Combinare - o idee interesanta

Creat de djxhouse, Oct 27, 2010, 03:23 AM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Salutare tuturor.
Treaba sta in urmatorul fel
Am un TCR805ultra...
si un GPS South

Si m-am gandit la urmatorul lucru.

Cum e la Smart Station, pui statia totala, deasupra gps-ul.. si cat timp masori cu statia totala, GPS-ul determina punctul statiei.

si de aici mi-a venit ideea. ca la statia tps800 se poate demonta  "manerul", si in locul lui montez un suport pt gps, si cat masor cu statia totala, pun gps-ul sa determine punctul. punctele de statie sunt memorate in carnetul de teren de la gps si cand ajung acasa prelucrez totul.
asa nu mai trebuie sa stationez inca un timp si cu gps-ul.

intrebare... oare pot gasi un asa suport? de la seria 1200 e compatibil cu tps800?

ce ziceti de idee?
 :hi:

doru2

interesant, noi avem smart station de multi ani si le-am folosit in acel mod fix de zero ori. toata teoria asta, a celor de la leica, este doar un blablablablablabla...

singura problema pe care cred ca o vei avea este centrarea antenei pe punct. dar poti sa incerci si sa vezi ce-ti da. dupa, verifici cu gps normal coordonatele si le compari. da-ne de stire si nua.

goguletz

In principiu ar trebui sa mearga.

Eu cred ca initial, manerul de deasupra a fost gandit pentru a putea fi decuplat si montat un sistem simplu cu reflector. Astfel se pot face observatii intre doua puncte de statii, concomitent. Bineinteles daca ai doua statii totale ce folosesc acelasi sistem.

Dar, cine stie, poate am eu o imaginatie prea bogata.

djxhouse

doru2 ... daca antenna este fix deasupra statiei totale, nu vad care ar fi problema la centrarea antenei pe punct.  si daca il fac in asa fel, ca inaltimea antenei fata de statia totala sa fie cu 20cm mai sus, atunci cand masor inaltimea statiei de ex 1.750m, atunci stiu ca inaltimea antenei este de 1.950m.

goguletz ... buna idee... eu nici nu m-am gandit la sa pun deasupra un reflector. dar presupun ca ideea este aceasi.

INTREBARE ... oare de unde pot gasi doar "manerul" de vanzare de pe un TPS1200 ???

advex


djxhouse

la decalare chiar ca nu m-am gandit

dar in schimb..., am pus trepiedul deasupra punctului, l-am calat.. am pus ambaza si sistemul de prindere pentru GPS, am stationat, am determinat punctul, am scos sistemul de prindere, am pus statia totala si am inceput sa masor.

si de aici vine ideea ca sa economisesc ceva timp, cat timp masor cu statia totala, determin punctul cu GPS-ul

 :uimit:

Alin B.

ar trebui ca tot timpul sa instalezi trepiedul mai sus decat de obicei, astfel incat antena GPS sa fie mai inalta decat operatorul si cred ca si asa vei mari efectul multipath.

ace

@Alin B. : asta in cazul in care ai antena pe jalon,daca e pe trepied cum mai calezi?

c_pascu

Ma gandesc ... daca rotesti antena in jurul axei sale calitatea masurarorilor nu va fi afectata?
Stiu din auzite ca la sistemele GPS mai vechi antena trebuia orientata pe directia nord.

advex

Model de prindere GPS:
http://www.surveyequipment.com/images/smartstation_02.jpg" alt="" border="0" align="top">

bad wolf

Metoda merge foarte bine daa ai aparatura adecvata ..
Eu am folosit aceasta metoda folosind aparatura Topcon atat statiile cat si GPs-urile.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Kaleh

Orientarea spre nord a antenei GPS doar scurteaza timpul de stationare (initializarea, sau cu alte cuvinte, timpul necesar instrumentului sa se dumireasca pe ce lume se afla).
Referitor la intrebarea ta, de regula minerul statiilor totale are exact pe axul vertical o gaura filetata (pentru prisma...). Adapteaza antena la acel filet.

djxhouse

inca nu am facut nimic.
nu am gasit maner.
probabil manerul de la TPS1200 nu este compatibil cu manerul TPS800

si nici maner TPS800 nu am gasit :( :rusine:

Kaleh

Leica are un principiu: Carcasele sunt identice, deci un miner de TPS1200 va merge sigur la TPS800...
Degeaba ti-as da telefonul lui George Damian, ca nu prea raspunde, are cine raspunde la telefonul firmei. Eu zic sa mergi la TopGeoCart, la sediu (peste drum de Bucur Obor, aproximativ), vorbesti cu el si te duce la baietii de la service, la parter. Daca dai de Silviu, te rezolva...