cine stie care e factorul de scara in Arad sau cum se calculeaza

Creat de vermessungen, Ian 22, 2012, 01:34 AM

« precedentul - următorul »

vermessungen


bad wolf

Citat din: vermessungencine stie care e factorul de scara in Arad?

Intreaba la OCPI, dar potisa folosesti factorul de scala (asa se spune corect) de 1,00000 fara teama ca vei avea deformatii, pt ca Aradul e in zona de deformatii foarte apropiate de 0.00000.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Citeste aici si te lamuresti

http://www.noitopografii.ro/articole/cartografie/deformatiile-liniare-relative-in-sistemele-de-proiectie-stereografic-1970-gauss-kruger-utm-si-comparatii-intre-acestea   
 :hi:

La Arad, def. pozitive aprox25cm/km (dist. teren mai mica decat cea din planul de proiectie)
Daca vii la mine-n Timis si masori la Beba Veche... 50cm/km.

Acum, daca te duci la OCPI... sa nu-i pui intr-o situatie jenanta...
Acest factor de scala este valabil pt. sit. cand masori cu st.totala.
Daca masori cu GPS-ul, el este introdus in gridul de distorsiuni, a.i. fiecare punct masurat este ca si cand ar fi un punct geodezic la care i s-au aplicat toate corectiile.

Modificat de Mit (22-01-2012 00:53:41)

bogdy

miu:=0.999750+6.145388*1.0e-15*(sqr(X-500000.0)+sqr(Y-500000.0));
fs=miu-1
incearca asta :hi:

Mit

formula deformatiei liniare relative este

D = ((X^2+Y^2)/(4*0.099975*Ro^2))-0.00025
unde Ro = raza medie de curbura la lat. φ0

Modificat de Mit (22-01-2012 10:07:29)

vermessungen

Eu am de masueat un drum se 20 km in zonz Arad si va  trebui sa introduc in statie factorul de scara  la compesarea  retelei si in zonz arad Nadlac deformatiile sunt cele mai mari si nu vreau sa gresesc . Voi introduceti factorul de scara in compensare ? Eu folosec Terramodel

Mit

Compenseaza drumuirea, obligatoriu sprijinita la capete pe puncte din RGN sau GPS.
Automat, si punctele radiate vor avea coordonate compensate. Ti-as recomanda sa nu mergi cu drumuire de 20km, ci s-o imparti in segmente mai mici sprijinite la capete tot pe puncte GPS.


bad wolf

CitatEu am de masueat un drum se 20 km in zonz Arad si va  trebui sa introduc in statie factorul de scara  la compesarea  retelei si in zonz arad Nadlac deformatiile sunt cele mai mari si nu vreau sa gresesc . Voi introduceti factorul de scara in compensare ? Eu folosec Terramodel

Sunt mari ,dar nu de speriat , uitate- la postarea lui Munteanu_79 si vei gasi un grafic de unde poti sa-ti calculezi singur factorul de scala , acel grafic e mai usor de folosit decat formulele primite de la ceilalti colegi  care au fost binevoitori sa le posteze.

De regula cand faci o masuratoare care necesita folosirea factorului de scala, acesta se introduce in aparat in timpul masuratorilor, altfel ai sansa sa nu te incadrezi in tolrenta de masurare.

Modificat de bad wolf (22-01-2012 14:02:10)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Uita-te putin peste regulamentele de la OCPI.
In conformitate cu regulamentele in vigoare la fiecare 3 km trebuie sa ai cate 2 puncte de sprijin determinate in reteaua geodezica de stat (prin indesire sau deja existente).
Factorul de scara nu se foloseste la ridicari prea des, mai mult la trasari, atunci apar probleme.
Factorul de scara se foloseste in special la raportari cand lucrezi in coordonate polare. Daca lucrezi in X, Y, Z deja in sistemul geodezic national, nu prea mai ai nevoie de acest factor de scara.
Daca vrei sa introduci factorul de scara, vezi postarile de mai sus.

bad wolf

Citat din: Ionica34Uita-te putin peste regulamentele de la OCPI.
In conformitate cu regulamentele in vigoare la fiecare 3 km trebuie sa ai cate 2 puncte de sprijin determinate in reteaua geodezica de stat (prin indesire sau deja existente).
Factorul de scara nu se foloseste la ridicari prea des, mai mult la trasari, atunci apar probleme.
Factorul de scara se foloseste in special la raportari cand lucrezi in coordonate polare. Daca lucrezi in X, Y, Z deja in sistemul geodezic national, nu prea mai ai nevoie de acest factor de scara.
Daca vrei sa introduci factorul de scara, vezi postarile de mai sus.

Singurele documentepe care esti obligat sa le avizezi la OCPI , atunci cand lucrei la drumuri, auotostrazi, cai ferate constructii , s.a. sunt cele pentru exproprieri, la executie OCPI-ul nu se baga.
Daca ANCPI/OCPI ar interveni la control pe executie nici nu va imaginati cati topografi sisi firme ar primi interdicie de lucru nefiind autorizati, dar asa...
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Bad Wolf, de acord cu tine ca OCPI-ul nu se baga la executie.
Eu i-am spus sa tina seama de regulamentele de la OCPI ca si punct de plecare.
In genere insa, nu se recomanda drumuiri de peste 3 km.
Eu unul asa procedez.
La o adica, beneficiarul poate solicita avizarea din punct de vedere tehnic a lucrarii de ridicare la ocpi-ul din zona.
Mi s-a mai intamplat.

AlexGIS

Citat din: vermessungenEu am de masueat un drum se 20 km in zonz Arad si va  trebui sa introduc in statie factorul de scara  la compesarea  retelei si in zonz arad Nadlac deformatiile sunt cele mai mari si nu vreau sa gresesc . Voi introduceti factorul de scara in compensare ? Eu folosec Terramodel


Nu ai nevoie de niciun factor de scară fiindcă la un drum de 20 km trebuie obligatoriu să faci o reţea. Nu cu RTK. Static cu post procesare din puncte tari + punctele noi legate între ele. Mai mult de două-trei zile nu durează. Când calculezi, faci pe segmente totul. Adică aşa, ca la carte. Nu ai nevoie de mai mult de 10 borne. Nu te apuca să măsori degeaba fără să ai reţeaua făcută. Trust me.

PS Dacă omul de la tijă trage la măsea, nu te ajută reţeaua.  :)

vermessungen

Raspunsul corect la intrebarea mea este :
Fac drumuirea cu puncte determinate GPS la 3 km si intre aceste puncte indesesc cu Statia totala la care este introdus factorul de scara . Acesta este rasounsul corect si asa trebuie facuta o retea daca o ai pe distante mari

topograful linistit

@vermessungen

Si cum ai calculat factorul de scara?
Sau ai luat de buna ce ti-a zis unul-altul?
In 20 km de la est la vest factorul de scara nu se schimba si el?