Ridicari topo speciale

Creat de C. Robert, Mar 06, 2011, 02:41 AM

« precedentul - următorul »

doru2

amx, deplorabil limbajul, nu ca nu l-au mai folosit si altii, dar apari si tu din neant pe forum si te apuci de catalogat lumea. ar fi de apreciat daca ti-ai cere scuze si ai adopta o pozitie mai moderata, da dovada ca stii sa numeri pana la 7, cei de acasa.

dora3mira


John Doe

@amx2103: atmosfera de pe aici , pe care ai descoperit-o si tu acum vreo luna, este rezultatul multor postari, pareri si opinii de vreo trei ani incoace. Ai parerile tale - foarte bine, dar nu mai da cu bâta în balta ca stropesti pe toata lumea.
Legat de limbaj: daca iti place forumul asa cum este el - bun sau rau, te rog (si e ultima data) ai putina grija la limbaj. Nu vreau sa deschid nici un fel de dezbatere pe tema asta - daca intelegi ce vreau sa spun bine, daca nu tot bine.
Iar daca nu-ti place, nu mai intra pe forum si gata; nu ma obliga pe mine sa rezolv asta.
Nu vreau sa deschid o dezbatere pe tema asta, deci nu e nevoie sa-mi raspunzi.

amx2103

va deranjeaza adevarul?...
vad ca e mai importanta FORMA decat FONDUL.!!...
e forumul vostru...e bn ca va coagulati asa in situatii "reale de criza:)"
nu voi mai posta doar nu moare nimeni -nici eu si nici voi- din asta:)
bafta in continuare!

Modificat de amx2103 (07-03-2011 08:42:49)

AlexGIS


adrianc

Parca forumu era ca sa ne ajutam intre noi nu sa ne injuram.
Nu cred ca e important cine e mai destept si cine e mai meserias.
Bravo amx2103 ca ai inteles problema. Daca nu te laudai asa de mult ca ai inteles si restul nu, primeai sincerele noastre felicitari.
La muncă! nu la întins mâna.

kod

Diferenta dintre geniu si prostie, e ca geniul are limitele sale ... :hi:

Kaleh

Sunt destui amicsi pe lume, cu sau fara 2103... Si voi nu aveti alta treaba decit sa va puneti mintea cu ei!
Are dreptate KOD cu diferenta intre geniu si prostie, dar nu ma pot abtine sa nu fac o completare: De diferenta iti dai seama doar daca iti cunosti limitele! Si pe aici sunt multi care isi cunosc limitele, ma numar printre ei si ma bucur...

geomer_topografie

Uite o rezolvare pe care as face-o eu:
Pasul 1 Ridic din C pe AB o perpendiculara.Punctul P este piciorul perpendicularei-> P va avea coordonate X,Y.
Pasul 2. Din punctul N se ridica o perpendiculara pe CP.Piciorul perpendicularei va fi Q -> coordonate X Y pentru Q.
Pasul 3.IN triunghiul CNQ cunosc CQ care este egal cu CP-50 deoarece se formeaza dreptunghiul MNPQ si PQ=MN=50.Se aplica functia tangC=NQ/QC -> NQ= cu o valoare; unghiu C= Orientarea CP - orientarea CN care este egala cu orientarea CD.
Avand valoarea NQ=> NQ egal cu MP se calculeaza coordonate lui M cu relatia xm=xp+deltax ym=yp+delta y ; delta X(Y)=PM*cos(sin)Orientarea AB.
Avand coordonate lui M calculez coordonatele lui N.

Mit

Problema se poate rezolva prin mai multe metode: analitic, trigonometric, cu asemanare de triunghiuri cu laturi calculate din coordonatele punctelor, etc.
Nu rezolvarea este o problema ci, dupa cum s-a vazut, ...enuntul.

In cele postate de advex cu trimitere la revistele de profil aparute, este un capitol cu probleme interesante in fiecare numar; cred ca in GeoWorld...  :hi: