MISCAREA DE REZISTENTA - Jurnalul National

Creat de advex, Mar 03, 2010, 08:09 PM

« precedentul - următorul »

advex

"Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României.
Aşa să-mi ajute Dumnezeu!"



Domnule Preşedinte, Domnule Prim Ministru şi Domnilor Aleşi, eu, Oana Ionescu, cetăţean cu drepturi depline al României, care s-a lăsat păcălită şi vi-a acordat unul din voturile datorită cărora aţi fost aleşi, vă trag la răspundere! Am acest drept, în calitate de cetăţean care îşi onorează toate îndatoririle şi obligaţiile faţă de această ţară pe care dumneavoastră o conduceţi, încălcând jurământul faţă de cetăţenii ale căror drepturi aţi promis să le respectaţi.

Vă trag la răspundere în numele tuturor celor care vor dori să mi se alăture, în numele oamenilor obişnuiţi ai acestei ţări, pentru cei 20 de ani de ruinare şi degradare a  ţării şi societăţii româneşti.

Cu ce v-am greşit? Eram copii - mare parte dintre noi, care acum ne lovim de relele tratamente la care ne supuneţi - atunci când a avut loc Revoluţia, o mascaradă pentru care unii şi-au dat viaţa. Sacrificiul suprem pentru un vis spulberat: o viaţă decentă, libertate, încredere, speranţă ... Unde ne-aţi adus? În pragul disperării şi al umilinţei. Oricum mi-aş fi văzut viaţa ,, atunci când voi fi mare" , nu era plănuită aşa: cu frica zilei de mâine, acum, mai rău ca ,, atunci "! Da, vă trag la răspundere pentru distrugerea a tot ce a însemnat învăţământ, sănătate, sport, turism, securitate a cetăţeanului şi lista rămâne deschisă ... Ce ne-aţi mai lăsat? Nici măcar speranţa. Aţi făcut din Români un popor stigmatizat! Unde ne sunt valorile? Ce faceţi cu ele? Cui le vindeţi? Mai ţineţi măcar minte promisiunile din campaniile electorale? Atunci când alergaţi cu plasele pline cu ulei, după voturi? Vă mai uitaţi acum în ochii acelora pe care i-aţi minţit? Mai faceţi băi de mulţime? Unde sunteţi, să răspundeţi la întrebări? Lăsaţi televiziunile şi presa să vorbească în locul dumneavoastră! Acum nu mai aveţi nevoie de noi, dar ne veţi căuta din nou peste patru ani, cu alte promisiuni de măriri salariale, măriri de pensii, alocaţii, construire de autostrăzi ş.a m.d. De cuvânt nu v-aţi ţinut niciodată, pentru că, pentru cei mulţi nu s-a schimbat nimic. S-a schimbat tot acolo sus, doar că, în timp, sunteţi tot mai mulţi, vi s-au lărgit familiile şi nepotismul e în floare! Până la urmă, puterea se va transmite din tată în fiu. Măcar aşa, veţi scăpa de păcatul minciunii! Noroc cu infrastructura lăsată de ,,regretatul" şi mai aveţi ce plomba, până veţi avea cu toţii elicoptere! Vai nouă, cei care nu vom putea să ne trimitem copiii la studii în străinătate, căci, în curând, în România vom rămâne fără şcoli. La ce ne trebuie? Aveţi nevoie de oameni care să muncească, nu să gândească! Să muncească mult, pe bani puţini. La câţi absolvenţi avem de la nenumăratele universităţi, apărute ca ciupercile după ploaie      (maşini de făcut bani pentru unii ), în următorul cincinal nu mai avem nevoie de şcolarizaţi. Atâta amar cât să numere cinci bancnote într-un salariu, învaţă cum pot, iar banii pentru alocaţie nu vor mai fi, aşa că ... să rezumăm programa de matematică doar la scădere. Şi, când mă gândesc că am luat şcoala cu seriozitatea cuvenită, pentru a îngroşa rândurile intelectualilor umiliţi!

Vă trag la răspundere pentru toate neajunsurile unei societăţi întregi, într-o ţară cu aproximativ 21 milioane de locuitori, din care doar ... 3 % o duc bine.

Mă doare inima pentru cei care au neşansa de a se îmbolnăvi în sistemul de sănătate actual, bolnav şi acesta la rândul lui. Mă doare că nu cunoaştem dreptul de a apela la formularul E 112. Suntem pe primele locuri în lume la rata mortalităţii din cauza neajunsurilor din spitale. Suntem pe primele locuri în Europa la mai multe secţiuni: neşcolarizare, boli ale sărăciei, cerşetorie, ... şi nu vă laud, vă trag la răspundere pentru asta!

Aţi realizat ceva de când jucaţi hora puterii? Aceleaşi măşti şi feţe ipocrite schimbându-se din când în când, o dată la patru ani. Şi ce s-a realizat palpabil, tot cu ajutorul nostru aţi făcut: teledonuri, etc. etc. Stau şi mă gândesc şi la ceva bun şi nimic nu-mi vine în minte. Dar vă trag la răspundere în continuare! Da, pentru lipsa Justiţiei. România e ţara cu cel mai mare număr de infractori în libertate: hoţi, delapidatori, falşi intelectuali, interlopi - vă spune asta ceva? Trebuie, pentru că mulţi sunt la putere! Suntem conduşi de indivizi cu procese civile pe rol! Suntem ţara în care ucigaşii sunt în libertate ( cazul studentei ucise pe trecerea de pietoni ) şi mulţi alţii! După gratii sunt cei care au furat o pâine, să-şi hrănească copiii! Ruşine!!!

Suntem ţara cu cei mai mulţi copiii ai străzii, cu cea mai mare delicvenţă juvenilă, cu cei mai mulţi cerşetori - mulţi dintre ei care ajung nevinovaţi aici. Cine le acordă vreun interes? Pe cine interesează? O societate bolnavă care tinde să devină ghetoul Europei. Acesta să fie ţelul vostru ascuns? Meritaţi să fiţi traşi la răspundere până nu e prea târziu pentru cei care s-au născut şi se vor naşte în această ţară! Ei vor ispăşi păcatul nostru că nu am luat atitudine şi eu nu vreau să mă fac vinovată de acest păcat! VĂ TRAG LA RĂSPUNDERE !     
Oana Ionescu

vezi: http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-de-rezistenta/va-trag-la-raspundere-537531.html" target="_blank">http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-d ... 37531.html

Mit

Bravo fata,

dar dupa geamurile antiglont ale mertanele lor n-or sa te-auda... din vilele lor de pe riviera franceza n-or sa te-auda, din elicopterele lor, n-or sa te-auda, din birourile lor cu perdele de zeci de mii de euro, n-or sa te-auda.

De aceea este nevoie de glasul nostru-al tuturor, ca sa ne-auda si sa se cutremure de frica.

Va multumim, guvernantilor  :finger:

ace

nu de glas au nevoie ci de un bubuit!!! :hi:

ancka