Trimble VRS Now in curand si in Romania

Creat de Ionica34, Oct 06, 2011, 01:23 AM

« precedentul - următorul »

herlitz

#15
Citat din: Ionica34La ora actuala sunt amplasate in Bucuresti, Tulcea, Iasi, Baia Mare, Deva, Craiova, Ghimbav.
Vor mai fi amplasate in Suceava, Targu Mures si Mangalia.
Echipamentele folosite Trimble NetR9 cu antena Zephyr Geodetic 2.
PERSONAL NU AM AUZIT SA SE INSTALEZE IN CRAIOVA DACA DA UNDE ????

Ionica34

Da, scuze, nu e chiar Craiova, este vorba de localitatea Carlogani, la aproximatvi 40 km de craiova

John Doe

Da, dar statia e la nord de Craiova. Pe mine ma interesa daca este vreuna care poate fi folosita in zona de la Drobeta-Craiova in jos, pana in Dunare.

dpd

Imi pare rau ca Ionica34 nu a raspuns la intrebarea mea. Eu ii ridicasem mingea la fileu si am fi putut afla care ar fi avantajele acestei noi retele chiar daca datele (de timp real sau postprocesare) vor fi contra cost. Oricum e de apreciat orice astfel de initiativa mai ales cand vine din privat. Si e greu sa concurezi cu statul cand la el e gratis (corectii diferentiale in timp real). Pana acum cei cu retelele private ( majoritatea distibuitori de echipamente) au furnizat date pentru post procesare gratuit la o rata de 30 de sec si probabil corectii de timp real tot gratuit pentru "clientii casei".
Cea mai eficienta solutie e parteneriatul public privat care functioneaza foarte bine in alta parte ( ex Franta) dar asa ceva in Romania e departe de a se putea realiza. Sau poate "breasla geodezilor" sa creeze propria retea ( gen Franta, Italia...) unde sa se cumpere  100 de receptoare si antene ( la un pret foarte scazut avand in vedere cantitatea) si fiecare sa-si gestioneze statia iar un centru de monitorizare si control sa produca corectiile de timp real. E doar o idee...

Ionica34

dpd, asa cum am mai zis si mai inainte, preturile le voi afla si eu mai tarziu.
Deocamdata, tot ce stiu este ca reteaua este in testare. Dupa validare, atunci aflu si preturile.
Noi asiguram doar mentenanta retelei.
Intr-adevar, datele vor fi contracost. Si cele Rinex si cele RTK. RTK va fi posibil doar in VRS. Nu se poate conexiune single station.
Avantajul, poate e mai mare pentru diverse firme care au afaceri in diverse tari europene, cu predilectie firme care activeaza in agricultura si au nevoie de o retea unitara. Platesc in Germania si lucreaza oriunde in Europa, spre exemplu.
Pentru noi, deocamdata, da, avand in vedere ca ROMPOS RTK e gratuit, nu e mare avantaj sa ai si abonament la alta retea. Poate doar daca pica ROMPOS-ul iar.
Dar in momentul in care Rompos va fi pe bani, atunci vei avea de ales. Asta ar fi alt avantaj, ca-i obliga pe cei de la ANCPI sa nu sara calul.

dpd


topocad.ana

rompos-ul nu va fi niciodata pe bani, din simplul motiv ca a fost finantat din afara, iar statul roman nu poate percepe nici o taxa. obs statice sunt taxate pt ca se considera ca se executa servicii suplimentare (selectarea intervalelor, transmiterea mail-urilor, etc). ideal sr fi sa se incheie parteneriate intre detinatorii retelelor private ( topgeocart si ...cine o fi la trimble) in vederea indesirii retelei. 10-20 de statii private tot nu asigura o densitate 1 statie la 30-40 km

Modificat de topocad.ana (14-10-2011 23:18:49)

Mit

draga ana,
nu vreau sa te contrazic, dar viata, si mai ales cea din ultimii ani mi-a aratat ca-i posibil orice in tara asta; poate ca cei de la Trimble fac investitia in sensul a ce va fi (RomPos pe bani); dupa ce se va intampla si asta, sa zicem merci daca boc si blonda nu ne pun impozit pe aparatura...   :uimit:  :nod:  :hi:

Modificat de Mit (14-10-2011 23:39:00)

John Doe

Odata am asteptat o luna dupa ROMPOS pana sa confirme ca mi-au primit plata datelor ca sa pot merge la OCPI cu lucrarea. Ca sa nu mai zic de alte ghidusii legate de configuratia retelei... asa ca prefer retelele private din start.
Pe de alta parte, nu cred ca RPOPOS va fi totdeauna gratuit. Chiar credeti ca n-o sa aiba nimeni nici o idee sa mai scoata o caruta de bani si de aici?

