Autodesk AutoCAD

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 04:50 AM

« precedentul - următorul »

kalmy

#15
Citat din: a_dy2001vreau sa stiu si eu de ce nu pot sa incarc sau mai bine zis cum sa incarc ortofotoplanuri cu raster in autocad altul decat autocad 2000  ca eu as vrea sa am si eu autocad mai bun decat 2000 dar nu merge raster asa ca sunt obligat sa folosesc 2000 care stie sa-mi explice si mie sunt sigur ca merge si pe alt autocad dar nu stiu eu cum..
  Si daca tot sunt aici de unde fac rost de un autocad cu licenta la pret decent !!


orice problema de autocad, map, raster, preturi ma poti contacta cu incredere.

John Doe

Help viewport AutoCAD:

Stie cineva ce variabila îmi controleaza scara unui viewport, in paper space ? In afara de "Properties", unde o pot schimba manual; vreau sa o schimb din LISP, deci numai de la linia de comanda.
Este SCALELISTEDIT , dar nu se poate folosi decât cu dialog box.

Modificat de John Doe (31-01-2009 18:53:14)

geosfera

dupa valoarea de zoom adauga "xp"

exemplu:

cu viewportul activ

zoom (enter)
2xp (enter)

John Doe

#18
Mersi, dar aia e comanda zoom cu optiunea "scale". Nu asta voiam. Un viewport are o scara a lui, pe care n-am reusit sa o accesez decât din caseta "properties" (în stânga, la mine) - caseta selectata.
Voiam sa stiu daca este vreo variabila care controleaza aceasta scara. Eu o folosesc daca am plansa scara 1:1000 in model space, si vreau de exemplu sa printez planul de încadrare in zona din layout; la viewport îi dau scara 0,2 din caseta "properties" (deci 1:5000 sau alta, care încape), print si gata.


566/584px 61.2KB

<span class="punedited">Modificat de John Doe (02-02-2009 09:27:32)</span>

advex

Variabila cautata este Customscale.

Scara unui viewport se poate afisa si modifica din meniul "Viewport".

Acelasi rezultat il obtii prin comanda: (last (trans '(0 0 1) 3 2))

Modificat de advex (02-02-2009 09:23:26)

advex

#20
Meniu viewport:


246/70px 4.6KB

John Doe

N-am gasit variabila "customscale" pe-aici... lucrez in AutoCAD (2002, 2007).
Comanda ta TRANS data in Lisp translateaza un punct dintr-un sistem de coordonate in altul, stiam eu. Spre surprinderea mea, îmi da si 1/scara Vport.
Mersi mult, asta voiam.

advex

#22
Sunt necesare ceva cunostinte VBA pentru manevrarea acestor variabile...

Vezi un exemplu la http://www.jtbworld.com/lisp/getvpscale.htm


580/317px 43KB

John Doe

Deci totusi e CustomScale, dar e o variabila VBA. Mersi, era sa incep sapaturile dupa ea unde nu era cazul.
Mersi de link. Acum chiar mi-ai dat de lucru...

Modificat de John Doe (02-02-2009 10:59:09)

simy_topo

Salutare lume
Pun o intrebare in numele colegilor
Firma la care lucrez a cumparat licente pentru Autocad LT 2009 numai problema la el este ca nu are obtiunea de Load Application si nu pot instala TopoLT 7.2 si nici Topograf Colegii mi-au zis ca cineva a folosit un programel dar nu am dat de aceea persoana
Eu folosesc Autocad 2004 si nu am probleme dar majoritatea au LT2009 si ma streseaza cu raportatul punctelor si restu
Cu stima si respect

kod


                  ti-am raspuns deja aici http://topograf.3xforum.ro/post/329/1/Autocad_2009/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/329/1/Autocad_2009/  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


               

John Doe


                  AutoCAD-urile LT (light) nu ruleaza interpretorul LISP. TopoGraph are si aplicatii Lisp, si VLX (adica LISP compilat), Topo LT la fel. Deci nu o sa-ti mearga pe ***LT.
Nu cunosc solutii pentru problema, in afara de utilizarea de CAD normal (fara LT in coada).



               

Alin B.


                  Exista un add on pt. autocad LT , intitulat Toolbox LT o aplicatie ce ofera elemente 3D si Lisp In Autocad LT produsa de GlobalCAD si distribuita de o firma din Timisoara . A folosit-o cineva ?
Costa in jur de 300 USD, ceea ce inseamna Autocad LT + Tollbox LT in jur de 1450 euro , mult mai convenabil decat Autocad full la aprox 3500euro .

Modificat de Alin B. (13-04-2009 16:12:04)


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

John Doe


                  In AutoCAD 2007 tot patesc ceva: la comanda "boundary" cu pick point, îmi face câte un chenar in jurul textelor de la cotare. La hasurare nu, am scos bifa de la "Draw frame arround object". Stie cineva cum pot evita chenarul asta in plus ?

Uneori lucram cu planuri scanate grayscale, si nu e chiar simplu sa le facem transparente; totusi se poate, cu Raster Design. Daca vrea cineva sa stie cum, sa spuna.



               

John Doe


                  La stilul de cotare, bifa de la "Draw frame around text" nu e pusa.
La comanda "tframes" spune asa: "No images or wipeouts in the current drawing" , si nu face nimic altceva.
Interesant e ca numai la textele de la cotare imi pune câte un frame (sau ce-o fi) în jurul lor, la textele obisnuite nu.
Si la instalarile anterioare de AutoCAD 2007 tot asa facea, dar instalat de pe acelasi kit. De curios, am încercat la AutoCAD 2002 si nu mai face figura asta.
Ce poate fi?