Ce tip de statie folositi

Creat de lilica, Oct 28, 2006, 04:05 AM

« precedentul - următorul »

simplu06


                  Leica TS 06"


               

bad wolf


                  Eu consider ca cea mai buna statie este cea pe care stii sa o folosesti cel mai bine si faci orice fel de lucrari cu ea.
Succces !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  Am nevoie de un manual in limba romana pt LEICA TS06, eu am dar in limba engleza, am habar, dar ar fi binevenit unu in limba romana.Ma poate ajuta cineva?

Modificat de adrianmonea (12-03-2010 17:24:21)



               

moholea


                  geosilva

viza la 8600m????? din cate imi amintesc, in manualul de la 325 e dat parca cu 1500m in conditii de vizibilitate buna.
La 8600m ce se vede prin luneta???



               

Ionica34


                  Nu, la 325 in manual e data ca viza pana la 5000 m. 1500 e pe miniprisma.
Da, poti face vize pana la 7000 m, mai stiu pe cineva in Calarasi care a dat la fel, dar asa cum spunea si geosilva, e ceva aproximativ. Adica nu prea vezi prisma (puterea de marire e de 30x) dar o iei dupa semnalul intors.
Leica da ca sigure vize la unele echipamente de pana la 10 km (ce dracu s-o vedea nu stiu) deci, teoretic se poate. Practic, e inutila, parerea mea.



               

moholea


                  cea mai lunga viza am dat-o la 2900m, cu sokkia 610, in conditii aproape perfecte de vizibilitate si abia am vazut prisma


               

Marian


                  Eu am o leica TC1610 si am masurat, in conditii bune, o distanta de 3407m.


               

geosilva


                  > MOHOLEA
> IONICA34

Echipamentul poate masura vize asa de lungi deoarece unitatea EDM este cu laser vizibil la toate masuratorile.
Centrarea pe prisma se face, cu o oarecare aprozimatie, folosind laserul de ghidaj (sau ceva similar) si atunci cind este pozitionat pe centrul prismei intensitatea radiatiei luminoase reflectate este maxima, deci poate fi observata de operatorul de la statie.
Referitor la pozitionarea dpdv al unghiurilor orizontale, tb sa precizez faptul ca statia era pozitionata intr-o zona destul de inalta dpdv altitudinal iar prisma era fixata pe trepied o movila, astfel incit in spatele prismei era doar linia orizontului.
Prisma era dotata cu panou si ridicata la aprox. 100 cm fata de nivelul trepiedului.
Masuratoarea s-a executat in luna de vara, dupa ora 20, cu vizibilitate maxima si fara nici un fel de miraj, praf, ceata , etc.

Probleme mai mari am avut cind am inceput sa fac reducerile la planul de proiectie, la coarda, etc. Oricum nu se doreste a fi o determinara de ordin geodezic deoarece precizia de determinare depaseste toleranta.

Ma puteti crede pe cuvant sau daca doriti se poate demonstra faptic.

PS. Acea viza nu a fot singulara - au mai fost inca 2-3 de marime similara si mai multe de ordinul a 4 -5 km.


_______________________________________
SC GEOSILVA SRL
Precise surveying


               

simplu06


                  adrianmonea da, am eu in limba romana . Am tot ce tine de Leica FlexLine TS06 .
Daca te intereseaza ceva anume ti-as putea spune, Il am in limba romana listat, in format doc nu stiu daca este pe cd`ul original...sa ma uit..

Modificat de simplu06 (29-03-2010 19:18:30)



               

Scorpyon


                  Leica 1205+, dar eu raman fun Leica 805, tot este mai stabila si fiabila pentru trasari, kiar dak 1205 este robotizata! http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


               

doara.florin


                  Ma apuca nostalgia, eu am inceput cu un Trimble S6 pe care il folosesc de 1 an  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

huber


                  pt inceput mi-am luat un SOUTH 962R, e bunicica, sunt multumit .

Modificat de huber (07-09-2010 08:54:28)



               

John Doe


                  huber: Cât ai dat pe ea?


               

huber


                  Aproape 25.000 Ron in Octombrie 2009, am prins mai multe oferte, am luat 2 (1 pt un prieten),

Statie totala
Distomat Bosch DLE70
incarcator
baterii 2 buc
prisma 2 buc
jalon 3.6 m 1 buc
jalom 6 m  1 buc
trepied aluminiu
stylus pen 2 buc
ambaza cu centrare laser
soft descarcare date
licentza proge-cad 2006
soft topko-express
buletin BRML

Modificat de huber (07-09-2010 09:02:51)



               

adrianmonea


                  cu sau fara TVA?