Sugestii

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 05:17 AM

« precedentul - următorul »

dtoni

Am o sugestie pt toti topografii:
Apucativa fratilor de topografie inginereasca ca cu ANCPI vom ajunge la sapa de lemn si ne vom face toti flotantul la spitalul 9

pgadei

Apropos de topografie inginereasca, lucreaza cineva  topografie 3D? sau e cerc inchisss?


551/396px 42.7KB

Modificat de pgadei (25-01-2007 23:41:00)

mariusdan

Propun o rubrica noua la sectiunea Autocad: alternative la exorbitantul autocad.


lilica

pgadei: Din fericire cercul nu este inchis complet, cerintele sunt din ce in ce mai mari. Intotdeauna o poza face cat o mie de cuvinte, astfel incat reprezentarile 3D sunt sugestive si utile. In aceasta directie migreaza majoritatea programelor si aparatelor. Sper ca in curand sa se discute si pe aici despre solutii scanning 3D!

shadow_

Imi spune si mie 1 admin ce se intampla atunci cind scriu sau primesc anumite mesaje private in loc de text apar hieroglife de genul:
2¢2Ã'Ã'2¢3ʈËKHʈÌ
chiar unii colegi au crezut ca fac misto din ei
multumesc

lilica

Erorile de acest gen apar din cauza diacriticelor si a fontului implicit pentru sistemul tau de operare. Folosesti o tastatura personalizata, setata pe caractere romanesti? Incearca sa nu utilizezi diacritice!

Kappy

Propun o sectiune avand ca scop lamurirea celor aflati la inceput cu sfaturi pe intelesul lor, sau a nostru pentru ca si eu ma includ in categorie,o colectie de pdf.-uri explicative,niste schitze,si multa rabdare ...ca doar ..toata lumea a inceput de undeva..

Kaleh

Un oarecare geniu (mx_genio), care stie sa dea cu parul si sa fuga, sustinea ca prof. dr.Ghitau este spagar - sau a fost, cine stie. Si zicea ca daca i-am luat apararea "spagarului", am platit si eu spaga de rigoare. Geniule draga, tu te jucai cu putulica in nisip cind eu am facut geodezie cu dl Ghitau. Si pe vremea aia era un singur spagar in Tei, se numea Mihailescu, dar lua spaga numai de la arabii de la civile. Acasa, la Geodezie, nici el nu era spagar, era un meserias de nota 10 si baiat de aceeasi nota. Daca se dau spagi, voi le-ati inventat, noi am invatat carte (adica generatia Neuner, Cosarca, Balota, si multi altii, care poate si-au impartit tigarile cu asistentii sau profesorii in practica, dar de multe ori eram spaguiti noi, studentii). MX_GENIO, scrie 10 pagini de topografie (nu geodezie, ca nu sunt rau) si apoi vorbeste. Si sa mai stii, dragule, ca daca nu accepti raspuns nu esti decit un geniu pustiu...

Kaleh

Am postat cele de mai sus pentru ca "geniul" nu accepta sa primeasca mesaje, e vertical omul... Sta undeva sus la etaj si scuipa in capul oamenilor. Ca sa nu se inteleaga gresit, acel Mihailescu lua de la arabi tigari si bautura si facea parte grasa la studentii romani, deci nu era spagar, doar dadea amenzi... Oricum fuma pipa... Bafta geniule, scuipa mai departe!

severcoman


                  din diverse motive oficiile au o problema cu autorizatii, dar si cu interpretarea regulamentelor (cate bordeie, atatea obiceie !), fiecare oficiu are un site, pe care insa nu il intretine, nu il actualizeaza, gasesti numai stupizenii ; in opinia mea solutia ar fi deschiderea unei rubrici noi ("OFICII"  de ex.) destinata fiecarui oficiu din tara : expunand proastele obiceiuri, interpretari, intamplari, discutii vom putea analiza in ansamblu ce merge si ce nu pe fiecare judet (vreau sa aflu ceva dintr o zona – intreb pe forum), iar comentariile vor fi binevenite (ex> la CT gasesti situatia juridica, poti afla Nr. cad., nr. CF, etc. de ce nu pot face toti la fel?) ; ... "actualizam" informatiile despre oficii!


               

John Doe


                  Cred ca e o idee foarte buna...


               

mihaimm2004

#27
Citatdin diverse motive oficiile au o problema cu autorizatii, dar si cu interpretarea regulamentelor (cate bordeie, atatea obiceie !), fiecare oficiu are un site, pe care insa nu il intretine, nu il actualizeaza, gasesti numai stupizenii ; in opinia mea solutia ar fi deschiderea unei rubrici noi ("OFICII"  de ex.) destinata fiecarui oficiu din tara : expunand proastele obiceiuri, interpretari, intamplari, discutii vom putea analiza in ansamblu ce merge si ce nu pe fiecare judet (vreau sa aflu ceva dintr o zona – intreb pe forum), iar comentariile vor fi binevenite (ex> la CT gasesti situatia juridica, poti afla Nr. cad., nr. CF, etc. de ce nu pot face toti la fel?) ; ... "actualizam" informatiile despre oficii!

Super idee! Ar fi de un real ajutor si ar scuti pe multi de drumuri aiurea.

Modificat de mihaimm2004 (28-02-2013 15:55:09)

dora3mira


                  pentru cei interesati - topicul exista -
Oficiul de care apartineti se deschide ca subiect nou de primul care are ceva de spus.

Multumesc de sugestie lui Sever.

Modificat de dora3mira (01-03-2013 16:05:48)


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

severcoman


                  poate ar trebui reluata invitatia catre oficii, printr-un e-mail scurt : "am deschis un topic - va invitam la discutii pe forum!" (42 de e mail-uri/deschidere subiecte)