ORDIN pentru aprobarea Regulamentului privind avizarea tehnică a expe

Creat de mono70, Iun 11, 2011, 12:26 AM

« precedentul - următorul »

kod

Citatul postat de mine anterior, are simpla menire de a constata, actuala situatie in care se afla expertii judiciari, fara intentie de a face vreo afirmatie, si de a pune intrebare incotro ne indreptam cu totii ?!

P.S. Da si eu sunt curios cum sa termintat acea lucrare cu digul, care a fost solutie finala ?!

mono70

si asa o sa dispara ezpertii aia cu ruleta si pas de 1 m....ha ha ha  sunt asa de trist

dora3mira

Citat din: mono70si asa o sa dispara ezpertii aia cu ruleta si pas de 1 m....ha ha ha  sunt asa de trist

Abia ai aparut printre noi si deja tropai de fericire pentru ceva ce nu ar trebui sa se intample !

Si stii de ce ?

Daca expertul ar fi suficient de bine platit , si-ar permite sa ia alaturi un ucenic - si crede-ma ca experienta cadastrala ce mi-ar oferi - ar fi aur pe langa vreo 2 ore de masuratori si inca 2 de calculator - ce i-as da !

Inainte de a invata sa indepartezi pe cei din garda veche din preajma ta, gandeste-te ca , in orice meserie , decanii de varsta sunt numiti cu respect - maestri sau mentori !

Si cata vreme iti vine a rade de faptul ca ii indepartam pe batrani - numai pentru faptul ca la varsta lor nu mai pot invata sa lucreze pe calculator sau sa masoare cu statia totala - aminteste-ti care este cel destept - ala care apasa pe butoane sau ala care stie sa aleaga in teren detaliile ?!?!

Ti-as spune povestea cu furca si bunicul - dar daca ai citit-o in copilarie - cred ca deja te-ai rusinat iar mie imi pare sincer rau ca a trebuit sa-ti reamintesc ceea ce ar fi trebuit sa constientizezi inca de cand te-ai inscris pe acest forum.

Anton Pann

Astept de la Asociatia expertilor tehnici judiciari topografi, un punct de vedere privind anuntata aparitie a regulamentului . Cred ca Ministerul Justitiei, va inghiti galusca cu avizarea expertizelor topografice iar expertii judiciari si Instantele de judecata vor suporta consecintele negative , ca pozitive nu sunt. Am fost contactat de doi experti cu multa experienta ca autorizati si experti judiciari in acelasi timp,din judete diferite si care nu se cunosc intre ei , si care sunt de parere ca avizarea expertizelor este o mare gogomanie. Sunt de acord cu ei . Nu cunoastem pozitia asociatiei si dupa atatea zile de discutii pe forum , cred ca ar fi cazul sa intervina mai activ. In primul rand ma refer la faptul ca intre expert si judecator intervine un tert (OCPI) care poate anula expertiza sau poate modifica concluziile expertului ceea ce nu este permis. In al doilea rand, cum se va aviza o expertiza in care OCPI este parte - este o aberatie. Referitor la suprapuneri. S-au postat numeroase exemple de lucrari respinse din cauza suprapunerilor virtuale . Un proces nu poate fi tinut in loc  pentru o suprapunere virtuala. Expertizez o parcela dintr-un PUZ , si constat ca fiind facut in 2004 , cu 333 de parcele , strazi si drumuri , etc, retro din care s-a plecat este deplasat cu 60cm . Deci tot Puz-ul este deplasat virtual. Se va aviza expertiza , OCPI va face repozitionarea ? Expertii sunt acuzati de tergiversarea proceselor , ce se va intampla dupa aparitia regulamentului - cand se vor cere completari , sau ce se va intampla cand avizatorul nu e de acord cu "limita parcelei peste dig" ?  Sau cum se vor intabula parcelele acolo unde se solicita sentinta care sa tina loc de CVC - se va solicita expertului sa faca 415 sau se vor face toate doar cu "pozitionare incerta" - oricum la avizarea expertizelor  se pare ca nu se vor atribui numere cadastrale . Vor fi litigii in care sunt expertizate lucrari efectuate de firme si PFA , unde se vor cere avizul OCPI - va putea OCPI sa influenteze concluziile expertizei  neavizand decat in anumite conditii lucrarea ? Cred ca da .
Problema este ca expertii raspund si PENAL. Deci este posibil sa nu accepte orice . Deci  nu se va putea face subordonarea expertizelor si expertilor la OCPI  .Aceste lucrari nu sunt lucrari pe cale amiabila, sunt lucrari ce contin din start mari probleme tehnice si juridice, si singurul raspunzator este expertul . Nu este OCPI . . Iar >mono70< ar trebui sa stie ca din cei 7 experti din Timis, toti lucreaza cu statii totale de peste 5-10 ani , iar trei lucreaza cu statii GPS propriii , si sunt si persoane autorizate . Aceasta postare nu se doreste decat a atentiona.  Cred ca inca se mai poate face ceva , atat de catre OCPI cat si de catre Ministerul justitiei , cu implicarea celor interesati .

Mit

Anton Pann, si eu sunt din Timis si pot sa-ti spun ca am avut destule sentinte judecatoresti care au avut la baza expertize pe care nu le-am putut trece de OCPI. Motivul? Erau proaste (expertizele).
La una, chiar am trimis clientul la expert sa-l roage sa-i intabuleze apartamentarea.
Expertul a avut.... (cum vrei tu sa-i zici ) sa spuna ca el nu este autorizat de OCPI si ca nu poate sa-i faca lucrarea.:uimit:
Asa ca macar, cu ocazia asta va mai controleaza si pe voi cineva, ca prea faceati ce voiati.
A nu se intelege ca am ceva cu expertii; in primavara m-am razgandit pe ultima suta de metri ca sa merg la examen (interviu); nu vreau sa mor de gat cu vre-una dintre partile in proces prin gradina la masuratoare. :hi:

Anton Pann

Mit , sunt si vor mai fi experize  proaste. Ca si lucrari controlate si avizate gresit. Este vorba si de aparatura, si de pricepere si de corectitudine si de calitatea oamenilor. Nu cred ca asta este problema. De ce esti de acord ca rectificarea suprafetelor peste 5% sa se faca prin instanta ? De ce sa nu se faca de catre autorizati , ca si pana acum- controlati si verificati de OCPI ? Ar fi o propunere constructiva , zic eu . Vor fi napadite instantele de  procesele de rectificare , iar in aceste conditii , si OCPI urile de probleme. Iar despre coordonate stereo 70 si suprapuneri virtulae , nu cred ca are rost sa vorbim, ca pierdem timpul . Alea nu sunt facute de experti. Oricum am inteles amandoi ideea : eu care sunt inca expert, apreciez ca avizarea expertizelor va ingreuna munca expertilor, va bloca procesele, va crea procese cu OCPI ul, iar tu, care duci lucrarea la avizari, esti de parere ca asa este mai bine- sa fie si expertizele avizate ,iar eu nu cred ca le va imbunatati calitatea . In acelasi timp sunt constient ca asa cum se va face regionalizarea , se va emite si acest ordin . Si probabil unii se vor putea adapta. Si repet toti expertii din timis din ultimii cca 5 ani sunt si persoane autorizate, probabil ca a fost un caz mai vechi.

