alternative AUTOCAD - low cost solutions

Creat de lilica, Feb 16, 2007, 11:13 AM

« precedentul - următorul »

kod

da zwCAD merge, dar nu fuge ca un AutoCAD 2000, veci. discrepante de funtionalitate cu TopoLT, TopoGraph, pt cei care le folosesc...probleme Lisp, dar asta e, de banii pe care-i dai pe licenta, nu poate mai mult, depinde acum si la ce vrei sa-l folosesti.

Modificat de kod (09-10-2008 23:15:49)

John Doe

Nici AutoCAD-ul nu e foarte stabil, mai are puncte slabe - dar putine comparativ cu performantele.
Flexibilitate? De exemplu: hai sa vedem ce este "acad.pgp" sau "acad.lin" si povestim pe urma. Si daca vreau cu adevarat automatizari, mai pun niste butoane în toolbar, care-mi acceseaza vreun LISP sau ARX sau altele. Care fac  exact ce si cum vreau eu, dar e de munca.
ProgeCAD...îmi pare rau de el. Da, este ieftin, e cu licenta, etc. etc. dar mai departe pauza.
Parerea mea, stilul meu....nu fac reclama. Fiecare cu ale lui.


Spor la munca...fiecare cu ce are !

diagodose2009

AM TESTAT SI EU zwCAD SI este OKAI, CINE ARE FORMATE SAU MODELE DE ANEXA 11  SAU CINE A LUCRAT CU
  PROGECAD SAU INTELLICAD EU ZIC CA ZWCAD ESTE DESTUL DE BUN.
--------------------------------------------------
;)

Eu zic ca nu are dreptate TOPODVLAD in legatura cu autocad puteau sa lase si ei la pret, macar sa ajunja la cel putin 1000Euro si nu 2000-3000euro.

Modificat de diagodose2009 (09-11-2009 23:48:35)

phibrizzo

mai eu folosesc ZwCAD 2007 de peste un an iar acum am trecut la 2008 si pot spune ca nu e atat de rau..ma rog..asta prin prisma mea...avand in vedere ca nu am lucrat niciodata cu acad ca sa am o baza pt comparatii.ce mi se pare foarte neplacut e ca nu functioneaza topo lt-ul pe el..nici macar pe 2009 profesional...merge in schimb topograph-ul si deocamdata e destul pt mine...mai nou vreau sa i-mi conving seful sa cumpere un topocad :zzz: ...am luat versiunea demo si mi-a lasat o impresie f buna :nod:

kod

ce versiune de topograph iti merge pe zwcad 2009 pro ?
-functia de cotare parcele iti merge
-dar oblicitatea textelor
-dar alte functii ?

phibrizzo

mmm..cred k e destul de veche..spune ca e pt autocad 14...V1.2..ce functii i-mi functioneaza...mai toate..nu mi-a mers niciodata submeniul adnotari pe plan...cotari parcela merge doar pe jumatate..adik pune distantele dar in sir sub polilinia aleasa...mie i-mi ajunge ca imi merge functia pt calculul suprafetelor prin alegerea unor puncte,caroiaj topografic si construire taluz... :nod: