Proces verbal de vecinatate

Creat de djxhouse, Oct 16, 2009, 01:21 PM

« precedentul - următorul »

Arhimede


                  Faci actualizare la imobilul intabulat ,  cu acordul proprietarului  si asa poti rezolva si clientul tau , sau clientul tau e de acord cu suprafata mai mica , mai ales daca a semnat procesul verbal  de vecinatatein 2010.


               

gina


                  Buna,

Indraznesc sa  deranjez discutiile voastre, nu sa-mi spun o opinie deoarece nu sint la inaltime, dar sa va pun o intrebare cit priveste vecinii, vad ca sinteti profesionisti in materie.

Gradina mea are 2 vecini, unul in dreapta, altul in stinga, pe care nici nu-i cunosc, nu am numere de telefon, nu stiu unde locuiesc. In 10/12 anii i-am vazut numai odata in gradina lor. Nu-mi inchipuiam ca nu-o sa-i mai vad ca altfel le ceream numarul de telef.. Gardurile au nevoie de imbunatatire, de facut altele, astea sint prapadite rau de tot si intra cainii, posibil si ursul, sint la munte.....

Eu sint decisa cum vine vara sa fac gardurile pe banii mei. Intrebarea este: daca la vecinii mei aceasta decizie nu le plac, poate au o buruiana ca le placea si eu facind gardul sint constrinsa sa o tai, imi pot face probleme?  Care parte este gardul ce imi cuvine sa-l fac eu?
Multumesc mult si o seara placuta. Gina

Modificat de gina (06-01-2012 22:05:34)



               

John Doe


                  Bun venit pe forum, gina. Nu stiu daca suntem chiar asa de profesionisti cum spui, incercam doar sa invatam unii de la altii si sa ne ajutam reciproc.
La intrebarea ta pot sa-ti raspunda mai bine ca mine colegii de suferinta care sunt si experti judiciari.



               

gina


                  Salve john,

Merci ca m-ai bagat in seama....
Colegii tai or sa vada mesajul meu sau sa ma duc sa "bat in usa lor"?  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">



               

bad wolf


                  
gina a scris:

Salve john,

Merci ca m-ai bagat in seama....
Colegii tai or sa vada mesajul meu sau sa ma duc sa "bat in usa lor"?  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


Buna Gina.
Poti sa faci ambele garduri, dar in conditii legale, adica cu Autorizatie de construire , la demolarea gardurilor vechi trebuie sa participe si un reprezentantn al serviciului de urbanism care trebuie sa participe si la trasara si marcarea noului amplasament , care trebuie sa fie , obligatoriu pe terenul tau , si sa incheie un proces verbal, chiar daca trasarea o vei face cu un topograf la intocmirea PV de trasare trebuie inscis , ca participant si reprezentantul de la urbanism si sa semneze si semnezi si tu , dar si sa respecti amplsamentul.Ok?

Modificat de bad wolf (08-01-2012 02:19:48)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gina


                  Salve,

Multumesc  Wolf pt raspuns ,
Mi-ai dat informatii f.interesanti, eu nici nu ma gindeam ca trebuie autorizatie de construire, numai bine,



               

Anton Pann


                  Totul e OK pana aici. Dupa ce obtii toate autorizatiile si semnaturile si ... cele legale, faci gardul . OK . Si apoi vine vecinul si .... prapad, de ce nu l-ai anuntat ! . Si apoi incepe circul. Cred ca cel mai important este sa cauti vecinii si amiabil, sa obtii acordul lor. Si abia dupa aceea sa purcezi la autorizatii , planuri si schite . Pentru ca , daca le faci inainte , fara acceptul lor, poti ajunge in instanta la granituire si expertul poate ajunge la alte solutii. Pentru el, nu va conta ce scrie in autorizatie sau ca ai facut trasarea cu x-ulescu categoria D sau firma Y-CAD . Deci fa tot posibilul sa-i implici si pe vecini !!  eventual sa semneze PV de trasare , dupa ce va convingeti ca totul este OK. !!


               

bad wolf


                  Ai mare dreptate Anton Pann. Va trebui sa-i citeze , eventual, in mass-media daca u le cunoaste adresele.
De aceea am spus ca e bine sa participe cineva de la urbanism atat la desfintarea gardurilor cat si la montarea noilor garduri si sa se incheie procese verbale si n-ar strica si ridicari topografice atat inainte , cu pozitia gardurilor echiv cat si cu pozitia gardurilor noi.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gina


                  Salve,


Se cam complica treaba...cita bataie de cap o sa-mi dea aceste garduri...
 Sint bucuroasa de faptul ca am dat peste acest sit unde  raspunsurile voastre m-au iluminat, va multumesc mult.

Si daca eu as face un gard fara a desfiinta pe ala vechi!? asa nu umblu pe niciunde,  rezolv cu izolarea proprietatii mele impiedicind intratul oaspetilor nepoftiti( caini, pisici eventual ursi...)  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">. Nu ar fi maxim cum estetica.....
mmmmmmhhhhhhh o sa vad.
Numai bine la toti! G.



               

Anton Pann


                  Ar mai fi o posibilitate . Stilpi de "magrin" - plasa de sarma , o placuta cu un nr. telefon ...gata gardul- nu trebuie nici autorizatie - e constructie provizorie . Ramane asa pana de cauta ei , daca nu le convine te vor cauta sigur. Si apoi e usor de mutat gardul, daca se va impune .

Modificat de Anton Pann (09-01-2012 19:22:13)



               

gina


                  Buna Ziua,

Oricum eu de plasa vreau sa fac gardurile, este separarea intre gradini si asa sta bine, dar in loc de stilpi de lemn de pun stilpi de tiava bagati in ciment face diferentza????!!!!l
Numai bine si o zi buna! G. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

John Doe


                  Ce are fundatie de beton e constructie.


               

Ionica34


                  Ce are fundatie de beton e constructie!!!
Gardul meu e de plasa cu fundatie de beton. E drept ca fundatia nu e ingropata foarte adanc in pamant, dar se cheama ca are fundatie. Si asta e constructie?!!!
Stiu cladiri care nu au fundatie si magazii care au fundatie.
Dau si definitiile din DEX pentru constructie si fundatie.

CONSTRUCȚIE, construcții, s.f. 1. Clădire executată din zidărie, lemn, metal, beton etc., pe baza unui proiect, care serveşte la adăpostirea oamenilor, animalelor, obiectelor etc.; spec. casă, edificiu, clădire.
FUNDAȚIE, fundații, s.f. 1. Element sau ansamblu de elemente de construcție care serveşte ca suport sau ca bază de susținere a unei construcții, a unui utilaj, a unei mașini etc.; fundament, bază, temelie.

Se observa ca si o macara sau utilaj greu are fundatie, i-l intabulam si pe asta?!!



               

John Doe


                  Nu am dat definitia constructiilor, ci modul in care sunt categorisite in cazul in discutie. Daca la OCPI au alta definitie, da-le cu DEX-ul in cap din partea mea...


               

Ionica34


                  Pai sa stii ca merita. Eu nu ma refeream la tine, John Doe, ci ma refeream la tampeniile care le fac astia de la OCPI.
Azi era un prieten la mine, si-l suna sotia ca aia de la OCPI Constanta vor sa le dea si parola si userul de la ROMPOS, ca sa se logheze ei sa vada ca el s-a conectat la ROMPOS cand si-a facut lucrarea!!!!
I-a trimis la plimbare.
Problema lor : domnule pai daca ai lucrat cu Rompos, de ce nu-ti apare domnule userul si parola in fisier, noi de unde stim ca te-ai logat acolo?!!!