Intabulare caracter nedefinitiv pozitie incerta

Creat de adrianmonea, Feb 06, 2011, 01:00 PM

« precedentul - următorul »

sacoracad

Ptr. Adi
Eu asa am inteles "suprafetele emise in titlurile din acea tarla sunt mai mari decat ce exista in teren" (si ma gandeam ca si parcela ta e la fel). Cu privire la caracterul nedefinit e ce a spus John mai sus, iar cu "Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar" e conf. O415/2009. Iar viteza (termenul) de obtinere a ceea ce vrei tu depinde de abilitatea ta. (obtinere de stamp pe la primarie, etc.)
P.S. Ramane cu am stabilit. :hi:

cristea

Ma poate ajuta cineva cu un ex de  declaratie a proprietarului in care sa fie specificat ca a luat la cunostiinta de lipsa planului parcelar si toate acele chestii.................. :hi:

John Doe

E vorba de Anexa nr. 5, nu gasesc acuma un model dar uita-te prin regulamente.

kod

nu, eu cred ca este vb. despre declaratia care o da proprietarul la notar, cum ca este de acord cu modificarea pozitie parcelei in cazul schimbarii coordonatelor. Am sa caut maine la birou, daca nu uit, da-mi un mesaj !

ancka

#19
Citat din: cristeaMa poate ajuta cineva cu un ex de  declaratie a proprietarului in care sa fie specificat ca a luat la cunostiinta de lipsa planului parcelar si toate acele chestii.................. :hi:


este o simpla declaratie pe proprie raspundere a proprietarului prin care, acesta  declara ca este de acord cu pozitionarea incerta si ca i s-au adus la cunostinta consecintele lipsei planului parcelar.
o poti concepe in ce fel doresti.

Mit

CĂTRE
OFICIUL DE CADASTRU ŞI PUBLICITATE IMOBILIARĂ ..........
BIROUL DE CADASTRU ŞI PUBLICITATE IMOBILIARĂ .............



DECLARAŢIE



 Subsemnatul/a ..........................., cu domiciliul in com. .............., sat. ................, nr..........., jud. ............., legitimata cu BI seria .......... nr. .............., CNP ................., prin imputernicit ........................... cu domiciliul in mun. .............., str. ............. nr..........., ap.........., jud. ........, legitimat cu CI seria ........ nr. .........., CNP ...................., prin prezenta declar pe propria răspundere, în calitate de proprietar al imobilului cu nr. cadastral ................. in suprafata de ...........ha., inscris in Titlul de Proprietate nr............, codul ........... din data de ............., imobil situat pe teritoriul satului .............., com. ............. că  am fost informat/a cu privire la consecintele ulterioare ale lipsei planului parcelar si sunt de acord cu amplasamentul incert al parcelei.
Anexam la prezenta declaratie si la Documentatia topografica de intabulare Procura Speciala in original, autentificata la BNP ................. cu nr.................







         DATA : ..............    SEMNĂTURA



Aici am avut o situatie cu proprietar netransportabil din alt judet, care a imputernicit notarial o persoana, pt. a se ocupa de intabulare, care mi-a semnat toate anexele.
 :hi:

Kaleh

Conform noilor reglementari, suprafata in plus sau in minus (vorbim de tarla si parcelar) se compenseaza proportional cu fiecare lot. Asa ca volens-nolens, trebuie sa masori toata tarlaua, sa faci parcelarul (daca tot o faci, macar pune GPS-ul pe ea), sa compensezi diferenta, fie ea + sau -, si cu suprafata reala de data asta, sa intocmesti dosarul omului. Temporar sau definitiv, treaba ta si a omului. Pentru definitiv, trebuie sa depui intai parcelarul (in stereo'70) la OCPI, sa astepti macar o luna pina "iese" apoi sa depui dosarul omului...
ATENTIE: Sa nu faci planul parcelar dupa schita de plan sau tabelele de la primarie, cere cotoarele titlurilor de proprietate ca sa ai suprafetele si numele proprietarilor corecte. Altfel, necazuri la OCPI!
Bafta!

kod

@Kaleh asta-i cazul ideal, care din pacate in realitate nu prea se intalneste ! Din carti toti stim meserie, dar cand trebuie sa aplicam, ne impidicam de terte cauze, fara voia noastra !

John Doe

Da, iar planurile parcelare se avizeaza gratis si nici asa nu le convine, ca le facem tot noi ceea ce trebuiau de fapt sa faca ei demult, ca ei ce incasari mai fac atunci? Am intalnit un caz.

Kaleh

Bineinteles ca este cazul ideal. Nu asa trebuie sa lucram toti, ca sa se sparga definitiv buboiul? In privinta cartilor, sa stii KOD ca nu sunt nici balerin la opera, nici popa... Sfatul meu era "cel intelept", mie unul nu mi-a placut niciodata sa iau banii omului degeaba. Acel "nedefinitiv" trebuie facut cindva "definitiv" si tot pe banii omului, doar nu crede cineva ca o va face OCPI moca!
Bafta!

kod


                  pai, da asa e, dar "ideea" cu pozitionarea parcelei fara coordonate certe, este un fel de "smecherie" sa-i zic asa, omul este constient cand i se spune ca imobilul poate suferi repozitionari in timp, ceea ce nu-l deranjeaza, practic in 99% din cazurile astea, proprietarul cere sa i se faca asa, cunoscand riscurile, pt. ca il intereseaza sa faca o tranzactie imobiliara cat mai rapida si sa scoata cat mai iute "cahu`"-ul ...
Si atunci sa nu-ti pui intrebarea daca nici proprietarul nu-si da interesul, atunci de mi l-as da eu, pt. ce http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png"> ?!
- pt. nervi pierduti aiurea
- timp pe care nu mi-l recuperez in veci vecilor, si nici nu-l poti justifica beneficiarului
- drumuri aiurea pe la primarii si oficiu
- etc

Sau pt. ce altceva, pt. imensul simt al datoriei si al responsabilitatii pe care il am ?! 
In fond si la urma urmei pe cine itereseaza ?1 ... pe nimeni !

Modificat de kod (11-07-2011 10:02:40)



               

John Doe


                  Este inca un fel de a baga gunoiul sub pres. O magarie curata, mai exact - scuzati expresia, nu-mi vina in cap alt eufemism acum.

Modificat de John Doe (11-07-2011 10:09:26)



               

kod


                  corect John, si pe cine mai interesaza asta ?! ....

Dupa `90 cand Ratiu a intrebat poporul:
"Cum vreti sa se faca democratia asta, dintr-o data (ii taiem pe toti) sau pe rand ?! "

...si raspunsul cred ca-l stim cu totii, ca la romani, "las ca merge si asa"... eu zic ca deja luptam pt. o cauza pirduta deja de milioanele de rumani prosti, inculti, fara scrupule, idioti si tampiti, pe care pur si simplu nu-i mai interesaza !

Deci pt. cine luptam noi ?
Daca raspunsul e unul de felul: pt. dreptate, adevar etc. ...pt. bunastarea noastra sufleteasca si materiala... atunci va recomand sa va uitati la milioanele de romani care, au realizat deja aceste lucruri si acum sunt pe alte meleaguri ! http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

dora3mira


                  pentru kod
Nu stiu daca lupta se numeste faptul ca ne straduim sa ne facem inainte de orice - meseria bine, pentru ca, prin exemplu personal si prin reusitele ce deriva din impunerea unei legalitati ce ar trebui sa fie normalitate si obisnuinta sa ii determinam si pe cei din jurul nostru sa ne urmeze...
Eu chiar mai sper ca avem si puterea si capacitatea si interesul de a face lucrurile functionale si aici, in tara asta.
Cand eram copil , iesea bunica la poarta zilnic si matura toata bucata de trotuar din dreptul gardului, uda florile si curata de hartii pe langa bordura de la strada. Vecinii de peste drum se uitau si-si dadeau coate si unii , cu tupeu si nesimtire o intrebau daca nu vrea sa le dea cu matura si in fata portilor lor ...
Mi-era o rusine... asa ca am intrebat-o de ce mai iese sa mature ca oricum pana a doua zi se pune iar?
- Ai sa vezi tu de ce, mi-a raspuns ea cu incapatanare!
La 5 ani de cand s-a mutat in cartierul ala, toata strada avea flori si verdeata la porti si fiecare iesea sa-si mature la poarta macar la saptamana - dar ... oricum nu mai era mizeria de candva.
Bunicu a devenit deputat de strada si parculetul din capatul strazii l-au facut cu puterile lor, barbatii de pe strada.
In orice loc din lumea asta vor exista anumiti oameni care prin incapatanare vor urni lucrurile intr-o directie dorita !
Fii bun in ceea ce faci, fii corect acolo unde ajungi  - daca asta vrei sa primesti de la cei din jur . E imposibil sa nu inceapa sa se molipseasca si cei din jur. Si nu te uita la ce fac ceilalti  si nici nu-i judeca - doar continua sa faci ceea ce ai de facut. Asa cum iti place, asa cum crezi tu ca e bine. Cu rabdare, cu profesionalism.
Drumul cel mai sigur ce se croieste in piatra este acela al picaturii chinezesti !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

kod


                  Multumesc Mira pt. a nu stiu cata oara, cand incerci sa impaci si capra si varza si lupul si oaia si visul si realitatea. Si ma bucur, sincer nespus de mult, cand vad ca altii mai viseaza cu ochii larg inchisi, parca nici nu as vrea sa-i trezesc din visul lor frumos la care speranta catre o societate ideala, in care bunatatea, statornicia, simtul de datorie, virtutea, buna-cuviinta, respectul fata cel de langa noi, ingaduinta, staruinta, rabdarea si adevarul inca mai lasa o urma adanca in sufletele lor, de oameni !
Pentru toti care mai sunt din aceasta categorie, as dori sa le recomand cu caldura urmatoarea opera literara (in adevaratul sens):
citez:
"Dar cred cã este o crimã care nu va putea fi niciodatã uitatã: acesti aproape douãzeci de ani care s-au scurs de la unire. Ani pe care nu numai cã i-am pierdut (si când vom mai avea înaintea noastrã o epocã sigurã de pace atât de îndelungatã?!) – dar i-am folosit cu statornicã voluptate la surparea lentã a statului românesc modern. Clasa noastrã conducãtoare, care a avut frânele destinului românesc de la întregire încoace, s-a fãcut vinovatã de cea mai gravã trãdare care poate înfiera o elitã politicã în fata contemporanilor si în fata istoriei: pierderea instinctului statal, totala incapacitate politicã. Nu e vorba de o simplã gãinãrie politicianistã, de un milion sau o sutã de milioane furate, de coruptie, bacsisuri, demagogie si santaje. Este ceva infinit mai grav, care poate primejdui însãsi existenta istoricã a neamului românesc: oamenii care ne-au condus si ne conduc nu mai vãd." (Pilotii orbi, Mircea Eliade 1937)

Imi cer scuze daca e prea lung citatul, insa merita citita toata lucrarea !

In loc de incheiere, sau PS (cum vreti voi)
Probabil urmatorul meu mesaj pe acest forum, va fi unul care va incepe cam asa:
ing. topograf caut de lucru ! (poate ar suna hilar, daca nu ar fi adevarat)

Toate cele bune ! http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">