schimbare categorie de folosinta

Creat de valeriu, Mai 03, 2011, 10:48 PM

« precedentul - următorul »

Marian

Daca se construieste un pod si trebuie sa expropriezi sau sa faci toate cele necesare d.p.d.v. topografic sau cadastral vezi legea 255/2010 si HG53/2011.

valeriu

am depus dosarul cum mi s-a propus cu parcela de Cc la un metru de constructie si alee ...s-a respins dosarul cum ma asteptam de fapt.Mi s-a spus sa fac intai cadastru pe teren asa cum e in c-v intravilan arabil, pe urma scoaterea din circuitul agricol si inscrierea constructiei...oare de ce difera lucrurile asa mult de la oficiu la oficiu?

nicu1000

1. E-Terra nu permite intabularea unei constructii pe un teren arabil. Asta cred ca este in toata tara.
2. Iar daca in cvc scrie arabil atunci nu poti tu sa-l treci la cc (ca asa vrea muschii tai). Este o chestie de taxe: 600 (anif)+250(ocpi) si dureaza cam o luna scoaterea.

kod

da, si daca scrie in CF la categoria de folosinta "altele" atunci ce faci ? :hi:

nicu1000

Catre kod: cumva vorbesti de CF din Transilvania ? Pentru ca in CF de pe langa Buc nu cred ca exista o asemenea categorie.
Dar am intalnit o CF in care la partea de intravilan/extravilan era o liniuta pe motiv ca nu stim (ocpi) cum este terenul. Mi s-a spus ca daca vrei sa construiesti fa un PUZ.
Asadar ca regula cred ca daca nu este cc in CF atunci trebuie sca.

Mit

... ca veni vorba de categ. de fol. "altele":
La Timis s-a prelucrat un ordin al ANCPI-ului cum ca aceste imobile trebuie scoase din circ. agr. chiar daca sunt situate in intravilanele vechi !!!

kod

@nicu1000 am mai discutat pe forum de mirifica categorie "altele" ...
http://topograf.3xforum.ro/post/2683/1/Categoria_de_folosinta_quot_altele_quot_/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/2683/1/ ... ele_quot_/

Azi am primit o nota de completare in care mi se cerea in mod expres sa trec Curti Constructii chiar daca in CF era "altele"
(bineinteles ca am trecut cu buna stiinta :D ...stiti si de ce ?!
pai simplu pt. ca daca treceam Cc pe plan si CP, primeam nota cum ca nu am respectat categoria de folosinta din CF ...asa ca ...hai sa ne "tragem de bracinar"  cu "consilierii de cadastru" doara ce mai conteaza cateva drumuri in plus, nu ?! :hi:

elena_S

pentru valeriu
"am depus dosarul cum mi s-a propus cu parcela de Cc la un metru de constructie si alee ...s-a respins dosarul cum ma asteptam de fapt.Mi s-a spus sa fac intai cadastru pe teren asa cum e in c-v intravilan arabil, pe urma scoaterea din circuitul agricol si inscrierea constructiei...oare de ce difera lucrurile asa mult de la oficiu la oficiu?"


ai spus ca ai ".. un c-v din 1998 in care se specifica cumpararea unui teren  arabil intravilan.
S-a  ridicat o constructie cu autorizatie de construire din acelasi an!
Cum se poate intabula?"

Scoaterea din circuitul agricol se realizeaza pentru terenurile situate in extravilan.
Este un abuz sa-ti ceara scoaterea din circuitul agricol pentru teren situat in intravilan.

Parerea mea este ca pentru inscriere ai  avea nevoie de urmatoarele:
a) in situatia in care terenul este deja inscris in cartea funciara cu destinatia agricol(conf CVC din 98), vei avea nevoie de :
-certificatul de urbanism eliberat pentru autorizatia de construire in copie legalizata;
-autorizatia de construire legalizata;
-certificat de edificare a constructiei eliberat de Primarie la cerere;
-certificat fiscal;
-anexa 10...cu referire la legislatie...-
((--cum ar fi.... lg 350/6.07.2001, privind amenajarea teritoriului si urbanismului, art. 31 lit. a),b),c) dar in special b)...Certif. de Urb. cuprinde elemente privind regimul economic al imobilului-folosinta actuala(la momentul elierarii acestuia-daca a fost eliberat inaintea autoriz de constr.- ar fi trebuit sa scrie "arabil";); destinatii admise...-aici ar fi trebuit sa scrie "teren liber de constructii"....
si o alta  referire la ord 798/2005 alin (1) si (2)-care te redirectioneaza la ....lg 18/1991 art. 92. alin 1-7-in care este specificat foarte clar --terenul extravilan si nu intravila.
Atentie insa la lg 18 art.92 alin 5 in care specifica " disp.alin 4 se aplica si in cazul terenurilor agricole care au fost trecute, potrivit legii in intravilanul localitatii, in vederea realizarii c-tiilor de orice fel".
Deci ai nevoie de  informatii sigure cand te duci lo OCPI cu aceste referinte la legislatie.
(-ai nevoie de limita initiala a intravilanului ..din care face parte imobilul "tau"
eventual dintr-un plan vechi..sau poate afli de la primarie.(..bineinteles sa ai o dovada..ca imobilul cu destinatia arabil pe care vrei sa intabulezi o constructie (din 98) facea parte din intravilanul UAT-ului respectiv de la bun inceput .)

b) in situatia in care terenul nu este inscris in cartea funciara vei mai avea nevoie de  CVC din 98-legalizat, pe langa cele prezentate mai sus,
Inainte de a depune dosarul -trebuie sa discuti cu inginerul sef sau cu inspectorul la care a fost lucrarea sa nu o depui degeaba.
desi eu as depune cu referintele respective fara sa mai intreb,...dar pentru orice eventualitate...
   
varianta c) situatia in care....il scoti din circuitul agricol...daca mai vrea proprietarul:)
   

    situatia de care se plang topografii nostrii cu privire la ...un reprezentant...
cred ca ar trebui sa avem si noi o alta atitudine. AVEM si noi o legislatie pe care ar trebui sa o aplicam asa cum e...si sa o cunoastem mai bine..pentru a ne impune punctul nostru de vedere. si sa putem spune adio acestei atitudinii de:
" capul plecat sabia nu-l taie"....adik:" asa o fi cum spuneti d-vstra"
...atunci cand in legislatie scrie negru pe alb--sa ne impunem punctul de vedere in mod civilizat bineinteles

elena_S

Scoaterea din circuitul agricol se realizeaza pentru terenurile situate in extravilan.
Este un abuz sa-ti ceara scoaterea din circuitul agricol pentru teren situat in intravilan, daca acesta a facut parte din intravilan de la bun inceput adik nu conf unui PUG ....

si bineinteles...daca e intabulat pentru a inscrie c-tia...iti mai trebuie extras de CF-dar sigur stiiai asta....
SUCCES

dora3mira

pentru elena_s
Terenurile trecute in intravilan conform unui PUG se supun aceluiasi regim juridic ca si terenurile ce apartin vechiului intravilan.
Cu alte cuvinte, in conformitate cu Legea nr. 242/2009, art I pct 3 s-a introdus in Legea 350/2001 art 31 alin 5 care spune asa :
" Pentru terenul trecut in intravilan in baza prevederilor Planului Urbanistic General NU este necesara scoaterea din circuitul agricol."
Sper sa va fie de folos temeiul legal.
Cum ar fi bine sa procedati cand vi se fac cerinte de completare ce nu respecta legea ?
Simplu : faceti rost de lege, copiati pagina cu pricina, subliniati pasajul ce va intereseaza apoi duceti "completarile".
In acest fel, evitati discutiile in contradictoriu.

nicu1000


                  Va trimit atasat raspunsul ANCPI referitor la aceasta chestiune. Am facut o adresa cu 2 intrebari:
1. se poate intabula o constructie cu AC si PVR pe un teren intravilan arabil?
2. cum se procedeaza in cazul in care pe un teren inscris in CF se doreste intabularea unei constructii noi, in cazul in care cadastrul terenului este gresit.

Referitor la completarile de la CF eu am constatat ca asistentii registratori am avut diverse alte meserii: soferi, contabili, agronomi etc fara a avea minime studii juridice. Ei nu cunosc si nici nu ii intereseaza nici un fel de lege, stiu doar ca au de completat unele rubrici din CF.

http://www.fileshare.ro/20499945873.2" target="_blank">http://www.fileshare.ro/20499945873.2
http://www.fileshare.ro/20500107861" target="_blank">http://www.fileshare.ro/20500107861

Modificat de nicu1000 (29-05-2011 15:37:59)



               

John Doe


                  Eu as zice sa faci exact cum scrie in adresa si sa o si anexezi la lucrare cand o depui...