Top 10 cele mai grele facultati

Creat de goguletz, Sep 09, 2011, 03:42 PM

« precedentul - următorul »

goguletz

Uniunea Studenţilor din România (USR) a realizat topul celor mai grele facultăţi. Medicina, Geodezia, Automatica şi Arhitectura sunt facultăţile unde ai toate şansele să rămâi cu restanţe dacă lucrezi în timpul studiilor.

www.adevarul.ro

ace

True very true. Daca nu lucrezi si stai sa "inveti" la terminare nu te angajeaza nimeni decat daca ai "PCR".

John Doe

Totusi... de ce o fi Geodezia pe locul 2 ? E mai usor la Fizica Atomica, de exemplu ? sau studentii nu sunt prea prieteni cu geometria, incepand din clasa a V-a ?

Modificat de John Doe (11-09-2011 22:32:02)

bad wolf

Dar despre Topografia miniera, asa cunm se invata in urma cu multi ani si cum te pregateau profesori pentru exmene*atuncu nu erau firme la care la le "SLUZESTI". , cam pe ce loc ar plasa-o azi , cand totul se cumpara???
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#4
Citat din: goguletzUniunea Studenţilor din România (USR) a realizat topul celor mai grele facultăţi. Medicina, Geodezia, Automatica şi Arhitectura sunt facultăţile unde ai toate şansele să rămâi cu restanţe dacă lucrezi în timpul studiilor.

www.adevarul.ro
inadevaru ro. se spune ca sunt cele mai cautatr, nu cele mai grele facultati(ma refer la lista pe care ai spus-o(.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Cele mai cautate da... am observat si eu... si voi, cred...

MirceaBogdan

atat de cautate incat au inceput sa le inchida. daca nu ma insel in cadrul agronomiei nu se vor mai sustine orele de masuratori terestre  si cadastru. ramane deci facultatea din Tei.   si nici pe aia nu stiu cine o va mai cauta, avand in vedere situatia de la BAC

doru2

#7
ooopsss, se pare ca anul acesta universitatea babes bolyai  s-a clasat peste sectia geodezie bucuresti. daca va mai amintiti, este vorba despre mult hulita universitate care nu a fost recunoscuta de "ordin"

domeniul inginerie geodezica/inginerie geologica
http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Programele_de_studiu_de_la_A_la_F_ADVFIL20111003_0001.pdf

 nu ca ar avea importanta sau ca as chiar crede in clasamentel lor, sau importanta clasamentelor, dar mi s-a parut nostim. :rotfl:

Modificat de doru2 (03-10-2011 15:37:01)

John Doe

Acuma, premierul e din Clus, la ce te asteptai?
Pe de alta parte, mi se pare cam ciudat clasamentul... ai zice ca veterinarii sunt mai pregatiti intr-ale geodeziei decât cei care termina la Petrosani, de exemplu...

Modificat de John Doe (04-10-2011 08:01:09)

doru2

#9
asa e cu boc :)
 
  am avut un coleg  care a terminat la petrosani si era superpregatit, as spune chiar briliant. in schimb n-am prea avut de-a face cu cei de la agronomie.
 singurul lucru pe care pot sa-l spun cu siguranta este ca cei de la babes nu se ridica nici pe departe  la nivelul celor de la geodezie-bucuresti, dar avem pile :)

Modificat de doru2 (04-10-2011 02:37:17)

razv42

Topul este unul facut din pix, oricine putea sa puna niste litere in dreptul universitatilor, din cate am cautat si am gasit pe site-urile universitatilor,  din primele 3 universitati care sunt clasificate cu A doar Babesul are ambele domenii de studiu, Universitatea Bucuresti avand doar  domeniul inginerie geologica (apare o specializare de cartografie dar inclusa in domeniul geografie), Universitatea Tehnica din Bucuresti avand doar domeniul de inginerie geodezica, eram nedumerit la inceput de ce domeniul inginerie geodezica si inginerie geologica merg impreuna, si nu merg domeniile geologie (in top este si un domeniu separat de geologie) si inginerie geologica.