Modificat de Anton Pann (16-06-2011 00:30:59)

dora3mira

pentru Anton Pann si nu numai
La conferinta de la Galati , cand a fost prezentata propunerea acestui ordin - pe care in continuare ma minunez ca il numesc initiatorii ORDIN si nu PROTOCOL DE COLABORARE, am rabdat pana a terminat de pus punct reprezentantul MJ apoi am spus cam urmatoarele :
" Prin felul in care s-a deschis usa autorizarii ca expert - s-a urmarit innoirea fondului de experti din tara - dar cu cerintele din acest regulament - vor fi trecuti pe linie moarta toti expertii vechi iar cei noi vor fi coplesiti cu un volum de munca absolut absurd. Ca sa nu mai spun ca regret amarnic faptul ca acesti oameni - nici nu mai au cui sa predea stafeta cunoasterii lor - care nu este putina -( eu si acum mai invat de la mentorul meu - care are venerabila varsta de 76 de ani! )Nu contest faptul ca este bine sa cunosti - ca expert - ce anume exista pe zona expertizei tale - in minunata E-terra - dar DIN PUNCT DE VEDERE TOPOGRAFIC AR TREBUI AVIZATA EXPERTIZA - in nici un caz cadastral - caci asta ar presupune efectuarea de documentatie cadastrala si nu EXPERTIZA !!!!  Da, daca de pilda stiu ca aduc expertiza la OCPI si odata "aruncata" in E-terra se genereaza o pata rosie de atentionare ca in acea zona exista litigiu pe rol... e ok! In general instanta nu solicita avizarea OCPI - dar daca are idei... Insa ce te faci daca parte in proces este insusi OCPI ! Parte ... care sa-si AUTOAVIZEZE EXPERTIZA ?!?!?!?!
O colega de la Tulcea (Olga daca nu ma insel!) a spus ceva de genul : mi-am spus ca am invatat si m-am pregatit ca sa ajung expert si in final imi avizeaza lucrarile inspectorul de OCPI ?
Hm, nu stiu daca asta m-ar deranja ! Insa cu siguranta ca daca as fi avocat al partii ce se judeca de zor cu OCPI - m-ar face sa iau foc , nu alta !
De la Tg Mures - Misaras a spus clar si raspicat ca el oricum cand are cate o expertiza trage o fuga si pe la OCPI sa vada ce are pe zona cadastral sau aviz tehnic - asaaa, ca e bine sa se asigure ca e totul ok.
Si sincera sa fiu - acelasi lucru il fac si eu - caci e bine sa le spui din vreme celor din instanta daca dai de o CF intabulata zdravan si cu nadejde pe locul unde instanta da drumul la o sentinta ce va deveni definitiva si irevocabila si apoi NU va putea fi intabulata pana nu este radiata CF existenta in baza de date - sau daca este doar o suprapunere virtuala - pana nu se face o repozitionare corespunzatoare.

Eu as sustine urmatorul lucru , propus si de Misaras (de la Tg Mures ) si de Prejbeanu (de la Bucuresti) si sustinut in general de cei care au avut de-a face cu suprapuneri reale de CF - si anume - DACA INSTANTA SOLICITA AVIZAREA OCPI - ACEASTA SA FIE NUMAI AVIZAREA TEHNICA A UNUI PLAN DE AMPLASAMENT ( SAU RIDICARE TOPOGRAFICA - ca fiecare ii zice cumva-)

pentru MIT
Sa-ti spun ceva ... Poti tu sa te superi cat poftesti pe expertii din domeniul topo-cadastral , da?!
Ca de fapt ... intotdeauna propunerile de lotizare ale unei constructii vor fi facute de catre expertii din domeniul constructii civile !
Na, acuma stai suparat cat vrei !
Ca expertul ala de la constructii civile- de unde sa stie ca pe Terra este superlativa E-terra ?!?!?!?!
Mai fa un efort si gaseste o solutie la intabularea aia - ca rolul nostru de PFA este sa inventam utilitatea celei de-a cincea roti - si-al naibii da' chiar ne iese daca vrem - numai ca e chinul mai mare si mai indelungat...

Mitule !
Hai ma in gasca noastra cu experti - ca aicea e asa de nashpa... imposibil sa te plictisesti la cate probleme apar zilnic!

Anton Pann

In conditiile noului regulament , suprapunerile virtuale se vor rezolva de OCPI si se va aviza expertiza ? O repozitionare poate presupune ca implica mai multe imobile vecine .

Modificat de Anton Pann (16-06-2011 00:55:38)

dora3mira

Uite un punct de vedere care ar putea fi solicitat in acest protocol - dar sa vezi apoi suparare OCPI-experti - ca-i scurtcircuitam din mormanele de dosare pentru avizare ce le au in lucru ....

Anton Pann

se vorbeste despre actiunile in care se obtine  " sentinta care sa tina loc de CVC . Astea trebuiesc avizate . Avem deci un CVC , act de mana cu martori , in care se specifica ca s-a cumparat un imobil, uneori cu specificare unui nr. top. alteori fara a se specifica numarul top. daca merg pe teren cu un plan Cf , vad imobilul, decid care este topul ce a facut obiectul tranzactiei si fara sa masor as preda expertiza, specificand numarul top. Daca suprafata este mai mare sau mai mica cumparatorul are dreptuyl ulterioor sa-si reglementeze situatia. daca s-a vandut teren din TP, in 99% din cazuri este specificat numarul cadastral. ca este mai la drepta sau mai la stanga, se va stabili ulterior prin documantii 415 . Nici nu ar trebui facuta expertiza in asemenea cazuri. dar mai sunt situatii cand vanzarea s-a facut dupa adeverinta , fara a se specifica numarul cad. Atunci se va decide care este numaruil cadastral, la fel doar in baza unui plan parcelar si se poate emite sentinta privind obiectul CVC ce a facut obiectul tranzactiei . deci, in ambvele cazuri, instanta va putea emite sentintastiind cu certi=tudine ce s-a vandut. Fara ca expertul sa faca o masuratoare. Daca intram acum " pe sistem " facem ca Orlando de la caransebes :"pe sistem"  este peste 5% , se cheama vecinii pentru rectificare in plus, daca se suprapune virtual, am dat de dracu, daca mai avem un dig sau s-a largit strada ca s-a asfaltat , suprafata din tarla nu corespunde, planul de situatie nu se suprapune cu planul cadastral, daca este mai putin vedem ce facem, etc si ..altele . Si nu se avizeaza . Bun . Cred ca solutia ar fi urmatoarea: scriu in expertiza: vecinul din stanga are extrasul Cf cu topul x, cel din drepta are extrasul Cf cu topul z , rezulta indubitabil ca sunte pe sistem pe topul y , nu am facut masuratori, nu sunt necesare masuratori, propun emiterea sentintei, fara a se aviza la OCPI, intrucat pentru a raspunde la obiective nu a fost nevoie de masuratori. Daca cumva am masurat si am vazut ?asperitatile" , voi mai scrie: o luati de buna daca vreti sa dati anu asta sentinta . Daca vreti aviz , poate cu rectificarea suprafetei, sa nu fie suprapus  de nici un fel, cu sola intrega sau cvartalul intreg, mai trebuie sa platiti diferenta de n0000 lei, asumandu-va riscul pentru situatia ca expertiza nu va fi finalizata cu aviz favorabil si fara a putea preciza un termen de obtinere a avizului. Daca nu se avizeaza ,(sau dureraza prea mult ), va adresati OCPI .  Deci vedeti ca totusi se poate si cu aviz , nu e nici o problema : nici pe X nici pe z. poate ceva pe Y.

Anton Pann


                  
dora3mira a scris:

Uite un punct de vedere care ar putea fi solicitat in acest protocol - dar sa vezi apoi suparare OCPI-experti - ca-i scurtcircuitam din mormanele de dosare pentru avizare ce le au in lucru ....

Daca ANCPI va intelege corect situatia, se va gasi o solutie, ca treaba sa mearga. Asa cum am mai spus, o expertiza presupune finalizarea intr-un fel sau altul a unei situatii "critice" . De cele mai multe ori, se ajunge acolo atunci cand caile administative sunt epuizate. Nu se va putea termina o expertiza cu blocarea in neavizare raportului .Ar genera cred eu probleme prea mari .Pentru toate partile implicate .



