Main Menu

TopoLT

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 04:52 AM

« precedentul - următorul »

Topograf in devenire


                  Salutare!!
  Pentru toti cei care cauta disperati crack pentru topo LT(eu nu am gasit niciunde dar am o solutie). Personal, as vrea sa-mi pot permite sa cumpar acest programel, ca si celelalte programe instalate la calc (incepand de la OS), dar dat fiind faptul ca sunt student nu pot si sunt pus in situatia sa caut solutii alternative. Va ia 2 min sa creati un nou User Account si inca 5 sa reinstalati autocadul, respectiv Topo LT pe accountul nou si Voila,puteti utiliza Trial Version inca 30 de zile, and so on.

  Bafta tuturor!

Modificat de Topograf in devenire (08-01-2012 20:27:53)



               

kapoalin


                  Am si eu o nelamurire legata de Topolt 7.2 si am observat ca si pe alte versiuni face asta: in momentul in care dai comanda arr pentru a crea un inventar de coordonate iti modifica foarte putin suprafata la polilinia respectiva ceea ce este foarte suparator mai ales la dezembrari. De exemplu am un lot care are suprafata la limita 1000,443 sa zicem iar cand dau comanda arr sa creeze inventarul de coordonate o transforma in 1000, 462 => 1001 mp din aproximari => referat de completarehttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">). E o problema care mi-a dat multe batai de cap. Poate stie cineva o rezolvare. http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


               

Mit


                  Nu preda NICIODATA la OCPI vre-un .dxf in care ai "citit" coordonate cu TopoLT. De ce? Pt. ca el aprox. coordonatele in fct. de cum ai setat tu precizia (cm., mm. etc.)


               

kapoalin


                  Orice precizie i-as seta anumite polilinii le modifica la zecimale dupa cum vrea el, probabil e vreo buba. Destul de suparator deoarece practic nu poti avea incredere in el pentru ca iti modifica polilinia pe care o construiesti initial.


               

Marian


                  E boala veche la TopoLT si vad ca nu s-a rezolvat nici acum. Cind am sesizat-o noi,(acum vreo 4 ani, cred) am anuntat producatorul, dar vad ca a ramas la fel!!

Modificat de Marian (23-01-2012 08:35:28)



               

zamfy


                  Eu cred ca ai primit referat de completare pentru ca ai aproximat 1000,462 cu 1001 mp, cand de fapt 1000,462=1000,443=1000 mp. Atat AutoCAD-ul, cat si programul GenerareCP aproximeaza prin lipsa, nu prin adaos. Asa ca 1000,5xxx este egal cu 1001 mp.
Am si verificat asta folosind un program lisp in care am apelat functia rtos (real to string) si am creat o polilinie cu suprafata de 1000,462 mp si mi-a aproximat-o ca fiind de 1000 mp, nu 1001 mp (dandu-i sa-mi returneze valoarea ariei cu 0 zecimale, adica (rtos x 2 0)).



               

Calin Fabri


                  INTREBARE/ PARERE:
    Dupa ce mam chinuit o luna cu apploadarea topolt-ului in autocad , mi s-a dispus cumpararea oricarui topolt vreau ASADAR intrebarea/parerea:
   CE TOPOLT ESTE CEL MAI BUN LA ORA ACTUALA SI CEL MAI POTRIVIT PENTRU AUTOCAD 2012? credeti ca vor fi probleme daca autocadul este crakuit si topoltul cu licenta?
  Multumesc anticipat



               

adrianc


                  Cel mai bun, si singurul pe care il poti cumpara, este 10.3. Nu are nicio problema cu licenta autocad-ului. Merge si pe 32 si pe 64 de biti si pe orice versiune de autocad.

_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

miru1


                  am o problema la calculare volumului in topolt. Imi da eroare de un punct ca nu il gaseste. Am rezolvat punctul respectiv si mi-a dat o alta eroare de un alt punct...si tot asa. Am ajuns in situatia de a umple taluzul respectiv de o gramada de puncte pana in momentul in care mi-a dat eroare de o linie. Acum sunt in impas. Daca aveti vreun sfat sau sugestie astept cu nerabdare. Multumesc!


               

advex


                  
miru1 a scris:

am o problema la calculare volumului in topolt...  Acum sunt in impas. Daca aveti vreun sfat sau sugestie astept cu nerabdare. Multumesc!


Incarca fisierul dwg pe un site de transfer si incercam sa gasim solutii!


