Trimble VRS Now in curand si in Romania

Creat de Ionica34, Oct 06, 2011, 01:23 AM

« precedentul - următorul »

Ionica34

Inca in teste de determinare a calitatii datelor oferite.
Reteaua v-a fi functionala in cateva saptamani
Pana la sfarsitul lunii noiembrie vor fi operationale 10 statii.


581/309px 42.5KB

John Doe


Ionica34

Trimble, mentenanta e asigurata de SysCAD.

bad wolf

Foarte bine.
Dar ANCPI este de acord??

Modificat de bad wolf (06-10-2011 18:21:45)
Sper sa gasesc cararea corecta !

topocad.ana

ANCPI-ul nu are dreptul de a fi sau nu de acord. se determina coordonatele statiilor permanente, se avizeaza ca orice proiect de retea gps de catre ei, si gata :)

bradu13

de ce sa nu fie ANCPI de acord? folosesti datele gnss de la ce retea vrei si daca lucrarea e corecta e ok. daca nu 3 luni pe margine :cool:

Mit

Ionica34,
da mai multe detalii. Unde vor fi amplasate cele 10 statii, echipamentele folosite, etc.

Ionica34

La ora actuala sunt amplasate in Bucuresti, Tulcea, Iasi, Baia Mare, Deva, Craiova, Ghimbav.
Vor mai fi amplasate in Suceava, Targu Mures si Mangalia.
Echipamentele folosite Trimble NetR9 cu antena Zephyr Geodetic 2.

Mit

Multumesc, ai raspuns punctual;
Care sunt preturile pt. conectare (RTK, VRS, RINEX)...

Ionica34

Deocamdata, pana nu e complet functionala, nu am preturile.
Dupa ce e testata si verificata, voi afla si preturile.

Vvasile

Nu inteleg de ce s-au amplasat statii fixe la Baia Mare si Deva, intrucat acolo exista statii EUREF de la care oricine poate descarca RINEX-urile gratis.

Ionica34

De acord cu tine, dar nu putea nimeni altcineva sa foloseasca semnalul acelor statii pentru corectii RTK.
Statiile EUREF sunt gestionate de ANCPI.
Din motive de configuratie a retelei, sunt 2 orase pe care nu prea le-am putut ocoli.
In plus, fisierele RINEX free de la aceste statii sunt doar la 30 de secunde, pot fi obtinute doar a doua zi.
In reteaua Trimble VRSNowvei putea selecta 1, 2, 5, 15, 30, 60 secunde pentru RINEX

John Doe

Si intre Craiova si Dunare nu mai pun nici una? Drobeta e cam departe, si fix in zona aia am avut niste masuratori cu cantec.

Mit

Toate masuratorile in afara retelei sunt "cu cantec".
Rezolvarea... static si soft PP.

dpd

Conform site-urilor firmei Trimble ( tot ce tine de Trimble VRS Now ) produsele unei retele de statii GNSS permanente - corectii diferentiale in timp real si date post procesare in format RINEX- sunt contra cost.
De ce as utiliza datele de la aceasta retea , care are mult mai putine statii decat reteaua ANCPI-ului, stiind ca la ANCPI datele de timp real sunt gratuite iar solutia de retea e calculata din mult mai multe statii?
Datele de la ANCPI in format RINEX pot fi solicitate ( contra cost) la orice rata de inregistrare. Nu vad sensul de a achizitiona date la o rata de inregistrare de 2 secunde dar si la ANCPI ( cu toate ca nu se gaseste optiunea in formular) pot solicita orice interval.