Autodesk Civil Survey

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 04:49 AM

« precedentul - următorul »

shadow_

eu pot sa imprumut cartea cu cea mai mare placere, dar nu am timp de scanari  :(  dar ce sa zic daca ai cumparat licenta legal de la 1 dealer autodesk , ala tre sa-ti deie si cartile alea ca asa e normal, si noi asa am primit

oiste_andrei

- Revin cu o intrebare. Am reusit sa ma descalt putin cu Civil design 2006. Dar as vres sa stiu de ce nu vea sa imi bage si meniurile de Autocad simplu. Nu-i bai ca eu lucrez foarte mult cu comenzi de la tastatura dar sunt anumite comenzi care le mai accesez din meniuri.
- Punctul al doilea cum il pacalesc sa tin instalat si un Land Development instalat. Am incercat si Civil da erori la deschidere. Ei zic ca este add-on pentru Land dar se dau cap in cap.

Daca exista solutii si ma poate ajuta cineva please help me

sik

Salut tuturor

Ptr: oiste_andrei: incepand cu generatia 2006, cred, pentru personalizarea meniurilor s-a introdus diabolica unealta CUI (customize user interface). Intr-un final am reusit sa stapanesc "bestia" si as fi bucuros sa pot ajuta un coleg de suferinta. Da-mi mai multe detalii si voi incerca sa fac un mic howto.

Sunt utilizator de Autodesk CIVIL 3D 2006, 2007 si voi incerca pe cat posibil sa raspund la problemele postate.

oiste_andrei

De configurat meniurile si toolbar-urile stiu cum sa le configurez. Ceea ce nu stiu este de unde sa iau meniurile si toolbar-urile de Land si de autocad normal (cele de autocad clasic). Nu stiu daca  le instaleaza pe undeva sau daca pot sa le instalez eu mai tirziu cumva. Problema e ca nici nu suporta alt autocad instalat in acelasi timp. Ceea ce vreau sa stiu daca este Civil design pentru 2006 ca add-on pentru Land asa cum este pentru 2007. Am pentru 2007 dar aceasta versiune nu e chiar asa de reusita ca 2006.

im_octav

cum as putea intra in posesia uniu soft autodesk civil 3d? Sunt disperat pt ca trebuie sa predau niste profile in cateva ore si dureaza prea mult pana downloadez de pe net. Daca ma poate ajuta cineva ca sunt disperat. Mersi fain!

im_octav

orice informatie m-ar ajuta! :nod:

im_octav

Mii de multumiri pentru ajutorul acordat si toate cele bune tuturor! :)

set4

#22
Citat din: oiste_andreiDe configurat meniurile si toolbar-urile stiu cum sa le configurez. Ceea ce nu stiu este de unde sa iau meniurile si toolbar-urile de Land si de autocad normal (cele de autocad clasic). Nu stiu daca  le instaleaza pe undeva sau daca pot sa le instalez eu mai tirziu cumva. Problema e ca nici nu suporta alt autocad instalat in acelasi timp. Ceea ce vreau sa stiu daca este Civil design pentru 2006 ca add-on pentru Land asa cum este pentru 2007. Am pentru 2007 dar aceasta versiune nu e chiar asa de reusita ca 2006.


In Workspaces ar trebui sa ai trei optiuni daca ai instalat Civil 3D peste Land Desktop (nu stiu sigur daca Civil 3D lucreaza si instalat standalone) si anume

Civil 3D
Land Desktop

si Land Desktop complete

in acesta din urma sunt cateva meniuri de Acad clasic (File,View,etc)

ioio

"mai administrator nu isi are sensul acest topik intr-o lume a topografilor care lucreaza cu programe pt tampitei gen topolt si alte lispuri de cacao. Totusi cine vrea sa invete ceva despre Civil design si Land Desktop sunt deschis. PM me"

am incercat o gramada de softuri topografice-land desktop,mdt,terrain,civil cad,protopo,microstation,liscad,net cad,roadeng,surfer, egas, ETC. tote au particularitatile lor ...parerea mea este ca nu sunt surprinzatore deloc...dar uite ca programelul asta pt. tampitei topolt este unul dintre cele mai bune d.p.d.v al procesari datelor simplu-nu trebuie sa te comlici deloc, restu trebuie sa treci printr-o serie de etape care nu fac decat sa mareasca timpul necesar procesari datelor
avogado-omule daca chiar crezi ca landurile si civilele astea ale tale sunt bune te inseli daca ai fi vrun meserias ai folosi excelul-crede-ma face minuni daca stii ce sa faci cu el-valabil pentru tota lume care cauta tot felul de scapari prin softuri-voume,drumuiri-compensari...ce mama dracu bagi niste date intr-un soft si crezi ca esti meserias
concluzi este ca daca folosesti topolt si excele si orice versiune acad nu mai ai nevoie de toate softurile astea
si daca vreti sa cautati ceva tare cautati oamenilor in spania sunt meseriasi oamenii

sik

ptr. doru2: intr-adevar, variantele mai vechi de Civil 3D (2005, 2006) erau instabile. Acest lucru era ameliorat un pic de instalarea service pack-urilor.
Varianta Civil 3D 2007 a fost si el instabil, dar daca se instalau service pack-urile, stabilitatea se imbunatatea considerabil. De asemenea, trebuie tinut seama si de faptul ca generatia 2007 a Civil 3D-ului a adus functii noi (partea de survey inclusa etc.) precum si inglobarea in toate produsele Autodesk (AutoCAD, Map 3D etc) a motorului Mental Ray de la 3D Studio Max (firma cumparata de Autodesk).
Generatia 2008, nemaivenind cu imbunatatiri radicale, este,  fara service pack-uri, mult mai stabila decat generatia 2007  cu service pack-uri (am importat 1 milion de puncte).
Deci utilizatorii de 2005, 2006 o sa ramana foarte surprinsi daca lucreaza cu 2008, iar utilizatorii de 2007 o sa ramana surprinsi.
Desigur, cerintele minime ale sistemului s-au modificat de la o generatie la alta, dar parerea mea este ca merita o investitie intr-un sistem mai bun daca se imbunatateste eficienta lucrului.
De asemenea, ganditi-va ca Autodesk-ul are o armata de programatori care, pe masura ce primesc feedback-ul erorilor (error reports), le remediaza fie prin service pack-uri, fie la versiunea urmatoare, deci este un produs cu un viitor, cu o continuitate, care merita invatat.

Pe de alta parte, dupa cum mentioneaza ioio, nu trebuie sa te complici daca nu ai nevoie.
Daca se doreste un soft pentru lucrari mici de cadastru, atunci TopoLT, Topograf si altele (pe platforma Autodesk) sunt suficiente.
Daca se doreste un soft pentru lucrari de proiectare mici (ex. un drum comunal de 10 km unde trebuie profile la 50 m) atunci, de asemenea sunt suficiente TopoLT,  Topograf et alia.
Daca incepem sa vorbim despre proiecte mari de cadastru sau de proiectare (gen autostrazi, drumuri mari, rauri etc. unde trebuie facute mii de profile transversale) parerea mea e ca nu se mai face fata cu programele antementionate.
Pe scurt:
La lucrari mici, sunt bune Topograf, TopoLT, Excel etc.
La lucrari mari este bun Civil-ul, Microstation cu GeoPak etc.
La lucrarile mari sunt banii.
Cu Civil 3D, Microstation etc. se pot face si lucrari mari si lucrari mici. Cu TopoLt, Topograf, Excel se pot face doar lucrarile mici.
Depinde de tipul lucrarii pe care puteti sa faceti/ati dori sa puteti sa faceti.

P.S. Civil 3D este un program in engleza, destul de complex, dar in momentul in care il "imblanzesti", jar mananca.

Modificat de sik (15-08-2007 19:30:05)

mihutza


                  Ma poate ajuta si pe mine cineva?!
Nu reusesc sa instalez TERRAIN-UL , cu .exe nu merge, cu load aplication nu, nu stiu care e modul de instalare.