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

zamfy


                  Cumva eroarea era: "Unul din colturile poliliniei de contur este in afara modelului 3D?". Daca este asa, s-ar putea ca punctele initial sa fi fost raportate la o anumita precizie ( sa zicem 3 zecimale) si apoi au fost copiate intr-un desen care avea setata o precizie de 2 zecimale. Astfel, s-a modificat pozitia punctelor foarte putin, numai ca vertecsii conturului modelului 3D nu mai trec fix prin centrul punctelor raportate, iar acesta ar putea fi un motiv al erorii generate de program. Un alt motiv ar fi ca polilinia care reprezinta taluzul sa nu aiba peste tot blocuri de tip "punct" (banuiesc ca punctele din desen sunt raportate tot cu TopoLT) si astfel nu poate calcula triangulatia.
Eroarea aceea de o linie banuiesc ca era: "Nu se poate crea modelul 3D la latura cutare in punctul cutare" si scria si coordonatele vertexului.
Ar fi 3 solutii:
1. Cand faci modelul 3D, nu mai seta nicio polilinie de frangere (banuiesc ca nici nu este cazul aici) sau linia de schimbare a pantei cum zice programul si nici limita modelului 3D (cand iti cere asta apesi space sau enter) si ai grija sa nu ia in calcul punctele de cota 0. Astfel modelul 3D va fi o polimesa facuta intre toate punctele din desen. Dupa ce faci modelul 3D astfel (asa nu iti va da nicio eroare, decat daca ai toate punctele de cota 0), il tai folosind comanda trimm3d, selectezi ca limita taluzul si un punct in EXTERIORUL acestuia si astfel vei avea un model 3D doar cu ceea ce te intereseaza.
2.S-ar putea sa ai un desen cu erori, entitati cu coduri dxf aiurea sau blocuri nule etc. Mai intai da comanda pur sau purge pentru a curata desenul de astfel de entitati.Sterge punctele pe care le-ai inserat manual si insereaza-le, dar cu comanda ip. Aceasta comanda face interpolare intre 2 puncte si calculeaza cota in functie de distanta si panta dintre puncte si va crea un nou punct in desen automat. Fa asa pentru toate colturile unde nu ai avut puncte. Daca vrei ca numerotarea punctelor sa inceapa de la ultimul punct +1 (sa  zicem ca denumirea ultimului punct este 123 si vrei ca programul sa iti ia 124, nu 1), inainte de ip, da-i comanda maxpct si iti va afla denumirea maxima din desen si o va incrementa cu 1. Incearca sa faci din nou modelul 3D si vezi daca iti mai da eroare (99% sigur ca va da, dar incercarea moarte n-are).
3. Creeaza un dwg nou, mai raporteaza o data punctele si creeaza modelul 3D in acelasi desen, pentru a pastra precizia coordonatelor. Ai grija ca punctele sa fie dispuse uniform, pentru a forma cat de cat un triunghi sau dreptunghi intre ele. Daca punctele sunt prea coliniare si ai o versiune de TopoLT mai veche de 7.5, iti va da eroare. In versiunile ulterioare, aceasta eroare a fost (sau ar trebui sa fie) remediata.
Daca niciuna din metodele de mai sus nu merge (cu toate ca prima metoda garantez ca merge 100%), posteaza desenul si te vom ajuta.

Modificat de zamfy (16-06-2012 08:52:26)



               

miru1


                  Multumesc pentru sfaturi . Am reusit sa rezolv problema, nu mai am nici o eroare. Acum, urmatoarea intrebare ar fi : cat de exact este calculat volumul? In  volumetrie sunt 2 culori ( rosu - ce specifica volumul in sine, si albastrul - sapatura sau ce e pe minus) Cum fac sa am cat mai putin albastru si de unde stiu ca e corecta valoarea de volum calculata cu albastrul ala acolo? Multumesc din nou,
anticipat.



               

adrianc


                  Ca sa ai cat mai putin albastru (sapatura) umpli groapa  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png"> Sau cobori planul de referinta.
Calculul volumului este la fel de precis ca masuratoarea si in functie de desimea si relevanta punctelor. Cu cat ai mai multe puncte, cu atat determini mai bine volumul. Metoda de calcul a TopoLT e impecabila.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri


                  Cum pot sa creez o polilinie 3D?
 Spre ex am niste puncte cu cota reprezentand teava apa si as vrea sa vad traseul si in 3d.
 Dupa repetate incercari pot sa vad doar punctele nu si 'traseul' ,polilinia!
 Multumesc!


580/326px  31.3KB



               

zamfy


                  Selectati polilinia si cu comanda liftup o aduceti in 3D. Apoi dati comanda vm3d, selectati din nou polilinia si la mod de randare selectati "Lines" in loc de "Points".