impartire figura geometrica neregulata in triunghiuri trapeze

Creat de florin_ion74, Iun 28, 2010, 02:25 AM

« precedentul - următorul »

florin_ion74

Salut,
exista vreun lisp care imparte o figura geometrica neregulata in trunghiuri, dreptunghiuri, trapeze sau patrate?
Aveti idee de asa ceva?

John Doe


florin_ion74

e vorba de o problema veche la relevee... nu toate camerele sunt patrate, trapeze sau dreptunghiuri. imi trebuie un lisp care sa imparta o camera cu un contur neregulat in figuri geometrice, gen patrat, trapez, triunghi (pe care sa le pot cota si astia de la ocpi sa faca aria pe baza cotarilor mele).
Multumesc.

Trinity

NU ESTE MAI SIMPLU SA DUCI UN FISIER dwg ? eventual cu domensiunile masurate pe laturi si diagonale .
IMPARTIREA IN POLIGOANE REGULATE PENTRU CALCULUL SUPRAFETELOR CRED CA ESTE FOARTE UTILA STUDENTILOR ,( sau in teren cand nu ai un computer ) DAR LA OCPI...........?????
Apropo, cei care ti-au cerut asta nu ti-au cerut ca operatiunile sa fie facute cu creionul pe hartie?
E doar o parere personala .

John Doe

Cred ca am idee de ce ti-au cerut asa ceva, poate fi vorba de niste metode mai vechi de calcul ale suprafetelor. De care nu mai e cazul sa ne cramponam.
Cel mai bine ar fi sa-ti imparti suprafata cu mana in triunghiuri, la care aplici formula cu semiperimetrul.
Sau imparti suprafata ta in patrulatere, regulate sau nu, la care suprafata e egala cu semiprodusul diagonalelor. Daca ramane si vreun triunghi, aplici formula cu semiperimetrul.

Daca chiar vrei sa intri in gratiile cuiva, trage-ti pe plan un caroiaj din linii la cativa milimetri una de alta, vezi cate patrate iti ocupa complet figura ta si vezi pe margini cam ce forme au ramas si cum le poti calcula aria, fiindca toate vor fi triunghiuri dreptunghice sau trapeze cu un unghi drept. Sau poti aproxima la ochi cat la suta din suprafata fiecarei celule de pe margine e ocupata de figura ta, le aduni si asta e. Asta e metoda veche. Cred ca asa calcula si Burebista...

advex

Citat din: florin_ion74e vorba de o problema veche la relevee... nu toate camerele sunt patrate, trapeze sau dreptunghiuri. imi trebuie un lisp care sa imparta o camera cu un contur neregulat in figuri geometrice, gen patrat, trapez, triunghi (pe care sa le pot cota si astia de la ocpi sa faca aria pe baza cotarilor mele).
Multumesc.

Chiar nu au altceva mai bun de facut cei de la oficiu?! S-au rezolvat toate problemele si au timp de calculat arii la dreptunghiuri si triunghiuri?!

Sper sa fie totusi o neintelegere...