora JoinPct si o functie pentru inserarea unui vertex la o polilinie sau o linie InsVx.
c.. Tabele pot fi salvate în format RTF pentru Word. Acum tabelele de coordonate pot fi folosite mai usor atunci când aveti nevoie pentru a crea documente.
d.. S-a introdus posibilitatea editarii si generarii fisierelor CP în formatul dat de ANCPI si posibilitatea de a desena tabele simple de coordonate. Comenzile sunt GenCP si ARR2. Pentru generare CP parcelele pot fi selectate direct din programul CAD.
e.. La instalare este salvat pe desktop un director ce contine câteva formate utile pentru cei ce executa lucrari de cadastru.
f.. Fisierul CartCad.dwg a fost schimbat astfel ca acum la desenarea planselor cu comanda DrPln se va insera Anexa 11 conform normelor ANCPI. Daca acest format nu va este necesar puteti schimba acest bloc (cartus) cu un altul.
Sisteme de operare suportate:
Windows: 98 / Me / NT / 2000 / XP / Vista (32bit)

Platforme AutoCAD:
AutoCAD : R14, 2000i, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008
AutoCAD LT : 2000i, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 with
Toolbox LT 2008 produs de GlobalCad

Platforme IntelliCAD:
BricsCAD V3.3, V4.0, V5.1, V6.0, V7.1
CADian 2008 with Omega_15 patch
CMS IntelliCAD V6.3, V6.4
ProgeCAD 2006, 2007, 2008
ZwCAD 2007 with P0808 update

Pretul unei licente TopoLT V7.0 este de 350 Euro plus TVA iar pentru upgrade la aceasta versiune pretul este de 100 Euro plus TVA.

Cu stima,
Bujor Cristinel
3D Space


231/96px 3.2KB

bstcad

Foarte bun programul... dar.... cam scumput fata de ultima versiune.... si noutatile nu il fac mult mai performant decat versiune 6.
Nu am reusit inca sa incarc imagini de ortofotoplan cu el.... desi D-nu Bujor mi-a confirmat ca exista o astfel de optiune...

In rest .... e super tare.... il recomand cu incredere

TopRo

Si eu il recomand. Desigur se poate si fara el... dar mult mai greu. Eu unul nu m-as vedea lucrand fara TopoLt.

bstcad

Poate ne posteaza D-nul Bujor aici despre pasii care trebuiesc urmati pentru a incarca in coordonate imagini de ortofotoplan (cu versiunea 7.1).
Eu unul am discutat  cu dansul despre aceasta optiune - mi-a confirmat ca este disponibila incepand cu varianta 7.1

Si inca ceva.... in ZWCAD 2008, nu am reusit sa pun curbe de nivel...... a mers doar
sa formez modelul 3D - si nici nu am mai insistat...... sa fie o problema ????

II MULTUMESC ANTICIPAT

lilica

Versiune noua 7.2 disponibila pe http://www.3dspace.ro" target="_blank">www.3dspace.ro


93/92px 2.4KB

moholea

Sunt student la Cartografie UBB. Ar exista cumva, undeva, o posibiliatate de a beneficia de un "student version" al acestei aplicatii? Poate o versiune mai veche, pentru familiarizare cu softul...
"Student version" adica gratis... pe moment...dar co posibilitate de a deveni client mai tarziu...
 :hi:

oiste_andrei

Stie cineva daca TopoLT poate raporta punctele 3D. Daca da cum.

dtoni


crojub

Pentru bstcad cel care nu are timp sa citeasca Help-ul TopoLT.
Se insereaza imaginea in desen si apoi utilizati comanda ImgGeoRef.
Pentru a desena curbe de nivel trebuie mai intai sa creeati (formati) modelul 3D. Este normal asa cum a-ti procedat, nu este nimic in nreregula faptul ca a-ti format mai intai modelul.

Ar mai fi ceva ce pot sa va recomand pentru imagini cu extensia SID. Puteti sa convertiti aceste imagini in JPG folosind un program pentru decodare mrsidgeodecode_win.exe de la adresa http://www.lizardtech.com/download/dl_download.php?detail=geo_mrsiddecode&platform=win" target="_blank">http://www.lizardtech.com/download/dl_d ... atform=win

Decodarea o puteti face apeland programul cu urmatorii parametri:
mrsidgeodecode_win.exe -i xxx.sid -o xxx.jpg

Pentru a raporta punctele 3D mai intai raportati punctele cu RapPct iar apoi utilizati comanda LiftUp. Daca doriti ca de fiecare data la raportare sa le puneti 3D scrieti in fisierul RapPct.scr o linie cu textul: LiftUp All.

In fine pentru bstcad care stiu ca este din Craiova numele programului a fost schimbat si este TopOlt.

set4


oak

pentru crojub
multam fain pentru informatie. intre timp am descoperit mai multe chestii in topolt. acum am probleme cu profilele da sper sa ma lamuresc in final si cu astea. oricum multam fain pentru promtidunine. :zzz:

Vali M

Cine ma poate ajuta cu un nr. de telefon al Domnului Bujor, sau cu modalitatea de achizitionare a unui TopoLT 7.2

moholea

se poate face in acest program intersectie inapoi? daca da, cum?
nu gasesc decat intersectia inainte.
Multumesc

crojub


moholea

Bonus....pe bani nu? De unde se poate lua?