ordin 415 modif ordin 634

Creat de moholea, Oct 01, 2009, 03:45 PM

« precedentul - următorul »

moholea

Rog pareri despre aceasta ultima modificare...Cum adica se intabuleaza din oficiu toate parcelele dintr-o tarla in baza planului parcelar?

John Doe

Probabil se atribuie nr. cadastrale provizorii pe schitele noastre avizate, ajung la BCPI si omul merge acolo su Titlul de proprietate in mâna, face o cerere sa i se intabuleze parcela cutare si gata. Intabularea are la baza o lucrare facuta de un autorizat si avizata de OCPI, nu ? Mai completeaza ei CP-ul (contra taxa, normal) si cam asta cred eu ca se vrea... Iar la urma de tot, ghici cine raporteaza depasirea planului cincinal si realizarea cadastrului general ?
Asta fiind oricum de viitor iar ceva bani de la UE venind acum, hai ca se fac niste licitatii (de râs, zic eu) pentru cadastru general, sa nu ni se bage de vina ca iarasi am cheltuit banii si nu se vede nimic.

toporas

Cred mai degraba ca te vor trimite la cei care au facut planul tarlalei sa te intabuleze ei! Ca doar de asta au facut planul ala pe bani foarte putini. nu?

John Doe

Adica OCPI sa ne trimita clienti? Hai sa fim seriosi...

mariancornel

ala care face planu face si cpurile direct, ca sa poata ocpi sa dea numerele cad direct, proprietaru merge doar la cf. eu asa am inteles. lucrurile nu-s prea clare. poate dupa alegeri? :rotfl:

delo

planurile parcelare verificate care sunt in baza de date la oficiu,cp-urile vor fi facute de acestia,iar cele care nu sunt in baza lor de date for fi facute de persona sau primaria care detine planul parcelar(dar cine suporta cheltuielile),se poate intabula prin exceptie conform art.26 Prin exceptie de la prevederile art. 26, la receptia documentatiilor cadastrale pentru imobile situate in extravilan unde nu exista plan parcelar in arhiva oficiului teritorial sau a primariei, acesta va fi inlocuit cu un «plan de incadrare in tarla», pe care sunt reprezentate limitele tarlalei, limitele imobilelor care au numere cadastrale anterior atribuite, limitele imobilului in cauza si orice alte detalii fixe din teren.
   (2) Planul de incadrare in tarla va fi intocmit in format analogic si digital, va fi semnat de persoana autorizata, de proprietar sau de detinatorul legal si vizat de presedintele comisiei locale de fond funciar.
   (3) Planul de amplasament si delimitare intocmit in conditiile art. 261 va purta mentiunea «Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar».
   (4) Mentiunea «Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar» se va nota din oficiu in cartea funciara.
   (5) Proprietarul va da o declaratie pe propria raspundere ca a fost informat cu privire la consecintele ulterioare ale lipsei planului parcelar. CARE TREBUIE AUTENTIFICATA LA NOTAR

John Doe

"...persoana sau primaria care detine planul parcelar..." - adica eu, simplu cetatean, pot detine un plan parcelar legal pe care nu-l are nimeni ?

bad wolf

#7
Citat din: John Doe"...persoana sau primaria care detine planul parcelar..." - adica eu, simplu cetatean, pot detine un plan parcelar legal pe care nu-l are nimeni ?

Nu !
Singurul plan parcelar legal este cel asumat de comisia locala de fond funciar si prezinta semnatura prededitelui comisiei(primar) si stampila primarului (nu a consiliului local) si numar de inregistrare de la primaria respectiva.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Asa stiu si eu, dar se pare ca in ordin scrie altceva.

delo

Am auzit ca terenurile in extravilan care sun intabulate dupa noul ordin 415 cele care trebuie sa scrii cu localizare incearta nu se pot vinde sau construi pe ele.este adevarat?

mariancornel

E TERENUL TAU, NU VAD DE CE NU L-AI PUTEA VINDE. de construit e mai nasol, pentru ca daca se dovedeste ca nu-i acolo terenul tau, e mai greu sa o demolezi  :)
pe de alta parte daca iti faci gard si construiesti, nu cred ca primaria poate sa ignore lucrul asta, atunci cand dupa 1-2-3-5-10 ani se apuca sa faca planul parcelar. adica nu cred c-o sa mai aiba curaj sa te mai mute de acolo, mai ales ca si planul de incadrare in tarla tot de primarie e semnat.

bad wolf

#11
Citat din: mariancornelE TERENUL TAU, NU VAD DE CE NU L-AI PUTEA VINDE. de construit e mai nasol, pentru ca daca se dovedeste ca nu-i acolo terenul tau, e mai greu sa o demolezi  :)
pe de alta parte daca iti faci gard si construiesti, nu cred ca primaria poate sa ignore lucrul asta, atunci cand dupa 1-2-3-5-10 ani se apuca sa faca planul parcelar. adica nu cred c-o sa mai aiba curaj sa te mai mute de acolo, mai ales ca si planul de incadrare in tarla tot de primarie e semnat.

In extravila nu se construieste .
Exceptie contructiile-autorizate- pentru productie industiala sau agricola(in special zootehnica).
Sper sa gasesc cararea corecta !

mariancornel

MAI EXISTA SI SCOATEREA DIN CIRCUITUL AGRICOL  :dinti:

bad wolf

#13
Citat din: mariancornelMAI EXISTA SI SCOATEREA DIN CIRCUITUL AGRICOL  :dinti:

Inainte de asta trebuie ca terenul respecriv sa fie trecut in intravilan ,iar asta o face CL prin PUG, nu o facem noi  !!!!!
Sper sa gasesc cararea corecta !

metropolis

Am un teren cu Titlu de proprietate eliberat în 2008 pe extravilan ,iar aici a fost făcut PUG aprobat în 1999, pot să-l intabulez pe intravilan ? Multumesc!