AutoCAD - default media size is invalid

Creat de djxhouse, Dec 18, 2008, 03:03 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

am pus 2 imprimante in retea.
Un Hp 4050dn si un Minolta Di351.

dupa un anumit timp nu mai listeaza pe Hp4050dn
cand vreau sa dau plot imi da  "default media size is invalid"

si nu mai pot lista...

din word pot lista orice, dar din autocad nu-mi da voie

aveti idee?
va multumesc

djxhouse

am rezolvat...
trebuia sa ma joc in setarile imprimantei din settings - printers and faxes

numai bine  :hi:

bstcad

poti sa detaliazi putin ca si eu am o problema de genul.... nu pot imprima o singura data mai mult de o sg pagina din autocad - .
Adica dau print... pot sa dau 10 ex...ca tot o sg pag imi listeaza
Perci anticipat

djxhouse

btscad...
1. pentru probleme mele cu default size is invalid
rezolvarea este urmatoarea
cand dai plot si vrei sa selectezi imprimanta, inainte selecteaza formatul de hartie (A4 sau A3) si dupa aia selecteaza imprimanta si vezi ca va merge

daca tot nu merge, cauta in start - settings - printers and faxes si la proprietatiile imprimantei sa ai setat formatul de hartie A4 / A3 si tipul de hartie
acolo trebuie sa te joci


2. iar pentru problema cu mai multe exemplare
adica dai sa listeze aceasi pagina in mai multe exemplare
- am avut si eu aceeasi problema
Rezolvarea a fost sa caut pe internet ultimele drivere pt imprimanta si s-a rezolvat

Bafta  :hi:

John Doe

Nici unul n-ati spus daca imprimantele sunt laser sau cu jet de cerneala, iar eu nu am capul asa mare sa le tin minte pe toate.
Ceea ce stiu este ca imprimantele laser au nevoie de niste drivere raster suplimentare. Daca aveti CD-ul de instalare, se rezolva. Daca nu, cautati pe Net, nu vad alta posibilitate.

djxhouse are dreptate, o imprimanta trebuie setata corect si abia apoi folosita.  Asa cum un aparat electric merge mai bine daca îl bagi si în priza.

djxhouse

completare...
am specificat tipul imprimantelor (HP 4050dn, si Minolta Di351) si sunt imprimante LASER

si foarte corect.. mai intai trebuie instalat imprimanta corect, cu ultimele drivere dupa aia sa ne apucam de treaba

am avut cazuri cand listam un desen simplu din autocad si imi lista in 3-5 secunde, dar cand aveam rastere atunci dura chiar si 30 de minute !!! (trei zeci de minute)
am instalat driverele noi ce am gasit pe net si in momentul actual listarea unor pagini cu rastere dureaza ~10-20 secunde

 :hi:

Chinezu2k4

Salut toata lumea. de unde pot sa iau si eu planse pe care sa le fac in AutoCad. Vreau sa ma specializez pe el! Multumesc anticipat! :D

goguletz

Salut!

Intr-o prima faza incearca sa-ti faci releveul la apartament (casa).

Multa bafta!

moholea

Foarte bun pontul...asta a fost si prima mea lucrare :)