Ce statii emisie-receptie walkie-talkie folositi

Creat de kod, Mar 16, 2011, 02:14 PM

« precedentul - următorul »

kod

Asa cum spune si titlul topic-ului, asteptam pareri pro si contra si mai ales ce performante ati reusit cu ele pe teren, eventual poze, link-uri de unde le-ati achizitionat, preturi etc. ...ati prins ideea :hi:

John Doe

Probabil MOTOROLA sunt printre cele mai bune. Cele profi, nu alea de supravegheat copii din camera vecina.

Mit

AEG-garantat 5 km in extravilan, trantite, plouate, batute de soare, cu alte cuvinte vitregite si ... FUNCTIONALE dupa aprox. 5 ani. :nod:

kod

Eu folosesc de 5 ani Cobra PR 260, nu sunt cine stie ce, dar au cateva functii frumoase, precum "vox" = hands free, am vreo 22 canale + 38 subcanale, functie blocare, power saver, lumina etc.
Pro: Am vorbit cu ele la 4 km in camp deschis, si cred ca merg si mai mult !
Contra: daca am o linie de inalte care desparte cele doua statii pe teren, nu le mai poti folosi.


300/300px 14.5KB

dtoni

eu folosesc de 4 ani UNIDEN  sunt bune dor ca ca au unele probleme, unul dintre ele are volumul  mic chiar dca este la maxim , in cazul in care sa descarcat bateria nu il mai pot folosii in rest 8KM fara probleme in extravilan si 3 in oras


110/176px 5.5KB

sacoracad

Cobra isi face datoria cu succes, mai ales pentru calitate/pret, chiar si "jucariile" MicroTalk MT200: 3-4km, 150 ron doua buc, rezista la cazaturi, consum mic de energie, etc

adrianc

Am eu un sistem gura-urechi, garantie pe viata sau pana la primul accident major.
Pe camp bate cam 1km (cred...,  500m testat, garantat, si eu aud cam prost). Cam interfereaza cu masini, camioane, zgomot de la constuctii.

D-astea cu radio.. am cobra microtalk mt800, calitate/pret sunt OK, am vorbit la 1-1.5km pe dealuri impadurite (deci cu obstacole majore), tin destul de mult acumulatorii (deci consum mic), rezista la socuri (scapate de pe baraj si asamblate la loc functioneaza inca).
Nu-ti recomand d-alea profesionale, pe langa faptul ca sunt scumpe, sunt create pentru DOMNUL inginer, care nu se baga in santuri si nu sare garduri. Am avut niste mototola semi-pro si m-au lasat la primul scapat pe jos.
La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

Motorola Radius GP 300 - antice si batrâne, greutate cat o caramida dar nu interfereaza cu absolut nimic, bat cam 2.5 km cu obstacole si bateria tine mai mult ca mine.
Daca ai de sarit un gard, trebe sa arunci statia peste prima data (si cu toata increderea, nu are nimic) si dupa aia sa sari si tu, ca cu ea in mana nu reusesti.

herlitz

ALAN 15 Km si nu se interfereaza cu nimic, nu au treaba nici ce reteaua de inalta tensiune


djxhouse

Motorola T5622
am 4 bucati. singurele pe care le-am incercat
sunt usoare, au hands free. dar ca sa vorbesti trebuie sa apesi pe buton.
raza de actiune..
in oras 500-700m (blocuri de 4 etaje)
pe teren liber 4km testat.  :hi:
nu ma deranjeaza liniile electrice.
cateodata mai vb cu soferii de pe camioane
tocmai ma gandeam sa pun unul pe masina si sa aud unde e radar :D :nebun: