SCRISOARE DESCHISA CATRE A N C P I - cu propuneri din teritoriu

Creat de dora3mira, Noi 19, 2009, 11:26 AM

« precedentul - următorul »

dora3mira

Datorita faptului ca acesta este singurul loc in care ne putem exprima parerea despre situatiile pe care le intalnim, in speranta ca cineva ne va putea ajuta sa limpezim modul in care ne facem meseria, ar fi bine sa scriem aici - bine argumentate si sustinute cu dovezi sau explicatii logice si coerente - toate problemele pe care le avem.

dora3mira

1.      Datorita nenumaratelor cazuri de suprapuneri virtuale - ca asa se intampla cand vrei sa faci cadastru din puzzle - era minunat daca sistemul de lucru folosit ar fi ramas in "bucataria noastra" - fara a fi facut public prin mentionarea pe PAD-uri a coordonatelor.
De curand , un coleg a avut ghinionul sa duca o lucrare care se suprapunea atat pe latura de vest cat si pe cea de est - din pricina ca imobilul masurat de el era aproape la mijloc de cvartal. Stiti ce implica sa fie mutate 10 documentatii din est si vreo 8 in vest ? Numai cine s-a confruntat cu asa ceva ar putea sa va explice dar - cu siguranta intelegeti despre ce este vorba.
Sa nu uitam ca un cadastru care scartaie blocheaza economic dezvoltarea unei zone !

2.   La realizarea lucrarilor de "Ridicari topografice" - "Studii topografice" - ne-am dori sa putem reprezenta situatia reala - din teren - iar conturul din cartea funciara sa ramana ca o linie rosie - figurata pe Planul de situatie cotat - pentru a beneficia de informatiile REALE DIN TEREN - dar si de situatia "prinsa" in cadastru, sau, sa ni se dea posibilitatea de a arata pe PAD-uri intreaga suprafata de teren a imobilelor  masurate, cu specificatia clara a suprafetelor ce dispun de acte - si a celor ce nu au acoperire cu acte. In acest fel vom avea o situatie cat mai apropiata de REALITATE.

djxhouse

Felicitari dora3mira

eu cel putin mi-ar placea urmatorul lucru
ca 1 data pe luna... sa ne intalnim persoanele autorizate cu persoanele din OCPI si sa vorbim deschis despre probleme intalnite si cum au rezolvat problema respectiva...
asa invatam cu totii

asa am putea lucra mai eficient.
daca intocmim documentatii corecte.. ar fi mai usor si pentru inspectori si nu numai

 :hi:

goguletz

Chiar daca cei de la OCPI ar fi fost platiti pentru asta, tot nu ar face-o.

E stilul lor unic, de a-si face treaba "bine".

dora3mira

Ca acest subiect sa poata avea greutatea unei discutii profesionale serioase , am rugamintea de a posta strict la subiect, argumentand fiecare cerinta si mai ales, am rugamintea de a fi diplomati in felul in care facem observatiile despre orice problema aparuta.
E momentul sa intelegem ca in mod artificial ne situam in doua tabere. INTERESUL de a ne face treaba bine si repede ESTE AL NOSTRU .  In aceasta sintagma fiind cuprins in mod special si CLIENTUL.

John Doe

Cunosc un precedent: in jud. Hunedoara, prin anul 2007 au fost multe intalniri intre topografi si OCPI, si s-au discutat multe probleme. Putem spune ca au fost si oarece rezultate, dar a aparut OGR si a murit totul.

R-TTC-CJ

Din fericire O.C.P.I. Cluj a luat initiativa si face intruniri cu persoanele fizice si juridice lunar, dar din pacate nu putem atinge toate problemele de soft intalnite pe e Terra 2, respectiv CP v 2.12, care au destule imperfectiuni as spune si nu acopera intreaga gama de lucrari.
  Un alt aspect privind problema suprapunerilor in care contribuie 2 factori:
1. Problema retelei geodezice care nu este semnalizata corespunzator (in cel mai fericit caz) sau lipseste cu desavarsire.
2. Tot ce s-a pus in posesie, indifierent pe ce Lege s-a facut de mantuiala, dovada neinchiderile pe suprafata tarlalelor, numarul de tarla trecut gresit in Titlurile de proprietate, s.a.

Modificat de R-TTC-CJ (20-11-2009 20:37:57)

doru2


John Doe

Alte chestiuni de semnalat:
1) Da, lucrarile s-au facut de mantuiala. Sa nu cautam vinovatii, vom pati ca Don Quihote de la Mancha. Punctual, probleme ar mai fi:
- nr. topografice (atribuite la aplicarea L18/1991) identice la parcele diferite;
- parcele identice inscrise in TP diferite;
- numere atribuite la parcele care nu se regasesc pe planuri;
- nume proprietari inscris gresit in TP, pentru care trebuie sa umbli din nou cu omul la notar;
- baze de date eronate la OCPI.
Nu prea vad solutii la astea, dar daca cer in scris un raspuns de la OCPI la o astfel de problema si am pretentia sa mi se raspunda clar si la obiect, nu cred ca exagerez. Si oricum, tot ei le avizeaza, iar eu vreau doar sa evit respingerea lucrarii pentru o problema care nu este a mea.

2) Sunt de acord ca nu se poate face cadastrul de la parcela la tarla, dar noul regulament referitor la obligativitatea prezentarii parcelarelor daca acestea nu exista mi se pare un abuz. Adica ma obliga pe mine, care am treaba cu o singura parcela, sa fac lumina in toata tarlaua si sa predau la OCPI tot planul parcelar fara nici o pretentie. Asta implica un volum de munca mult mai mare si fara plata.
E mai corect sa se faca licitatii pt. intocmirea parcelarelor si unde exista, sa se procedeze ca in regulament. Unde nu s-au facut inca licitatii, sa ramana ca inainte.

3) Stim cat ne batem capul cu majoritatea clientilor si cu actele lor. Ma intreb ce se va intampla daca merge omul cu actele la OCPI si face o cerere sa-si intabuleze imobilul.

Modificat de John Doe (23-11-2009 08:36:53)

kod

Citat din: John Doe- nr. topografice (atribuite la aplicarea L18/1991) identice la parcele diferite;
- parcele identice inscrise in TP diferite;
- numere atribuite la parcele care nu se regasesc pe planuri;
- nume proprietari inscris gresit in TP, pentru care trebuie sa umbli din nou cu omul la notar;
- baze de date eronate la OCPI.
Nu prea vad solutii la astea, dar daca cer in scris un raspuns de la OCPI la o astfel de problema si am pretentia sa mi se raspunda clar si la obiect, nu cred ca exagerez. Si oricum, tot ei le avizeaza, iar eu vreau doar sa evit respingerea lucrarii pentru o problema care nu este a mea.

Ce ai descris tu la pct. 1 insemna cam tot cadastrul ce sa facut "asa de mantuiala" de 20 de ani incoace, este imposibil sa rezolvi aceste probleme prin "inlocuirea erorilor" (de cele mai multe ori umane). Rezolvarea acestor probleme se rezuma la o schimbare radicala si nu la completari ulterioare ce cu siguranta duc inevitabil la dezastru.
Daca astepti raspuns din partea celor de la orificiu, atunci mai mult ca sigur cauti si un responsabil pt. asa ceva, responsabilii suntem toti pt. situatia in care ne aflam astazi, insa probabil ei au sa-ti raspunda cu povesti de genu` "Pai asa sa facut atunci, deci nu puteam noi pune coada la pruna !"

Solutii sunt dar, din pacate nu sunt agreate de "culorile politice" datorita sumelor implicate pe care ar trebui sa le dea celor de la baza piramidei (adica stiti voi cui), astefel incat nu le mai ajung lor de "paine cea de toate zilele" si bani de benzina sa-si plimbe "cururile slioase" in marci germane sau englezesti de prestigiu intre "casutele" pe care le poseda cam peste tot prin tara, de la mare pana la munte !

John Doe

Hai sa zic eu o solutie simpla, asa cu gandirea mea mai mult sau mai putin tehnica:
- nr. topo identice la parcele diferite: le semnalezi chestiunea, documentat, iar OCPI adauga la una din ele /1 la sfarsit (sau mai multe / , cate parcele sunt - asta sa gaseasca ei). Totodata, in actul de modificare a numarului se precizeaza ca acesta va fi inlocuit si cand TP ajunge la OCPI/BCPI. E greu ?
- parcele identice in TP diferite: ori se anuleaza una dintr-un TP, ori se atribuie alt numar la cealalta, tot de OCPI.
- nume proprietari gresite: nu se taxeaza la notar, si se elibereaza in regim de urgenta. Sa mai lucreze si ei pe gratis, ca au de unde.
- baze de date eronate: aici e mai greu. Trebuie macar unul cu putin bun-simt, care sa caute prin bazele de date ( MS Access), si gaseste urgent. Pur si simplu ordonezi coloana cu nr. cadastral si vezi imediat dublurile.

  Bineînteles, cele de mai sus sunt un remake al suitei "Dupa 20 de ani". Se numesc "Peste 20 de ani"...

Modificat de John Doe (23-11-2009 12:31:55)

bad wolf

Citat din: John DoeHai sa zic eu o solutie simpla, asa cu gandirea mea mai mult sau mai putin tehnica:
- nr. topo identice la parcele diferite: le semnalezi chestiunea, documentat, iar OCPI adauga la una din ele /1 la sfarsit (sau mai multe / , cate parcele sunt - asta sa gaseasca ei). Totodata, in actul de modificare a numarului se precizeaza ca acesta va fi inlocuit si cand TP ajunge la OCPI/BCPI. E greu ?
- parcele identice in TP diferite: ori se anuleaza una dintr-un TP, ori se atribuie alt numar la cealalta, tot de OCPI.
- nume proprietari gresite: nu se taxeaza la notar, si se elibereaza in regim de urgenta. Sa mai lucreze si ei pe gratis, ca au de unde.
- baze de date eronate: aici e mai greu. Trebuie macar unul cu putin bun-simt, care sa caute prin bazele de date ( MS Access), si gaseste urgent. Pur si simplu ordonezi coloana cu nr. cadastral si vezi imediat dublurile.

  Bineînteles, cele de mai sus sunt un remake al suitei "Dupa 20 de ani". Se numesc "Peste 20 de ani"...
Averi cu totii multa dreptate, greselile sunt de la comisia localadar si de ocpi-ul unde au fost scrise t.p.(pentru ca ei vericau pv-urile iainte de scriere).
N-ar fi nico problema ca exista parcele cu acelasi numar daca ar fi in tarlale diferite.
In mod normal fiecare tarla incele cu parcela nr.1.
Rectificare t.p. se poate face numai de la comisai locala si pusa ina aplicare la ocpi unde exista arhiva , dar in ultimii ani nu se mai accepta rectificare unui t.p. decat in urma unei sentinte judecatoresti definitiva si irevocabila.la se se procedeaza cu greselie numeor proprietarilor sau autorilor.
In ce priveste ordinele aiurite ale presedintelui ANCPi, aveti dreptate :sun neconstitutionale , dar cu balamucul politic  din toamna asta nu putem, inca, sa facem nimic..
De multe ori putem avea surpriza sa masuram o tarla ,iar comisia locala sa nu fie de acord cu rezultatul muncii noaste.
In legatura cu asta (v-am mai spus ) am dat tema unui avocat sa introduca o plangare la Institutia avocatului  poporului privind neconstitutionalitatyea acestor ordine .
Problema e ca avocatii se cam tem de notari ,iar cestia , se pare , au mai multa tecere decat noi atat la ANCPI cat si la alte institutii ale statului.
In final va fac o sugestie: cautati prima editie al legii 7(a cadstrului) si veti vedea ca acolo era rezolvarea multor probleme de care ne lovim noi.Veti observa , de asemenea , diferenta enorma intre ce a fost si ce este acum legea 7.
Poate voi reveni si cu alte amanunte.
Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

bad wolf, cred ca te contrazic: pe un UAT numerele cadastrale sunt unice. Sau pe raza unui sat cel putin.
Cum se face rectificarea unui TP e cam dubios, nu prea scrie niciunde clar. Da, prin sentinta e clar, dar dureaza si costa. Nu vad de ce, daca s-a constatat la nivelul unui OCPI ca un TP s-a gresit la scriere, directorul sa nu poata da un ordin pt. rectificarea acestuia. Asta logic vorbind; ca logica are ce cauta pe-aici sau nu, e altceva.

bad wolf

Citat din: John Doebad wolf, cred ca te contrazic: pe un UAT numerele cadastrale sunt unice. Sau pe raza unui sat cel putin.
Cum se face rectificarea unui TP e cam dubios, nu prea scrie niciunde clar. Da, prin sentinta e clar, dar dureaza si costa. Nu vad de ce, daca s-a constatat la nivelul unui OCPI ca un TP s-a gresit la scriere, directorul sa nu poata da un ordin pt. rectificarea acestuia. Asta logic vorbind; ca logica are ce cauta pe-aici sau nu, e altceva.

Nu ma poti contrazice john, am intocmit si verificat sute de documentatii pentru eliberarea t.p.
fiecare UAT este impartit in tarlate de extravilan, numerotate de la 1 la n(sunt UAT unde n depaseste 200), la fel este numerotarea in intravilan.
deci o paecela se screi in t.p. sub forma :
101(tarla) ,2(parcela) , arabil(cat. de folosinta) , 2 (ha) , 4356 (m.p.) , vecinatati: Nord-Popescu Ion , est, DC 1107 , sud :paraul Rosu, Vest: Alexandrescu Ion.
Obligatoriu se anexeaza schita, care cuprinde elementele de mai sus ,plus dimensiunile pe fiecare latura.
De asmenea se anexeaza o copie dupa planu cadastral cu pozitionarea parcelei in tarla , iar aceasta este amplasarea obligatorie a parcelei , nu cea pe care o doreste persoana care efectueaza cadastrul sau proprietarul.
Toate cele bune !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Inseamna ca sistemul de numerotare depinde si de zona. Ca si multe alte chestiuni, dealtfel.

Am mai intrebat asta, dar in lumina noului regulament mai intreb o data: daca fac un dosar de intabulare se presupune ca mi-am luat banii pe lucrare, deci daca predau la OCPI masuratorile fara pretentii nu e nici o problema, am fost platit pentru ele (de beneficiar). Dar daca sunt obligat sa predau fara plata tot parcelarul tarlalei, fara nici o retributie, oare nu am nici un fel de drept de autor ? Nu ma pot opune in nici un fel ca munca mea sa fie folosita ulterior in beneficiul altora ? Cam seamana cu munca fortata, asa cum e descrisa in Codul muncii.