Modificat de John Doe (15-10-2011 07:41:17)

dpd

Nu cred ca John Doe a astepta o luna pentru a primi datele de la statiile GNSS permanente ale ANCPI. Iar legat de configuratia retelei cu care a fost la receptie asta e alta discutie.
ROMPOS in timp real va fi gratuit mult si bine (nu exista legislatie si in plus e dificil de a integra softul de Leica cu interfata RGI-ului) iar datele post procesare sunt cele mai ieftine in comparatie cu tarile din Europa. Asa cum am spus, un parteneriat public privat sau o retea privata a tuturor geodezilor ar fi o solutie. Insa Ionica34 a pus punctul pe i referitor la firmele din afara care vor sa achizitioneze date de la statiile permanente ale ANCPI-ului. Daca nu au relatie cu o firma din tara cara sa solicite in numele lor datele, atunci procedura e cam de durata. Asa ca solutia retelei private pe bani pentru datele careia poti sa platesti de oriunde e un real avantaj.
Eu insa prefer sa lucrez cu ROMPOS-ul si timp real si post procesare. Am costuri minime.
Trimble nu face investitia cu gandul ca ANCPI va impune taxe la serviciile de timp real. Asta e politica lor peste tot in lume. Vor vedea apoi cat a fost sau nu a fost de profitabila investitia. Cei de la Leica  si Topcon nu s-au gandidt sa scoata bani din datele de la statiile permanente pe care gestioneaza. Au date gratuite la 30 de sec pentru post procesare si corectii diferentiale in timp real gratuite pentru clientii lor (si GSM si UHF si internet). Toate statiile au coordonate receptionate de ANCPI.Syscad are numai date post procesare ( Ionica34 te rog sa ma corectezi daca am gresit). Deci e mai mult o politica de marketing. Si bineinteles mai sunt mult mai multe statii permanente sau cvasipermanente ale unor autorizati. Daca tot exista aceste statii mai trebuie doar un soft care sa le gestioneze si sa furnizeze coretii de timp real  ca o alternativa la ROMPOS.

Ionica34


                  dpd, poate ca John Doe nu a asteptat o luna, dar sigur 7 zile a asteptat.
La Trimble procedura ptr Rinex e urmatoarea. Te duci si-ti faci masuratorile. Intri pe site-ul lor, selectezi statia pe care o doresti, apoi ziua, ora si durata masuratorilor si rata de esantionare (1 sec, 2, 5, 10, 15, 30, 60). Si in 10 minute maxim, depinde de marimea fisierelor si conexiunea ta de internet ai datele.
Procedura la ANCPI : vrei date la alte rate decat 30 sec : dai comanda inainte cu o zi.
Platesti si apoi astepti 2-3 zile pana le intra banii in Trezorerie si iti trimit ei fisierele pe mail cand au confirmarea contabilitatii.
Aici Trimble are avantaj.
Referitor la RTK, da, asa este, va fi greu sa implementeze software-ul Leica cu cerintele lor contabile. Dar, daca te uiti atent la softul ANCPI-ului, au deja un pret pus pentru RTK!!! Doar ca nu pare a fi activat. Intrebarea este, o fi oare greu sa il activeze?!!! Sau cand il vor activa?!!
Trimble nu face retea de dragul utilizatorilor Romani. Asta iti zic sigur. Au ei interesele lor, nu neaparat marketing. Gandeste-te ca la ora actuala Trimble gestioneaza reteaua de statii permanente a Rusiei. Au retele in toata Europa, si le convine sa le lege intre ele. Pot si stiu sa faca asta. Si mai ales, stiu sa faca banii din asta.



               

John Doe


                  Nu dupa date am asteptat o luna, ci dupa confirmarea faptului ca le-am platit, ca sa pot duce lucrarea la OCPI. Ca au intrat in concediu baietii, si daca inainte de a pleca stiau ce au de facut, cand s-au intors din concediu nici atât. Si fix in luna aia s-a intamplat nu stiu ce de s-a schimbat moda la OCPI, si da-i si refa si lucrarea.

Totusi, daca folosesc date de la statiile Trimble, la OCPI sunt acceptate?

Modificat de John Doe (15-10-2011 16:05:17)



               

dpd


                  Ionica34. si ROMPOS-ul merge la fel , toate softurile fac acelasi lucru. Adica intri pe interfata web si iti descarci ce vrei de acolo. Numai ca in momentul de fata nu este posibil( am explicat in postul anteror). Iti spun ca nimeni la ANCPI nu mai intra pe servere, nu mai calculeaza ziua GPS si ora UTC. Se uitilizeaza interfata on line de la Leica, care nu e disponibila publicului. Ceea ce e bineinteles o mare prostie. Au tot ce le trebuie numai vointa cred ca nu au. ( ma refer strict la date post procesare)

John Doe: Daca Ionica34 receptioneaza coordonatele statiilor la ANCPI in sistem ETRS89 atunci poti sa le folosesti in lucrari pe care apoi le depui la OCPI.

Modificat de dpd (15-10-2011 17:09:25)



               

John Doe


                  Bun. Mersi.


               

Arhimede


                  eu spun ca daca aveti scule prformante ce le folositi la masuratori dar care va dau bataie de cap la OCPI le folositi la determinarea coordonatele iar al ocpi spuneti ca masuratorile le-ati facut cu TEO 030 ,duceti drumuirea si gata ,la control lucrarea este perfecta si or sa se minununeze si inspectorii care habar nu au sa faca o citire pe thedolit.