               

Anton Pann


                  Bad wolf a dat urmatoarea solutiue la intocmirea expertizelor dupa ce va apare acest regulament . Va masura cu GPS 220 canale, si scaner 3D acolo unde este cazul, va repozitiona toate parcelele pe o raza de 300m de parcela ce face obiectul cauzei, va fotografia toate punctele masurate cu rezolutie 12,1mpixeli, va completa masuratorile GPS cu statia totala ,  va masura si cite doi vecini stanga drepta ca sa fie sigura daca este suprapunere reala sau virtuala, va face verificarile metrologice in special la rulete , (acolo are probleme !)  si va face PAD conform regulamentului.  Vedeti ca se poate? unde este problema ?  Rezulta cu certitudine ca s-a uzucapat parcela cu topul 5 ,de pe coltul cvartalului, strada a colt cu strada B . Daca nu apre nimic nou la avizare , doamne ajuta , se poate apuca de alta .
salutari Badwolf

Modificat de Anton Pann (16-06-2011 18:39:22)



               

Atopor


                  In principiu, Mira si Anton Pann au dreptate si se vede ca de and sunt "experti" au trecut prin multe. Dar cu rectificarile de suprafata facute doar de autorizati as fi de acord daca s-ar face si identificarea topografica a terenurilor ce contribuie la rectificare(acolo unde sunt carti funciare vechi). De ce zic asta? In cartile funciare era trecuta toata suprafata terenului. Orice rectificare se face cu modificarea situatiei unui alt nr. topo. S-a ajuns acum dupa ce s-au facut mai multe rectificari de suprafata ca un teren de aprox. 10 ha in intravilan sa fie inscris in cartile funciare pe nu mai putin de 16 ha. O firma a facut rectificari la mai multe proprietati fara sa tina seama ca acestea s-au extins pe terenul vecin, iar daca Primaria nu a zis nimic, asta e! Povestea e lunga si nu vreau sa plictisesc, dar ar trebui avut in vedere si acest aspect. In instanta rectificarea ar trebui justificata, dar cati judecatori au habar de cadastru si carte funciara?


               

Anton Pann


                  Presupun ca daca asa cum cerea regulamentul 634 pana mai ieri, ai pus pe vecini sa semneze ca sunt de acord cu rectificarea suprafetei clientului tau , sa semneze procesul verbal de vecinatate, ai si verificat suprafata parcelelor lor. Ca daca se vor trezi peste 2-3 ani ca ei au mai putin , va iesi un dosar in instanta , pentru anularea lucrarii tale, pe motiv ca nu au stiut ca au mai putin , sau daca au vandut, cumparatorii vor venii cu revendicare , si vor anula in mod cert lucrarea ta. In instanta , rectificarile se fac doar atunci cand parcelele vecine (vecinii sunt parti in proces in mod obligatoriu ) au suprafata tabulara existenta si pe teren . Pardon -in principiu  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">
Apropo de avizare expertiza si Stereo70 . Azi am avut o convocare pentru efectuarea unei expertize. Intr-un  sat la 80 Km departare de domiciliu . Am avut ghinionul sa nu functioneze Rompos. De fapt se pare ca Rompos functiona dar transmisiile nu functionau. Am ratat . Era uzucapiune , trebuia identificat ce top se uzucapeaza. Nu-i nimic , nu mai predau raportu in Iunie, il predau in septembrie ,in Stereo70 ,  ca se intra in vacanta si este timp , poate va trebui sa fie si avizata pana atunci . Problema este ca trebuie sa convoc din nou , sa mai fac 200 km si parca imi vine sa predau doar un plan cadastral cu imobilul respectiv , sa raman doar cu banii de benzina platit ca onorariu provizoriu . Dar nu se poate.

Modificat de Anton Pann (18-06-2011 00:56:55)



               

BEJENARU PETRU


                  Acest ordin inca nu e intrat in vigoare, de aceea va propun sa il analizati si sa faceti amendamente, sugestii si justificari cu argumente clare.