Oferta de munca

Creat de blacksearom, Noi 28, 2006, 08:37 PM

« precedentul - următorul »

www.ipartner.ro

E usor de vorbit si dat cu parerea, dar uitati-va putin la numarul de euroi pe ora in fiecare din tarile unde credeti ca se castiga bine 5000 dolari pe 5 saptamani si o sa vedeti ca de fapt poate castiga chiar prost...

dtoni


klu_naravas

foarte corect.....dar nu uitati ca aici e romania si lipsa de respect predomina.

John Doe

Si eu sunt pentru, nu numai din motivele spuse de doru2. Dar, totusi, sa dam o sansa...pacii: poate oamenii nu au 2 ani de practica, poate nu au aparatura, etc. etc.
Parerea mea: dupa 2 - 3 postari, oricum vei fi cunoscut pe forum nu cum vrei tu, ci asa cum esti. Iar cei cu colaborarile o cam dau în bara.

Spor la munca !

goguletz

Aveti si voi dreptate in felul vostru, dar eu sunt de alta parere. E greu pentru un student, mai ales care nu este din oras si care nu provine dintr-o familie instarita sa faca fata nevoilor (cheltuielilor) zilnice. Atunci, eu i-as recomanda, atunci cand nu este la cursuri si seminarii, sa lucreze pentru un autorizat sau chiar firma in regim de colaborare, ca din punct de vedere profesional are ce invata si ii mai vine si un banut peste.

Sper ca suntem cu totii de acord ca practica se face mult prea putina in facultati.

Eu, unul, am inceput sa lucrez inca din anul III (se faceau 5 ani de studii), in regim de colaborare, pentru o persoana fizica. Erau lucrari de cadastru si masuratori de drumuri. Din punctul meu de vedere, am invatat enorm, chiar daca nu faceam decat sa alerg cu jalonu' prin maracini si boscheti - initial. Ma simteam mult mai increzator in cunostintele mele si chiar vedeam importanta anumitor materii, care pana atunci mi se pareau "penale".

Sanatate!

www.ipartner.ro

Ce zici tu mai sus se numeste part-time.
Colaboratori pentru noi reprezinta acei oameni cu experienta cu care poti impartii atributiile intr-un proiect si sigur COLABORATORUL se va ocupa profesionist de atributiile primite.
 
Niciodata un student anul 5 nu poate sa fie colaboratorul unui Geodez cu peste 7-8 sau mai multi ani de experienta in spate.

Sunt studenti in ani terminali si cand le arati o piramida geodezica din masina ei te intreaba ce e aia.

Cu planul sau harta in fata nu stiu sa gaseasca un reper de nivelment sau o borna, si exemplele pot continua.

Si foarte proasta gandirea, numai de nevoie munceste omul, dar sa-si insuseasca cat mai mult din meserie in timpul facultatii, chiar daca au parintii bani, nici unul nu se gandeste.

Iar cand termina facultatea vrea lucrari de indesire a retelei geodezice cand respectivul nici nu stie sa-si orienteze aparatul avand 2 puncte cunoscute cu vizibilitate intre ele.

Asta e realitatea vazuta de mine.

P.S. sunt si studenti buni, dar prea putini pentru cerintele de pe piata, dar aceeia stiu sa se evalueze corect (o alta calitate a lor).

Un geodez adevarat are mult bun simt si constiinta, o vedere in spatiu cat si despre sine foarte bine dezvoltata.

Poate alergam cu totii dupa bani, dar pana acum nu am auzit nicio batranica cu pensie de 300 Ron sau mai mica caruia sa nu i se faca cadastru la garsoniera la pret poate mai mic decat taxa la ocpi.

Si toti am inceput la jalon.
La 15 ani in vacantele de vara din liceu ma tineam de mira facand profile la Geofizica (Prospectiuni Geologice si Geofizica), tot atunci am inceput sa masor cu Theo 020, si acum studentilor in ani terminali li se pare umilitor sa se tina de un baston de prisma, iar cand se tin, nu-si imagineaza ca nu trebuie sa fie obstacol intre prisma si Statia totala.

Am vazut prea putini studenti care sa lucreze in facultate... sau mai devreme... dar asa e inca mentalitatea la noi.
Daca e ca in germania, la 18 ani copilul sa primeasca un sut in dos si sa i se spuna de catre parinti acum descurca-te... ia sa vezi ce se apuca studentul de munca... dar avem in spate 50 de ani de comunism... mentalitatea se schimba greu...

mihailavram

ipartener
ai perfecta dreptate, urmaresc acest forum de pe vremea cand erau putini membrii,
cand am spus lucruri asemanatoare dat fiind faptul ca colegii nostri mai in varsta si cu experienta nu utilizeaza forumul, am dat de o lume noua, tanara si visatoare.
vorba unui profesor de-al meu "butonica" e o trista realitate.

John Doe

Da, Mihai, si eu am vazut multe postari complet aiurea sau puse de oameni care din 2 propozitii si-au dat cu firma-n cap.
Cred ca trebuie sa tinem cont de mai multe lucruri:
- sa ne respectam între noi;
- sa nu fim rai unii cu altii;
- sa nu credem ca pe forum se tin cursuri intensive;
- si, cel mai greu: sa stim ce stim si sa stim ce NU stim, si sa ne comportam ca atare.

Spor la munci,

www.ipartner.ro

No mesage!

Modificat de www.ipartner.ro (05-11-2008 16:08:54)