Colaborare

Creat de gabi b, Apr 16, 2010, 11:25 PM

« precedentul - următorul »

kod

Poate documentatia nu trebuie receptionata de ospiciu, ci doar ridicarea locala si prezentata unui proiectant de drumuri... doar poate :D

Top Profesional

O simpla parere: pentru a depune o documentatie pentru un aviz tehnic in vederea obtineri autorizatiei de construire nu este nevoie de un mic extras informativ CF? Oare acele portiuni de drum sunt intabulate? Dar podetul? Am depus zilele trecute un dosar pentru PUZ si cred ca singura diferenta fata de AC era acest extras informativ. Pentru a consolida un podet chiar este nevoie de Stereo 70, Marea Neagra 75 si toate cele?

mariancornel

da pentru orice podet e nevoie de ridicare avizata ocpi in stereo 70. dar nu trebuie sa intabulezi drumuri ca sa faci o lucrare de genu asta. iar la partea cu retele si compensari etc, goguletz e vorba de 100-200m -adica 2-3 statii maxim, deci o ridicare topografica simpla. se avizeaza la ocpi ca plan de situatie si planu asta avizat se foloseste mai departe in toate fazele - proiect, autorizatii, etc.

goguletz

Scuze, nu am fost prea atent la date. Am crezut ca este vorba de kilometri de masuratori (obisnuit cu drumurile).

overlinex

mai fratilor ridicarile trebuie sa fie trase in sistem stereo si facuta documentatie. Vrea careva sa faca niste bani.
Noi am vrea sa ne fie trasa in stereo ridicarea noastra pentru ca fiecare stie de ce puncte are nevoie pentru o anumita lucrare daca nu macar sa fie aproximativ la fel.
Ace ai dreptate cu garminul are o eroare de 5-10 m , tocmai de aceea avem nevoie ca lucrarea sa fie in stereo.  :nod:

ace

de acord cu tine ca trebuie trasa in stereo,dar avand eroarea aia gandeste-te ce probleme o sa fie dupa.
o sa mai vina si alti topografi care o sa lucreze dupa tine!!!

mariancornel

n-o sa fie nicio problema, niciun topograf nu vine sa lucreze dupa el! vin niste baieti mesteri care fac niste lucrari belea la precizie de decimetri, care folosesc doar ruleta. :nod:

overlinex

EU AM SA VA TRIMIT RIDICAREA SI REFACETI VOI DIN NOU RIDICAREA IN STEREO..DAR DACA MAI GASITI PUNCTELE DE STATIE ALE NOASTRE AM VREA SA LE LUATI SI PE ELE....
Asa este la noi la firma...lucru de mantuiala....in loc sa mergem sa scoatem coordonate in sistem stereo si sa facem lucrul ca lumea mai bine lucram in local si apoi ne tot milogim de unul de altul ca sa ne traga in stereo
Asta este  nu am ce face
Si eu sunt topograf autorizat dar nu pot sa zic mai nimic in firma ptr ca imi pun pe alti pe cap si sincer nu am chef de f.....
Sper sa ma intelegi :hi:

overlinex

Si cand sau facut ridicarile eu eram in luna de miere( saptamana de miere) ce sa fac
se pare ca aucazut pe capul meu astea  :D

John Doe

@overlinex: nu esti singurul cu suferinta asta, calmeaza-te...

NUTU


                  Daca aveti lucrarii de acest gen si in caras-severin anuntati-ma sunt interesat. Cu deosebita consideratie Nutu  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


               

John Doe


                  @NUTU: am impresia ca dupa ce ai postat, ai apasat nu stiu cum pe butonul "Raportati". Adica te-ai raportat (reclamat) tu pe tine. Este?


               

overlinex


                  Am nevoie de depunere documentatie pentru obtinerea autorizatie de construire la lucrarea ,, Refacere corp de drum DN13B km 6+800- km 6+900, Praid, Jud Harghita.
Ma poate ajuta cineva.Astept un mail sau la telefon 0745253743 http://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png">



               

herlitz


                  
overlinex a scris:

EU AM SA VA TRIMIT RIDICAREA SI REFACETI VOI DIN NOU RIDICAREA IN STEREO..DAR DACA MAI GASITI PUNCTELE DE STATIE ALE NOASTRE AM VREA SA LE LUATI SI PE ELE....
Asa este la noi la firma...lucru de mantuiala....in loc sa mergem sa scoatem coordonate in sistem stereo si sa facem lucrul ca lumea mai bine lucram in local si apoi ne tot milogim de unul de altul ca sa ne traga in stereo
Asta este  nu am ce face
Si eu sunt topograf autorizat dar nu pot sa zic mai nimic in firma ptr ca imi pun pe alti pe cap si sincer nu am chef de f.....
Sper sa ma intelegi http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

pune sefi sa cumpere aparatura

Modificat de herlitz (19-08-2010 23:13:50)



               

overlinex


                  daca ai fi tu in firma si ai vedea cum stau treburile ...faca pariu pe ce vrei ca nu ai spune catre sefu sa cumpere aparatura...de 8 ani se lucra cu o sokkia set 600 cu sdr.....la catre colegu spune ca este ok......si cand a fost intrebat colegu daca este nevoie de un nou aparat a spus ca nu este nevoie.....